Průvodce stavbou domu: Jaká povolení a dokumentaci potřebujete pro stavbu rodinného domu?
11. 07. 2019

Průvodce stavbou domu: Jaká povolení a dokumentaci potřebujete pro stavbu rodinného domu?

Plánujete a sníte o svém rodinném domě, ale bojíte se složitého vyřízení povolení ke stavbě a kolaudaci domu?

Připravili jsme pro vás shrnutí základních kroků, které musíte podniknout, než „kopnete“.

Ohláška stavby vs. stavební povolení

Tyto dva schvalovací postupy k realizaci stavby upravuje zákon 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním úřadu. Celý proces schvalování povolení probíhá na dvou úřadech. Nejprve musí dát souhlas úřad územního plánování, až na základě jeho rozhodnutí udělí souhlas se stavbou stavební úřad.

Pokud stavíte dům do velikosti zastavěné plochy 300 m2 (s jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími), je možné realizovat stavbu ohláškou. Výhoda je především časová a částečně i finanční. Ohlášení stavby trvá obvykle 2 měsíce, naopak získání stavebního povolení můžete trvat i rok. Ale k ohlášce stavby je nutné doložit souhlas všech sousedů, což bývá někdy problém. Pokud vám soused souhlas nevydá, budete muset žádat o klasické stavební povolení.

Problematika ohlášky a stavebního povolení je složitá a často velmi individuální. Nevíte, která forma rozhodnutí je pro vaši stavbu ideální? Obraťte se na svého projektanta nebo příslušný stavební úřad.  

Krok 1. Pozemek

Máte vlastní pozemek, nebo kupujete nový? A víte, jestli je určený k výstavbě rodinného domu, nebo ne? Zjistěte si na příslušném úřadu územního plánování, pro jaký typ stavby je váš pozemek určený a jestli jsou u pozemku vybudovány všechny potřebné infrastruktury, tedy komunikace a technické sítě. V případě nejasností vám na úřadě poradí, jak situaci řešit nebo jak požádat o změnu územního plánování tak, aby na pozemku bylo možné postavit rodinný dům.

Krok 2. Projekt

Abyste získali povolení ke stavbě nebo ohlášku, musíte zajistit i odpovídající projektovou dokumentaci. Už jste přemýšleli nad tím, jestli si vyberete katalogový dům, nebo oslovíte architekta, který vám vytvoří individuální projekt? Ať se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, myslete na to, že musíte získat kompletní projektovou dokumentaci, s kterou se vydáte na úřady.

Co ovlivní podobu vašeho domu?

Většina obcí a měst vydává regulační plán, který zahrnuje zásady, které musíte při stavbě domu dodržet. Např. velikost domu (bungalov, patrový dům), barevnost fasády, orientace střechy apod. Regulační plán získáte na webových stránkách příslušného města nebo na úřadu územního plánování. Je ale možné, že se ve vaší lokalitě s regulačním plánem nesetkáte, v tom případě posuzuje váš projekt úřad územního plánování individuálně.

Vyhotovený projekt musí obsahovat:

  • Začlenění stavby do území a její architektonické řešení (vzhled a půdorysy).
  • Kompletní informace o technickém a konstrukčním řešení stavby.
  • Dokumenty o přípojkách vody, elektriky, odvádění odpadních vod a dopravní napojení (včetně parkování).

Krok 3. Úřady

S  kompletní dokumentací budete muset „oběhat“ další dotčené orgány. Ještě potřebujete získat vyjádření od hygieny, památkářů, životního prostředí, hasičů a správců sítí, jako je plyn, energetika nebo spoje.

Už ve chvíli, kdy zařizujete stavební povolení, musíte vědět, jestli budete stavět svépomocí, nebo prostřednictvím stavební firmy. Navíc musíte doložit prohlášení stavebního dozoru, údaje o uspořádání staveniště a o tom, jak bude zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví na stavbě.

Pokud se vám zdá dokumentace ke stavbě rozsáhlá a složitá, můžeme vás ujistit, že úřady vám vždy sdělí, které konkrétní dokumenty potřebují ještě dodat. Navíc projektanti vědí, co je ke stavbě domu nutné doložit a rádi vám pomůžou. Pokud by se vám i tak zdála komunikace s úřady náročná, můžete si najmout projektanta, která všechno zařídí za vás.

Víte, že rok 2020 má přinést velkou změnu ve stavebním zákoně? Od tohoto roku bude možné stavět pouze ekologické rodinné domy. Dále si klade novela za cíl urychlit a zjednodušit povolovací procesy díky novému integrovanému systému jednotlivých úřadů. Cílem je stav, kdy nebudete muset řešit několik různých kroků s různými orgány, ale jen jedno řízení na jednom úřadě.

Cesta k vysněnému domu je dlouhá a složitá.  Ale věřte, že všechna ta dřina za výsledek stojí. Takže vzhůru do toho a půl je hotovo!  Ve chvíli, kdy dostanete stavební povolení, se můžete s chutí pustit do stavby, a ani na tu nebudete sami. Vezměte si na pomoc šikovné řemeslníky, kterým záleží na dobře odvedené práci a kvalitní stavební chemii. O tu se pro vás rádi postaráme my.

Průvodce stavbou domu: Jaká povolení a dokumentaci potřebujete pro stavbu rodinného domu?

Sledujte náš