Vinyl: Co byste měli vědět o současném trendu
01. 03. 2018

Vinyl: Co byste měli vědět o současném trendu

Vinylové podlahy zažívají velký rozmach. Není divu, skvěle vypadají a hodí se téměř kamkoliv. Chcete si pořídit podlahu nebo obklady z vinylu? Přečtěte si důvody, proč byste to měli udělat.

Proč vinyl?

Jestli je nějaká podlaha v současné době trendy, je to právě vinylová podlaha. Její vzhled snadno sladíte s interiérem – vybrat si můžete z mnoha motivů, ať už z imitace kamene nebo dřeva, které na první pohled od toho skutečného nerozeznáte.  Vinylová podlaha je mechanicky odolná a oproti dřevěným podlahám cenově dostupná. Na rozdíl od dřeva, tak nejen ušetříte, ale usnadníte si i práci s údržbou.

Další nespornou výhodou je možnost jeho instalace na stávající podklad. Při rekonstrukci koupelny tak ušetříte nejen čas, ale i svou peněženku.

Hlavní výhody vinylové podlahy:

  • Mechanicky a voděodolná
  • Tvrdá, ale pružná
  • Příjemná na došlap, nestudí
  • Rozmanitý výběr motivů
  • Nenáročná na údržbu

Líbí se vám výhody vinylu? Nemusíte se spokojit jen s jeho použitím na podlahy. Skvěle se hodí i na stěny a plnohodnotně zastoupí i keramické obklady a dlažby.

Kam s ním?

Podlahy z vinylu (a obklady na stěnu jakbysmet) jsou univerzální – můžete je použít v obýváku, kanceláři, koupelně a díky Mapei technologiím dokonce i ve sprchových koutech. Jedině použití v garáži si rozmyslete. Nadměrná mechanická zátěž a všudypřítomné nečistoty by se na podlaze brzy projevily.

Nalepit, nebo položit?

Pokud se rozhodnete pro vinyl, máte na výběr z dvou hlavních typů: lepené a volně ložené.

Lepená podlaha je univerzálnější, nejenže u ní odpadá problém s kročejovým hlukem (čímž si možná ušetříte nejednu hádku se sousedy pod vámi), ale díky skvělé tepelné vodivosti se hodí i na podlahová vytápění.

Volně ložená funguje na principu zámků a je jednodušší na pokládku.

Podobnou variantou jako volně ložená podlaha jsou dílce na nosiči – nejčastěji na HDF neboli dřevovláknité desce.

Seznamte se s LVT dílci

LVT neboli luxusní vinylové dílce jsou vyrobené z PVC, ale na rozdíl od klasických vinylových podlah nejsou v rolích, ale předem vyřezané do dílů, které jsou připravené pro pokládku. Při jejich instalaci si tak ušetříte práci a zbyde vám méně odpadu. Většina LVT dílců je oproti běžně užívanému PVC navíc tvrdší a tedy odolnější. Pokud pro vás odolnost podlahy hraje důležitou roli, vybírejte podle její hodnoty třídy zátěže.

Vydrží dlouhá léta

Předpokladem pro dlouhou životnost vinylových podlah a obkladů je použití kvalitní chemie a správná péče. Pokud chcete, aby si zachovala svůj vzhled co nejdéle, chraňte ji před opotřebením. Židle i stoly podlepte ochrannými podložkami proti odření a dejte pozor na kamínky a další nečistoty, které podlahu mohou časem poškodit. Pokud zvažujete instalaci vinylové podlahy do předsíně, nezapomeňte na „čisticí zónu“, která zachytí všechny abrazivní části.

Pokládka vinylové podlahy i instalace obkladů je vyšší kutilská, proto se nestyďte obrátit na zkušené řemeslníky.

Vinyl: Co byste měli vědět o současném trendu

Sledujte náš