Fasádní omítky: Jak vybrat tu pravou?
02. 05. 2023

Fasádní omítky: Jak vybrat tu pravou?

Aplikace fasádní omítky patří mezi poslední kroky stavby nebo rekonstrukce, její výběr se ale nevyplácí podcenit. Pokud zvolíte správně, vyhnete se poškození a následným opravám. Jaké faktory je třeba brát v potaz?

Rozhoduje stáří budovy

Pokud vybíráte omítku na novou, suchou budovu, možnosti máte takřka neomezené. Pustili jste se do rekonstrukce? Potom vybírejte především podle toho, zda je stávající jádrová omítka suchá, nebo ne. 

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří s vlhkostí nemají problém a původní fasáda se neloupe, můžete přistoupit místo nové točené fasády k nátěru na bázi silikonových nebo silikátových pryskyřic

V případě, že podklad degradoval, je vlhký a odlupuje se, musíte zjistit, zda omítka celkově drží. Pravděpodobně bude potřeba otlouct alespoň půl metru nad základovou spárou, provést chemickou injektáž, nahodit sanační jádrovou omítku a samotný nátěr provést až poté. 

Vesnice, nebo prašnější město? 

Jedním z hlavních  faktorů, kterému byste měli při výběru fasádní omítky věnovat pozornost, je prašnost. V případě, že se budova nachází v místě, kde hrozí větší znečištění – typicky ve městech, zaměřte se na silikátové omítky, které mají vynikající samočisticí vlastnosti. Ani ty ale nejsou úplně samospásné, mějte proto na paměti, že aby omítka opravdu vydržela, musíte se o ni starat a čas od času ji vyčistit. 

Obzvlášť na vyšší budovy, kde není kvůli dostupnosti údržba možná, doporučujeme silikáto–silikonovou omítkovou směs Sisicolor Tonachino, která kombinuje výhody obou bází a má menší sklon k ulpívání nečistot. Kromě toho je také vodoodpudivá a vyniká dlouhodobou trvanlivostí a stabilitou.

Čištění fasádní omítky

Velkou roli hraje vlhkost 

Bydlíte v místě s vyšší vlhkostí? Pak byste tomu měli výběr fasádní omítky přizpůsobit. Vůči nepříznivým podmínkám jsou dobře odolné produkty obsahující biocidy – látky určené k omezování škodlivých organismů. Příkladem může být pastovitá omítková směs na bázi silikonových pryskyřic Silancolor Tonachino Plus, která je hydrofobní, paropropustná a odolná proti vzniku a bujení řas nebo plísní

O systémech Silancolor Plus proti plísni se více dozvíte v našem videu.

Chcete ušetřit?  

Pokud se pustíte do stavby nebo větší rekonstrukce, cena fasády bude v celkovém rozpočtu zanedbatelná. Jestliže byste chtěli i tak ušetřit, zvažte akrylátovou omítku. Díky výborné pružnosti a přídržnosti k povrchům se hodí pro novostavby i starší domy.

Tento typ omítek je ale méně paropropustný, nedoporučuje se tak na budovy se sklonem k vyšší vlhkosti. Pro nové a suché stavby jsou ale akrylátové omítky vhodnou ekonomickou volbou. Zvolit můžete například omítku na bázi akrylátových pryskyřic Acrycolor Tonachino s rustikálním efektem, která vyhovuje vysokým požadavkům na životnost, omyvatelnost a odolnost. 

Na barvě záleží 

Výběr barvy bývá vnímán jako ryze estetická záležitost. Nenechte se ale zmást, barevnost může mít i praktické dopady. Zvážit byste měli především to, jestli dáte přednost světlým, nebo tmavým odstínům. 

Světlejší fasády se méně ohřívají, díky čemuž nezvyšují teplotu uvnitř budovy, což oceníte především v letních měsících. Méně trpí také samotná fasáda, která nemusí odolávat velkým teplotním výkyvům.

Muž nanáší fasádní omítku na zeď

Chcete si omítku natáhnout sami?

Štukovali jste už někdy? Pak máte vyhráno. Velkou výhodou fasádních omítek MAPEI je snadná aplikace. Je jedno, jaký typ zvolíte, pokud jste manuálně zruční a máte alespoň malé zkušenosti, omítku zvládnete natáhnout i svépomocí, ať už ručně nebo strojem.
Raději byste se porozhlédli po někom, kdo za vás práci odvede? Najděte si svého řemeslníka podle regionu.

Fasádní omítky: Jak vybrat tu pravou?

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš