Zelené střechy: Jak na ně a jak získat dotace?
02. 07. 2019

Zelené střechy: Jak na ně a jak získat dotace?

Projít se v létě po městě je jako strčit hlavu do trouby. To se může změnit, pokud se ve městech zazelená dostatek střech.

Čím jsou zelené střechy výjimečné, jak prospívají klimatu a co musíte splnit, abyste na ně získali dotace? Na to se podíváme v dnešním článku.

Když se červená zazelená

Zelené střechy jsou zjednodušeně střechy pokryté vegetací – ať už jsou to trávy a mechy, nebo zahrady se stromy. V Česku jich pomalinku přibývá, dokážou totiž ovlivnit klima ve městě. Jak?

 • Absorbují teplo, zatímco klasické střechy ho odrážejí. Díky nim se tak může snížit celková teplota v ulicích.
 • Zadržují vodu, která při prudkém dešti nepřetěžuje kanalizace a odpařováním se postupně vrací do krajiny.
 • Čistí vzduch od prachu a škodlivin a snižují celkové zatížení emisemi CO2

Výhodné jsou i pro samotné majitele domů. Pomáhají dům izolovat, a tak v něm udrží v zimě teplo a v létě chládek a snižují výdaje za topení a klimatizaci. V ložnici pod střechou už nemusí být letní noc peklo.

Zaujmou i esteticky – na střeše můžete mít celou zahradu, kterou si užijete nejen v létě.

Od mechu po stromy

Jak může taková zelená střecha vypadat? Jsou dva typy: extenzivní a intenzivní.

 • Extenzivní zelené střechy tvoří mechy a traviny, nízký a nenáročný porost. Je vhodný pro domy, které nemají střechy s vysokou nosností, a také pro ty z vás, kdo nechcete zahrádku k opečovávání, ale praktické řešení střechy.
 • Intenzivní zelené střechy jsou porostlé i keři a stromy, často jde o opravdu krásné zahrady. Vyřešíte tak nejen ekologickou stránku věci, ale i fakt, že dům v centru se zahradou je ve větších městech luxus.

V obou případech by vám ale střechu měl navrhnout projektant. Nejde jen o to osázet ji rostlinami, je nutné vyřešit jednotlivé vrstvy pod zeminou, které zajistí, že bude střecha správně odvádět vodu a zároveň jí dost zadržovat pro rostliny.

zelená střecha a nenáročné rostliny bez starostí
Zelenou střechu můžou tvořit i nenáročné rostliny, o které se nemusíte starat.

Nepodceňte hydroizolaci

Také provedení střechy by měla zajistit odborná firma – vystřídají se u vás alespoň dvě. První se postará o nejnižší vrstvu, tedy o hydroizolaci. Další o ostatní vrstvy až po zeminu.

Hydroizolaci je třeba věnovat dostatek pozornosti a povolat na ni zkušeného řemeslníka. V případě zelených střech se řeší takzvanou přitěžovanou fólií, která musí být především správně svařená. Důležitý je i výběr materiálu: v Česku se nejčastěji používají PVC fólie, které ale obsahují změkčovadla. Ta se časem uvolňují a fólie křehne. Lepší životnost i dopad na životní prostředí nabízí TPO/FPO fólie, ze kterých se neuvolňují žádné chemické látky. Voda zachycená pro další využití v zahradě s tímto typem fólie neobsahuje žádné chemické látky a je vhodná pro každodenní zalévání zeleninových záhonů.

Naše rada Pokud si chcete být jistí, že máte zkušeného řemeslníka, který odvede dobrou práci, vyberte si ho na naší mapě. Všichni řemeslníci, které tam najdete, jsou proškolení a dělají řemeslo poctivě a s poctivou stavební chemií. Navíc nabízíme možnost návštěvy technika Mapei během realizace hydroizolační vrstvy.

Pro zelené střechy doporučujeme PVC-P fólie Mapeplan B, případně TPO/FPO fólie Mapeplan TB.

Jak na dotace? Brňáci dostanou nejvíc

Brno jako první české město schválilo speciální 20milionový rozpočet, ze kterého bude zelené střechy dotovat. Získat můžete 900–1400 Kč na m2 a také příspěvek na odborný posudek. O dotaci můžete zažádat od června do listopadu letošního roku. Abyste ji získali, musíte splňovat následující podmínky:

 • Nemovitost stojí na území Brna.
 • Plocha zelené střechy je 10–1000 m2
 • Plocha zeleně tvoří minimálně 80 % plochy zelené střechy (zbytek můžou být chodníčky apod.)
 • Střecha si vystačí s dešťovou vodou, nebudete ji uměle zavlažovat

Podrobnosti  najdete na stránce ekodotace.brno.cz a v dokumentu k dotačnímu programu.

Dotaci na zelenou střechu můžete získat v celé České republice, i když nebude tak vysoká jako v Brně. Podmínky určuje program Nová zelená úsporám. V rámci tohoto programu je podpora fixně 500 Kč na m2 a podmínky jsou následující:

 • Vegetační vrstva (tedy substrát) je alespoň 8 cm silná
 • Tvoří ji substrát určený pro zelené střechy
 • Na střeše roste alespoň 5 trvale udržitelných rostlinných druhů
 • Vegetace tvoří alespoň 2/3 plochy
 • V případě intenzivní zelené střechy nesmíte zavlažovat z veřejné vodovodní sítě

Podrobnosti najdete na webu programu Nová zelená úsporám. Najdete tu také dokument s pokyny pro žadatele.

Plánujete se do zelené střechy pustit? Co vás pro ni přesvědčilo a jak bude vypadat? Napište nám do komentářů!

Sledujte náš