Jak na penetrační nátěr stěn, podlah, betonu či omítky?
23. 08. 2021

Jak na penetrační nátěr stěn, podlah, betonu či omítky?

Penetrace je často podceňovanou součástí úprav povrchů. Přitom kvalitní penetrační nátěr vám může ušetřit spoustu práce, času i nákladů. Proč je penetrace důležitá a jaká řešení na trhu najdete?

Proč je penetrace důležitá a jaká je její funkce?

Penetrační nátěr se používá při úpravách stěn i podlah pro zlepšení a sjednocení sacích vlastnosti povrchu. Věděli jste, že také sníží nasákavost a prašnost povrchu? Díky penetračnímu náteru vám vznikne čistý a pevný podklad, ke kterému další vrstva lépe přilne. Penetrace je ale důležitá nejen při opravách a rekonstrukcích, myslete na ni i u novostaveb. Pomůže vám s přípravou povrchu a zabezpečí kvalitní a jednolitý povrchový nátěr beze skvrn. A k tomu vám ušetří čas i peníze do budoucna. 

Víte, kdy penetraci použít?

Každý materiál se chová v různých částech prostoru odlišně – v rohu koupelny může být beton více savý, zatímco ve středu místnosti bude méně savý. Aby se zabránilo problémům s udržením dlažby, je důležité použít penetrační nátěr, který zlepší adhezi materiálů. Nezapomínejte tedy na jeho aplikaci při pokládce dlažby, instalaci podlah, lepení dřevěných parket, nivelaci, úpravě betonového základu nebo omítky a dalších činnostech souvisejících s úpravou povrchů.

Penetrační náter
Penetrace je důležitá část úprav povrchů

Jak vybrat správnou penetraci?

Penetraci můžete použít téměř kdekoliv – v exteriéru i interiéru. Pokud se chystáte penetrovat, zjistěte nejprve, s jakým typem povrchu budete pracovat. Materiály dělíme na:

  • savé, kam patří třeba cement a beton
  • nesavé, mezi které řadíme kov, dřevo, epoxid i dlažby

Zvažte také, za jakým účelem penetrační nátěr nanášíte a při výběru zohledněte podmínky i materiál stávajícího povrchu. 

Tip: Nejste si jistí, jakou penetraci při prácí použít? Zavolejte si na pomoc profesionála z naší MAPEI mapy řemeslníků.

Na postupu záleží

Penetrační nátěr máte vybraný a chystáte se natírat? Penetrace sice není nic složitého, je ale dobré držet se určitých zásad

  1. Před nanášením penetrace pořádně očistěte povrch od mastnot a starých materiálů.
  2. Vyhněte se stříkací pistoli – nejlépe se vám bude pracovat s válečkem nebo štětcem.
  3. Počet vrstev penetrace závisí především na podkladu a typu penetračního nátěru. Ve většině případů vám postačí jedna vrstva penetrace, dejte si ale pozor na to, aby jste ji nanesli rovnoměrně. 
  4. Penetraci nechte pořádně vsáknout a vyschnout.
  5. V každém případě dodržujte pokyny výrobce, které najdete na obalu výrobku nebo v technickém listu, který je u produktů MAPEI dostupný online.
Takto vypadají připravené penetrační pomůcky
Při práci s penetrací postupujte vždy podle pokynů výrobce

Jak dlouho schne penetrace?

Obecně se dá říci, že penetrace schne v řádu několika hodin. Čas se však liší produkt od produktu, najdeme penetrace schnoucí až 12 hodin i takové, u kterých vůbec čekat nemusíte. Důležité je číst pečlivě pokyny výrobce a umět poznat, kdy je penetrace suchá.

Tip: Suchou penetraci nejlépe poznáte dotykem. Uschlá penetrace již vsákla do podkladu a nebude na povrchu zanechávat lesklý film.

Vyberte si z nových penetračních nátěrů MAPEI

Na kvalitě nám v MAPEI záleží, proto neustále tvoříme nové výrobky s vylepšenými vlastnostmi. Tentokrát jsme inovovali 3 z oblíbených produktů řemeslníků, které teď uvádíme v novém složení. Které to jsou? Penetraci pro savé povrchy PRIMER G Pro ocení zejména profesionálové, kteří potřebují rychle a efektivně pracovat. Hodí se do vnějších i vnitřních prostor a na cementovém podkladu vyschne do 60 minut. Jeho levnější variantou pro všechny kutily je MAPEGRUNT Plus. A pokud hledáte skutečně rychleschnoucí penetraci pro cementový podklad, která zvládne i kousky starého lepidla, sáhněte po ECO PRIM T Plus – povrchový nátěr můžete aplikovat rovnou po nanesení penetrace.

Chcete vědět o nových výrobcích víc? Podívejte se na video, kde vám je naši kolegové představí blíž:

Tak co, máte už v penetračních nátěrech jasno? Doufáme, že ano a pokud potřebujete s výběrem a postupem poradit, neváhejte nám napsat zprávu na Facebooku.

Jak na penetrační nátěr stěn, podlah, betonu či omítky?

Sledujte náš