Podlahové topení: Co na něj?
29. 05. 2019

Podlahové topení: Co na něj?

Podlahové topení je skvělá vychytávka, pokud ale vychytáte i všechno kolem. Na co ho položit a co na něj? Máme pro vás tipy pro novostavby i rekonstrukce.

Novostavba vs. starší dům

Čím se liší pokládka v novostavbě a ve starším domě? Především v přípravě. Zatímco v novostavbě stačí topný systém položit na fólii, která je položená na izolantu, a zalít cementovým nebo sádrovým potěrem, v případě rekonstrukce máte dvě možnosti.

  • Můžete také použít jen polystyren a fólii, v případě nevyhovující stavební výšky ale budete muset nejdřív vybourat stávající beton.
  • Pokud bourat nechcete, můžete použít nízkou systémovou desku, jako je například Uponor Minitec. Pokládá se na stávající připravený podklad a ukotvuje topení na místě. Systém se zalívá do anhydridu nebo do betonu.

Obě možnosti mají svá pro i proti. Ukotvení pomocí systémové desky na stávající podklad se samozřejmě nabízí jako jednodušší možnost bez nutnosti bourání, může ale vyjít dráž.

Jestli zvolit jednu, nebo druhou možnost by ale měl rozhodnout projektant. Ten vám také poradí, jestli sáhnout po elektrickém, nebo teplovodním topení.

A co dál?

Dál musíte topení zapracovat do betonu nebo anhydridové směsi. Pokud spěcháte na zrání, doporučujeme použít cementovou vyztuženou vlákny, tekutou vyrovnávací hmotu Novoplan Maxi určenou i pro topné a chladicí podlahové systémy. Po vyzrání můžete podle typu podlahové krytiny použít ještě samonivelační stěrku pro finální doladění povrchu.

Na co si dát pozor? Na správný návrh dilatací! Zvlášť pokud budete využívat víc než jeden topný okruh, je dilatace velmi důležitá. I to je práce pro vašeho projektanta, aby navrhl dilatační pole i s ohledem na finální podlahovou krytinu.

Správná krytina šetří energii

Plovoucí podlaha, dlaždice, nebo snad koberec? Při výběru podlahové krytiny je důležitý její tepelný odpor – čím je menší, tím méně zadržuje tepla, a rychleji ho pouští do místnost, a tedy šetří vaše náklady. Tepelná vodivost materiálu by naopak měla být co nejvyšší.

Podlahové topení zpříjemní váš domov.

Nejlepší vlastnosti má dlažba, která ale může být pro někoho moc tvrdá. Další možností je vinylová podlaha, například čím dál populárnější vinylové dílce. Že jste o nich ještě neslyšeli? Přečtěte si náš článek!

Možná vás zklameme…

…pokud jste se chystali do podlahového topení pustit sami. Doporučili bychom vám totiž nechat to na řemeslníkovi, který má dost zkušeností. Proč?

V případě podlahového topení je ale důležitý správný návrh, pokládka i také vybavení. Ale nebojte, nenecháme vás v tom jen tak. Máme pro vás k dispozici síť řemeslníků, o kterých víme, že pracují s kvalitní stavební chemií a odvádí dobrou práci. Najděte si svého!

Sledujte náš