Dřevěné podlahy: Nad čím se zamyslet, než si pořídíte parkety
25. 11. 2019

Dřevěné podlahy: Nad čím se zamyslet, než si pořídíte parkety

Důvodů, proč propadnout kouzlu dřevných podlah je bezpočet: návrat k tradicím, touha po kvalitě, ekologie, nebo zkrátka jen milujete vůni dřeva. Jaké výhody, ale i úskalí jsou s parketami spojené? Co zvážit a kdy raději zvolit jiný materiál? Odpovědi najdete v našem článku věnovaném právě dřevěným podlahám.

O tom, že je dřevo dlouhověký materiál, není pochyb. Běžně se můžete setkat s podlahami, které jsou desítky let staré a stále funkční. Pokud tedy chcete podlahu, po které se budou prohánět i vaše vnoučata, dřevěné parkety se přímo nabízí.

Dřevo má své výhody i nevýhody, jedno se mu ale nedá upřít – je krásné

Dřevo je pevné, stálé a komfortní. I po letech si zachová svůj vzhled, takže žádné obavy ze slunce a výrazně vyšisované podlahy. Velkou výhodou je i to, že se jedná o obnovitelný materiál a do jisté míry se dá renovovat. Opotřebená místa můžete vyměnit, odřená místa zbrousit, nalakovat, popřípadě naolejovat a podlaha je zase jako nová.

Dřevěná podlaha udělá radost zimomřivcům, které díky izolačním vlastnostem dřeva nebudou zábst chodidla, stejně tak alergikům a astmatikům, protože nezadržuje prach. Potěší vás i snadný úklid, stačí vysát a setřít vlhkým hadrem.

Nestyďte se si na pomoc přizvat zkušeného řemeslníka, který používá kvalitní stavební chemii. U dřevných parket obzvlášť platí více než kdekoliv jinde, že pokud nejsou všechny kroky provedeny na 100 %, ze snu o dokonalé podlaze se snadno stane noční můra.

Lepením dřevěné podlahy zvýšite její užitný komfort

Nic není dokonalé

Parkety ale mají i své nevýhody. Řadu lidí dokáže odradit už jen cena, která je vyšší než u jiných podlahových krytin. Cena zkrátka souvisí s dlouhověkostí a přírodním původem materiálu.

Nezapomínejte také, že jde o přírodní materiál, který neustále pracuje. Kromě seschnutí se můžete potýkat i s opakem, dřevo je schopné absorbovat velké množství vlhkosti (podle typu dřeviny). Ve vlhkých místnostech a v koupelnách se budete muset bez běžných dřevěných podlah obejít nebo zvolit dřevinu, která je pro tyto prostory vhodná.

Stejně tak pro podlahové topení musíte zvolit dřevěnou podlahu, která je na něj vhodná. Počítejte s tím, že náběh topení bude trošku pomalejší než u jiných typů podlahových krytin, o kterých si můžete přečíst v tomto článku.

5 tipů od profíků     

V tom, že chcete parkety, máte jasno. Na co si ale dát pozor, aby vám dělaly jen samou radost? Na závěr pro vás máme 5 rad.

1) Nepodceňte výběr odstínu

Samotné barvy mají moc opticky změnit velikost místnosti. Pokud vybíráte podlahu do menší místnosti, rozhodně volte světlejší barvy. Jestli ale máte dostatek prostoru, můžete si dovolit tmavší odstíny, které místnost lehce zmenší, ale za to bude působit honosněji a elegantně. Samozřejmě i zlatá střední cesta má své výhody. Opticky prostor nezmění, zato na ní nejde tolik vidět nečistota.

2) Nesmí to s vámi jít z kopce

Předtím než se pustíte do samotné pokládky, se ujistěte, že budete pokládat na dokonale rovný povrch. Rovný podklad je důležitý pro finální vzhled a pro dlouhodobý komfort užívání.

3) Lepte dřevo

Pokud se rozhodnete mít dřevěnou podlahu, zvažte její nalepení. Tím že podlahu nalepíte, výrazně zvýšíte její užitný komfort. V případě, že máte podlahové topení, dojde k rychlejšímu přenosu tepla na povrch.

4) Správná údržba

Pokud se jednou rozhodnete pro dřevo, počítejte i s  pravidelnou péčí. Častým nešvarem bývá čištění podlah přípravky na nádobí. Jde o to nejhorší, co může přijít do kontaktu s dřevěnou podlahou. Silné odmašťovací látky ničí strukturu dřeva a jeho vzhled. Lépe uděláte, když zvolíte přípravek přímo určený k péči o dřevěné podlahy. Ten nevysušuje a zachová vaši podlahu krásně lesklou.

Dřevěná podlaha vyžaduje pravidelnou údržbu

5) Renovace

Dřevo je přírodnina a po čase zestárne. Lesk mu ale můžete vrátit správnou péčí. Buď už zmíněným pravidelným olejováním nebo lakem. Jen nezapomínejte, že pokud dojde k poškození laku, je třeba nalakovat celou podlahu, nejen poškozené místo. A když po letech zatoužíte po změně? Volbou správného přípravku můžete do určité míry změnit i odstín podlahy. Pokud se rozhodnete pro renovaci, mějte na paměti, že podlaha musí být pevně nalepená k podkladu.

Ať už váš čeká vyrovnávání podlahy, lepení parket nebo pravidelná údržba, vždy používejte kvalitní prostředky, kterými životnost podlahy značně prodloužíte. Mrkněte, jaké produkty budete na pokládku potřebovat.

Dřevěné podlahy: Nad čím se zamyslet, než si pořídíte parkety

Sledujte náš