Barvy & laky: 6 nejrozšířenějších mýtů
19. 09. 2018

Barvy & laky: 6 nejrozšířenějších mýtů

Znečišťování životního prostředí, příčina nemocí… existuje spousta mýtů o barvách i lacích. My jsme si na ně posvítili. Pojďte se s námi přesvědčit, co je jen snůška nesmyslů.

Pozor na chemii? Kdepak!

Chemický průmysl je, zejména v Evropě, jedním z nejvíce regulovaných odvětví. Původ předsudků o chemikáliích vede do minulosti a týká se výrobních metod a podmínek, které jsou v současné době zcela překonané.

Donesla se k vám už někdy informace o tom, že barvy můžou způsobovat rakovinu? Je velmi snadné nechat se ovlivnit poplašnými zprávami. Dávejte si pozor na důvěryhodnost zpráv – velmi často nejsou podložené vědeckými údaji.

Pokud jde o životní prostředí, společenskou a ekonomickou udržitelnost je chemický průmysl poctivý a všechny výrobky prochází přísnými kontrolami. Takže žádné strachy, i barvy a laky jsou bezpečné.

Evropské zákony, stejně jako zákony všech vyspělých zemí, přísně regulují všechny výrobky uváděné na trh tak, aby byly co nejbezpečnější pro člověka i životní prostředí.  Navíc se společnosti každým dnem zabývají vývojem stále více šetrnějších výrobků.

6 nejrozšířenějších mýtů

1. Barvy na stěny jsou karcinogenní: LEŽ

Můžete zůstat klidní! Evropská legislativa (Směrnice ES č. 1907/2006 – „REACH“) totiž zakazuje výrobu a prodej karcinogenních chemických výrobků pro veřejné použití. Všechny barvy a nátěry používáné v našich domovech, proto v žádném případě nejsou karcinogenní.

2. Barvy a laky můžou být příčinou nemocí: LEŽ

Těkavé organické látky (VOC) se uvolňují také, ale nejen z barev a laků aplikovaných v domácnostech. Tvoří pouze 1,3 % potenciálně škodlivých látek v ovzduší. Nemoci související se špatnou kvalitou ovzduší, které dýcháme v budovách, jsou způsobeny především jemnými prachovými částicemi, oxidem uhelnatým nebo přítomnou vlhkostí.

3. Nátěry škodí stejně jako cigarety: LEŽ

Nátěrové hmoty umístěné ve veřejných prostorách nejsou na rozdíl od cigaret karcinogenní pro uživatele (Směrnice ES č. 1907/2006 – „REACH“). Nátěrové hmoty uvolňují určité množství chemických látek (např. VOC), ale pouze velmi omezenou dobu v porovnání s jejich celkovou životností.

4. „Přírodní“ nátěrové hmoty jsou bezpečnější než tradiční: LEŽ

Výchozí suroviny používané na výrobu tradičních nátěrových hmot zaručují stejnou úroveň bezpečnosti jako výrobky, které nejsou vyrobené průmyslovou cestou.

Výchozí suroviny používané na výrobu tradičních nátěrových hmot pochází z kontrolovaného zdroje a mají stálou kvalitu.

5. Nátěrové hmoty pro domácnost jsou plné těžkých kovů: LEŽ

Nátěrové hmoty určené pro volný prodej mohou obsahovat max. 1 % těžkých kovů (měď, olovo, stříbro, atd.) podle limitů stanových Směrnicí REACH prostřednictvím speciálních „omezení“.

6. Nátěrové hmoty silně znečisťují vzduch, který dýcháme: LEŽ

Legislativa Evropské unie (Směrnice 2004/42/UE, která byla v Itálii převedena na Dekret 161/2006) stanovuje maximální limity organických těkavých látek. Minimalizuje tak dopad výrobků určených k dekorativním úpravám stěn a opravám aut na životní prostředí.

Věřili jste některým z uvedených mýtů? Napište nám do komentářů na Facebooku.

Chcete se o barvách a lacích dozvědět více?

Barvy & laky: 6 nejrozšířenějších mýtů

Sledujte náš