3+1 mýtů o řemeslnících. Jsou podle vás pravdivé?
25. 10. 2017

3+1 mýtů o řemeslnících. Jsou podle vás pravdivé?

O řemeslnících panuje mezi lidmi spousta zažitých mýtů a předsudků. Sepsali jsme 4 nejtypičtější, jsou podle vás pravdivé? Napište nám do komentářů na Facebooku svůj názor.

„Kolikže za vymalování? Tolik bych, pane, nedal ani Michelangelovi!“

Určitě pamatujete scénu z kultového filmu Na samotě u lesa, ve které dělník Robert říká: „My máme toho zedníka. Nejlacinější zedník v kraji. Bere deset korun na hodinu. Samozřejmě plus doprava a strava.“ Laciný zedník si sice naoko říká o malé peníze, ale ve finále si toho u naivního zákazníka vyúčtuje mnohem víc.

My v Mapei věříme, že poctivý řemeslník si účtuje jen tolik, kolik si za dobře odvedenou práci opravdu zaslouží. Součástí poctivého přístupu je pracovat s kvalitními výrobky a nedoporučovat ve snaze ušetřit automaticky nejlacinější variantu. Z výsledků vaší práce se bude zákazník těšit ještě dlouho a spousta lidí si za kvalitu ráda zaplatí. Důležité je vysvětlit si cenu narovinu a dopředu.

 „On teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.“

Na samotě u lesa ještě chvilku zůstaneme. Vzpomínáte na svérázného pana Lorence, který postavil tři vily bez jediného hnutí prstem?

Ano, v řemeslnickém cechu jsou potřební i ti, které potřebujeme hlavně pro jejich odbornost a dohled. Skutečný ale vždy rád přiloží ruku k dílu a své zkušenosti získal v praxi. Poučky z učebnic jsou krátké na všechny situace, které mohou na stavbě běžně nastat – například chyba z nedbalosti nebo špatné počasí.

„Metrákový pytel cementu, kolik tak může vážit?“ „Počkej, já ho zvážím. Metrák!“

Tuto scénku jsme si vypůjčili ze starých skečů Hale & Pace (připomenout si ji můžete na tomto odkazu). Natrefit na stavbě (nebo v obchodě pro kutily) na někoho, kdo není žádný velký myslitel, je v praxi většinou utrpení a chce to hlavně spoustu trpělivosti. Máte takovou zkušenost?

V Mapei se snažíme dělat vše pro to, abychom své partnery neustále vzdělávali. Na našich školeních je zdarma učíme, jak správně používat naše výrobky a jak zajistit, aby byl zákazník s výsledkem jejich práce spokojený. Určitě se však shodneme, že selský rozum je základním předpokladem účasti :).

„Tak jsem tady, paninko, na ten vodovod. Pivínko by nebylo?“

Úplně nakonec jsme si nechali krále všech předsudků – starou známou metlu lidstva. Nebyli bychom Češi (a chlapi), kdybychom nemilovali pivo, a osvěžit se v letním horku ledově vychlazenou desítkou je někdy prostě nutnost. Nesmí to však být na úkor práce, do které alkohol nepatří.

Co myslíte vy? Souhlasíte s našim výběrem největších mýtů o řemeslnících? Nebo přispějete do diskuze vlastním názorem.

3+1 mýtů o řemeslnících. Jsou podle vás pravdivé?

Sledujte náš