Zelené střechy: Proč jsou výhodné a jak získat dotace?
02. 07. 2019

Zelené střechy: Proč jsou výhodné a jak získat dotace?

Zelené střechy jsou trendem dnešní doby – proč jsou tak oblíbené? Prozradíme vám, jaké druhy existují, jak prospívají klimatu a co musíte splnit, abyste na ně získali dotace.

Projít se v létě po městě je jako strčit hlavu do trouby. To se může změnit, pokud se ve městech zazelená dostatek střech. Zelené střechy jsou zjednodušeně střechy pokryté vegetací – ať už jsou to trávy a mechy, nebo zahrady se stromy. V Česku jich pomalinku přibývá, dokážou totiž ovlivnit klima ve městě. Jak?

  • Absorbují teplo, zatímco klasické střechy ho odrážejí. Díky nim se tak může snížit celková teplota v ulicích.
  • Zadržují vodu, která při prudkém dešti nepřetěžuje kanalizace a odpařováním se postupně vrací do krajiny.
  • Čistí vzduch od prachu a škodlivin a snižují celkové zatížení emisemi CO2
Paní sází květiny na zelenou střechu
Zelené střechy mění ráz města

Výhodné jsou i pro samotné majitele domů:

  • Pomáhají dům izolovat, a tak v něm udrží v zimě teplo a v létě chládek a snižují výdaje za topení a klimatizaci. V ložnici pod střechou už nemusí být letní noc peklo.
  • Zaujmou i esteticky – na střeše můžete mít celou zahradu, kterou si užijete nejen v létě.

Jaké druhy existují a kde je využít?

Jak může taková zelená střecha vypadat? Jsou dva typy: extenzivní a intenzivní.

  • Extenzivní zelené střechy tvoří mechy a traviny, nízký a nenáročný porost. Je vhodný pro domy, které nemají střechy s vysokou nosností, a také pro ty z vás, kdo nechcete zahrádku k opečovávání, ale praktické řešení střechy.
  • Intenzivní zelené střechy jsou porostlé i keři a stromy, často jde o opravdu krásné zahrady. Vyřešíte tak nejen ekologickou stránku věci, ale i fakt, že dům v centru se zahradou je ve větších městech luxus.
Extenzivní zelená střecha
Výběr typu střechy je dobré konzultovat s odborníkem – náklady se mohou lišit

Jaké jsou nároky na instalaci?

Nehledě na variantu, střechu by vám měl v každém případě navrhnout projektant. Nejde jen o to osázet ji rostlinami, je nutné vyřešit jednotlivé vrstvy pod zeminou, které zajistí, že bude střecha správně odvádět vodu a zároveň jí dost zadržovat pro rostliny.

Také provedení střechy by měla zajistit odborná firma – vystřídají se u vás alespoň dvě. První se postará o nejnižší vrstvu, tedy o hydroizolaci. Další o ostatní vrstvy až po zeminu.

TIP: Nepodceňte hydroizolaci, především výběr materiálu: v Česku se nejčastěji používají PVC fólie, které ale obsahují změkčovadla. Ta se časem uvolňují a fólie křehne. Lepší životnost i dopad na životní prostředí nabízí TPO/FPO fólie, ze kterých se neuvolňují žádné chemické látky. Voda zachycená pro další využití v zahradě s tímto typem fólie neobsahuje žádné chemické látky a je vhodná pro každodenní zalévání zeleninových záhonů. Pro zelené střechy doporučujeme PVC-P fólie Mapeplan B, případně TPO/FPO fólie Mapeplan TB.

Pokud si chcete být jistí, že máte zkušeného řemeslníka, který odvede dobrou práci, vyberte si ho na naší mapě. Všichni řemeslníci, které tam najdete, jsou proškolení a dělají řemeslo poctivě a s poctivou stavební chemií. Navíc nabízíme možnost návštěvy technika MAPEI během realizace hydroizolační vrstvy.

Podívejte se, jak probíhala realizace zelené střechy v rodinném domě v Lipůvce se systémem Mapeplan TPO M.

Jak získat dotace?

Dotační programy na zelené střechy (a ekologické a udržitelné bydlení obecně) se pravidelně obměňují – je tak velmi nepravděpodobné, že by se na Vás nedostalo. Přesto je třeba hlídat si datum podání žádosti, abyste náhodou nezmeškali termín podání a nemuseli na svou vysněnou střechu čekat až rok.

TIP: Dotaci můžete získat jak na celostátní úrovni, tak na té regionální.

V rámci České republiky se jedná například o program Nová zelená úsporám. Program je nově obnoven, odstartuje na podzim 2021 a pokračovat bude až do roku 2030. Dotaci můžete získat na stavbu či renovaci jak rodinných, tak bytových domů. Na zelené střechy vám bude poskytnuto 70 – 100 000 Kč dle typu a rozlohy. Podrobnosti najdete na webu programu Nová zelená úsporám.

Získávání dotace na zelenou střechu
Ohledně dotací je dobré poradit se s odborníkem

Co se týče regionálních dotací, například město Brno již tradičně vypisuje program Zeleň střechám. Přihlašovat projekt lze od února do října, doporučujeme proto dát si pozor na termíny. Podrobnosti najdete na stránce ekodotace.brno.cz a v dokumentech k dotačnímu programu.

TIP: Existuje dotační program i ve vašem městě? Určitě se vyplatí zapátrat, občas dosáhnete i na částku vyšší, než je ta celostátní.

Plánujete se do zelené střechy pustit? Co vás pro ni přesvědčilo a jak bude vypadat? Napište nám na náš Facebook!

Zelené střechy: Proč jsou výhodné a jak získat dotace?

Sledujte náš