7 tipů, jak najít poctivého řemeslníka
17. 01. 2020

7 tipů, jak najít poctivého řemeslníka

Plánujete se pustit do stavby nebo rekonstrukce a začínáte se rozhlížet po řemeslnících? Ale kde sehnat kvalitní a spolehlivé řemeslníky, kteří budou mít čas do půl roku a ne až za rok?

Přestože se o českém národu říká, že má zlaté ručičky, rozhodně není ostuda obrátit se na odborníky. Bohužel, řemeslníků ubývá a najít ty spolehlivé je čím dál těžší. Pokud se po řemeslnících právě rozhlížíte nebo vás to brzo čeká, máme pro vás 7 tipů, které ušetří vaši peněženku i čas.

1. Plánujte dostatečně dopředu

Ne vše jde naplánovat dopředu. Některé nehody, jako prasklé topení nebo zničené pojistky, se stanou ve zlomku vteřiny. Jestli ale víte, že budete rekonstruovat, začněte vše řešit s velkým předstihem. Poptávek na řemeslníky je několikanásobně víc než šikovných a spolehlivých řemeslníků. Doporučujeme půlroční předstih, abyste měli jistotu. Na ty šikovné si běžně musíte počkat

2. Ujasněte si, co potřebujete

Než se pustíte do hledaní toho nejlepšího řemeslníka, ujasněte si, co všechno potřebujete. Čím přesnější je vaše poptávka, tím lépe vám může řemeslník připravit kalkulaci. Zároveň se mu bude i snáz plánovat, kam zakázku vašeho rozsahu vměstná, a k termínu realizace se dostanete dříve.

Dejte si také pozor na všeuměly – zakázku sice možná dokončí, ale v jaké kvalitě? Svěřte svou zakázku radši jednotlivým specialistům. Na první pohled se může zdát cena vyšší, ale je to nic ve srovnání s částkou za dodatečné opravy.

3. Nesázejte vše na jednu kartu

Jak vypadá situace s  řemeslníky, už tušíte. Je tedy dobré mít v záloze i jiný kontakt. Může se stát problém na straně řemeslníků a vy přece nechcete čekat dalšího půl roku na nový termín oprav. 

Než se pro někoho rozhodnete, porovnávejte i si jednotlivé nabídky. Vždy se zaměřte na to, co všechno kalkulace zahrnuje. Jedna nabídka může být výrazně levnější, ale nemusí obsahovat vše, co požadujete. 

4. Vybírejte lokálně

Snažte se při výběru zaměřit na řemeslníky ve svém okolí. Nejen že díky tomu ušetříte na dopravě, ale v případě komplikací to k vám budou mít řemeslníci blízko. Řada věcí se tak vyřeší rychleji a ke spokojenosti všech.

5. Nezapomeňte na smlouvu

Pokud se vám řemeslník snaží smlouvu vymluvit, raději se poohlédněte po jiném. Dobře zpracovaná smlouva o dílo se vám bude hodit v případě reklamace. Určitě by měla obsahovat detailní popis prací, použitého materiálu, co nejpřesnější kalkulaci i harmonogram.

Ujasněte si i to, kdo koupí materiál. Někdy je to zcela ve vaší režii, jindy materiál nakupují sami řemeslníci. V takovém případě se ujistěte, že používají kvalitní materiál a stavební chemii. Pokud by se řemeslníci zdráhali smlouvu podepsat, zvažte, jestli s nimi vůbec spolupracovat.

6. Dbejte na reference

Pokud se chystáte na rekonstrukci a stále hledáte někoho, kdo práci udělá podle vašich představ a kvalitně, není nic jednoduššího než se poptat v okolí. Zajděte za sousedkou na kafe a zjistěte, kdo jí dělal tu skvělou terasu, nebo se zeptejte kolegy, kde sehnal tak šikovného obkladače.

7. Důvěřuj, ale prověřuj

Ne vždy je však dobré věřit doporučení známých, i když se to zdá jako nejlepší nápad, jak zkušeného řemeslníka najít. Znáte to, tvrdí vám, že mají skvělého kamaráda, co je i zedník. Kamarád to může být skvělý, ale zedník už ne. Stejně tak berte s rezervou hodnocení na webu samotného řemeslníka. Taková hodnocení nemusejí být založena na pravdě. Nejlepší je vybírat řemeslníky na nezávislých stránkách, kde se setkáte s pravdivými doporučeními a často zde najdete i fotografie realizací.

Usnadněte si hledání a podívejte se do naší databáze prověřených řemeslníků. Kromě zkušeností a kvalitně odvedené práce máte jistotu, že používají jen kvalitní stavební chemii. Budete tedy v těch nejlepších rukách a výsledek vydrží dlouhá léta

7 tipů, jak najít poctivého řemeslníka

Sledujte náš