Jak poznat poctivého řemeslníka? Máme pro vás 6 tipů!
09. 05. 2018

Jak poznat poctivého řemeslníka? Máme pro vás 6 tipů!

Chystáte se na rekonstrukci bytu, ale nevíte, na koho se obrátit? Přečtěte si, na co si dát pozor při výběru řemeslníka.

1.     Spolehněte se na reference

Závidíte sousedce dokonalou terasu? Nebo jste zaslechli, jak kolegyně vychvaluje svou novou koupelnu? Pokud se chystáte na rekonstrukci a hledáte někoho, kdo práci udělá podle vašich představ a kvalitně, není nic jednoduššího než se poptat v okolí. Zajděte za sousedkou na kafe a zjistěte, kdo jí dělal tu skvělou terasu, ze které nemůžete spustit oči nebo se zeptejte kolegyně, kde sehnala tak šikovného obkladače.

2.     Smlouva pro něj není sprosté slovo

Snaží se vám řemeslník smlouvu vymluvit, sotva ono slovo vypustíte z úst? Raději se poohlédněte po jiném. V případě menších prací vám postačí ústní smlouva (smlouva o dílo), ale pokud máte raději vše černé na bílém, nebojte se ji sepsat. Nezapomeňte do smlouvy uvést popis práce, termíny, záruční dobu nebo navrhované řešení případných reklamací.

3.     Neslibuje zázraky

Už tři řemeslníci vás odrazovali od vaší vysněné rohové vany, ale najednou jste narazili na hrdinu, který zvládne splnit vaše přání? Zbystřete, pravděpodobně to jsou jen plané sliby.

Je ale možné, že pracuje s produkty, díky kterým je váš vysněný projekt reálný. Raději si vše nechte vysvětlit a pořádně si „pana zázračného“ proklepněte. Poctivý řemeslník vám narovinu řekne, co je nereálné.

4.     Není nejlevnější

Nemáme na mysli, ať platíte nadsazené částky, ale kvalitní řemeslník zná svou cenu a dává přednost kvalitním materiálům. To se samozřejmě odrazí i na výsledné ceně jeho práce. Obzvlášť v těchto případech byste proto měli zapomenout na pravidlo „nejlevnější cena – nejlepší řešení“.

Pokud nevíte, kde takového řemeslníka hledat, vyzkoušejte naši mapu – kde si podle specializace a místa vašeho bydliště najdete řemeslníka, který k vám má nejblíže.

5.     Informuje vás o všem důležitém

Nejspíš vás nezajímá každý krok, který řemeslník provede, ale taky byste neměli stát úplně mimo dění. Pokud v projektu nastanou komplikace, které by mohly ovlivnit výslednou cenu, případně rekonstrukci prodloužit, řemeslník by vás měl informovat a probrat s vámi možné alternativy.

 

6.     Umí jednat se zákazníky

I když je nejdůležitější, co řemeslník umí, nepodceňujte ani jeho jednání. Pokud vás při příchodu uvítá slovy: „Paninko, hoďte nás sem pár lahváčů,“ asi vás to příliš nepotěší. Poctivý řemeslník k vám přišel pracovat, ne se pobavit s kamarády u piva. Občas se může stát, že k vám nemůže přijít v dohodnutý termín, v takovém případě by se vám měl včas omluvit a dohodnout na náhradním termínu.

Jaké zkušenosti máte s řemeslníky? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku.

 

 

Sledujte náš