Rekonstrukce od základů po střechu: Jak na kuchyň?
23. 05. 2018

Rekonstrukce od základů po střechu: Jak na kuchyň?

Co všechno vás čeká při rekonstrukci kuchyně? V dnešním článku spolu projdeme vše od návrhu po dlaždičky. Pojďme na to!

Od přání na papír

Jak dlouho vám slouží současná kuchyň? Možná už 15 let, že? Aby vám nová vyhovovala podobně dlouho, měla by být navržená vám na míru. Díky tomu se vám nestane, že byste měli po roce sto chutí přestavět kuchyň znovu. Proto si sepište:

  • Co v kuchyni rozhodně potřebujete
  • Čemu byste se naopak rádi vyhnuli
  • Kolik prostoru máte k dispozici
  • Jaký je váš rozpočet

Máte? Skvělé! S takto sepsanými základními informacemi se stavte v kuchyňském studiu, kde pro vás rozvržení nové kuchyně navrhnou a připraví vizualizaci. Ano, novou kuchyň si můžete rozvrhnout i sami, potom si ale každý kousek důkladně rozmyslete a změřte.

Co zvládnete sami?

V rámci rekonstrukce vás čeká bourání, nové rozvody, obkládání, malování,… Zvažte tyto práce s chladnou hlavou: které z nich jste už dělali a opravdu je zvládnete sami? Nepochybujeme o tom, že zvládnete vymalovat, profesionální pomoc byste ale měli zvážit například v případě rozvodů elektřiny a vody.

Tip: Kde najít spolehlivého řemeslníka? Podívejte se do naší mapy ověřených řemeslníků, kteří pracují s kvalitní stavební chemií.

A jak dlouho bude celá rekonstrukce trvat? Doporučujeme si vyrezervovat přibližně dva týdny.

Montujeme a bouráme

A jdeme na to! Z kuchyně vše vystěhujte, odmontujte, co se odmontovat dá, pomocí kladiva a majzlíku odstraňte dlaždičky. Pokud se chystáte také bourat a propojit kuchyň s obývákem, ujistěte se, že nebouráte nosnou stěnu.

Pokud budete bourat nebo zásadně přestavovat kuchyň, jako další krok vás čekají nové rozvody elektřiny a vody. Jak jsme zmiňovali výš, doporučujeme si na tuto část pozvat odborníka.

Podlaha: keramika, nebo laminát?

Nová kuchyň potřebuje novou podlahu! Jakou použít? Klasikou zůstává keramická dlažba, která se snadno udržuje. Pokud vám ale přijde chladná, sáhněte po laminátu. Ten se dnes vyrábí například s dřevěným designem a vypadá stylově. Zároveň je odolnější než klasické „lino“ a na rozdíl od dlažby přežije i pád těžkého hrnce.

Kolem dřezu, linky, sporáku…

použijte keramiku! Proč? Jednoduše proto, že ji stačí utřít a je jako nová. Kolem dřezu je voděodolné obložení nutnost, kolem linky a sporáku ho rozhodně doporučujeme. Nezapomeňte na epoxidovou spárovací hmotu, která nepropouští vodu. Pokud byste právě tento krok zanedbali, dlaždičky vaše zdi nezachrání – spárami pronikne vlhkost a způsobí plesnivění. Navíc se nešpiní, takže vám ušetří spoustu času a energie. Zní to lákavě, že ano?

Jak použít epoxidovou spárovací hmotu Kerapoxy? Podívejte se v našem videu.

Malujeme, stěhujeme

A už máme to nejtěžší za sebou. Teď už jen vymalovat, namontovat novou linku a dřez, vybrat nový stůl a nějakou tu židli… a kdo židli má, bydlí. Tak ať se vám v nové kuchyni bydlí vaří dobře!

Inspirujte se a rekonstruujte s námi

Přečtěte si naše další články:

Rekonstrukce od základů po střechu: Jak na kuchyň?

Stáhněte si e-book, kde vás provedeme rekonstrukcí krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš