Dřevěná podlaha, která vydrží léta: jak na ni?
22. 08. 2022

Dřevěná podlaha, která vydrží léta: jak na ni?

Vůně lesa a teplo pod nohami rovnou po probuzení. Kdo by doma nechtěl dřevěné parkety? Tento materiál má spoustu výhod a pokud jste se pro něj rozhodli, čtěte dál. Zjistíte, jaké jsou na trhu možnosti, jak připravit kvalitní podklad a na co myslet při lepení.

Z jakých dřevěných podlah vybírat?

Dřevo je dodnes známkou kvality a tradice a na trhu je stále víc možností, jak ho do domácnosti jednoduše zakomponovat. Nejběžnější jsou upravené dřevěné parkety, které mohou být jednovrstvé, dvouvrstvé nebo třívrstvé. Velkou výhodou vícevrstvých parket je i to, že je můžete položit na podlahové topení.

Pro dlouhotrvající výsledek doporučujeme zvolit lepené parkety. Pokud si ale chcete práci ulehčit, sáhněte po plovoucí dřevěné podlaze, kterou k podkladu lepit nemusíte. Další možností jsou masivní prkna. U nich už předem zvažte několik faktorů – masiv je dražší, hůř snáší kolísání teplot a vlhkosti a jeho pokládka je technicky náročnější. Výsledkem ale bude krásný přírodní vzhled.

Na typu dřeva záleží

Nezapomínejte, že je to přírodní materiál, který neustále pracuje, a ovlivňují ho vlhkost i teplota prostředí. Pro dřevo jsou nejlepší interiéry s 50–60% vzdušnou vlhkostí. V českých podmínkách je proto nejvhodnější dub nebo tropické dřeviny, které se se změnami dobře vypořádají. Pokud jste chtěli sáhnout po světlém bukovém dřevě, raději to ještě promyslete.

Zvažujete, jestli do dřeva opravdu jít? Nechte si poradit od profíků. Výhody a nevýhody dřevěných podlah jsme shrnuli v našem článku.

Jak připravit kvalitní podklad?

Pod dřevěné parkety je nejvhodnější podklad z betonu nebo anhydritu a jeho samotná příprava se neliší od postupu u jiných podlahových krytin. Důležitý je především penetrační nátěr, který sjednotí savost povrchu. Sáhněte například po Eco Prim T Plus, který hravě zvládne všechny typy savých i nesavých povrchů včetně těch, kde zůstaly zbytky lepidla.

Před samotným lepením se postarejte také o dokonalé vyrovnání povrchu – s tím vám pomůže samonivelační hmota. Vyzkoušejte rychletvrdnoucí cementovou stěrku Ultraplan Eco nebo rychle vysychající sádrovou stěrku Planitex Basic.

S uhlazením lepidla vám pomůže roztírací stěrka.
S uhlazením lepidla vám pomůže roztírací stěrka.

Které lepidlo je to pravé?

Při výběru zvolte lepidlo, které je přímo určené na lepení podlah. Běžně se používají dva typy lepidel, a to polyuretanové nebo z modifikovaného silanu. Skvělou volbou pro dřevěné parkety je 100% polyuretanové lepidlo Ultrabond P990 1K, jehož výhodou je zejména vysoká otevřená doba – s lepidlem můžete volně pracovat až 110 minut.

Na co myslet při lepení?

No přece na dilatační spáry! Každé dřevo požaduje trochu jiné parametry, proto se řiďte pokyny od výrobců parket. Při lepení si také dávejte pozor na to, abyste nezašpinili parkety lepidlem. Polyuretanové lepidla se totiž dají odstranit jenom mechanicky a nové parkety byste tak museli rovnou brousit.

Tip od profíků:
Parkety lepte tak, aby byla dlouhá strana vodorovně s okny. Budou tak osvětleny kratší spoje parket a podlaha bude vypadat lépe.

Správná péče prodlouží životnost

A jak na ni? Slouží k tomu především laky a oleje na úpravu dřeva. Lak dřevo chrání před mechanickým poškozením a olej pomáhá proti vysychání a tvorbě prasklin. Můžete vyzkoušet například výrobky z řady Ultracoat. Při úklidu dbejte také na čisticí prostředky, které jsou určeny pro dřevěné parkety. Tak zajistíte kvalitní a odolnou podlahu, která vám bude dělat radost spoustu let.

Chcete vidět, jak se pokládka dřevěné podlahy provádí v praxi? Podívejte se na naše video, kde vás provedeme celým procesem – od přípravy betonového podkladu, přes lepení podlahy, až po finální úpravu povrchu. Získáte tak lepší představu o tom, jak na to.

Potřebujete s něčím poradit nebo si něco blíže ujasnit? Ozvěte se našim technikům, kteří vám všechno pečlivě vysvětlí.

Dřevěná podlaha, která vydrží léta: jak na ni?

Sledujte náš