Praktický průvodce: Jak položit a spárovat dlažbu jako profesionál
18. 07. 2023

Praktický průvodce: Jak položit a spárovat dlažbu jako profesionál

Elegantní velkoformátové dlaždice, čtverečková klasika, nebo originální mozaika? Při plánování nové dlažby a obložení je snadné soustředit se na vzhled – neméně důležitá je ale i funkčnost. Správné položení a spárování se o ni postarají. Přečtěte si, jak na ně.

Výhody dobře položené dlažby

Bezchybná dlažba s sebou nese hned několik plusů:

 • Funkčnost. Kvalitně položená podlaha odolá vodě a vlhkosti. Zamezí tak škodám na dlažbě i podkladu. 
 • Odolnost a trvanlivost. Dlaždičky jsou stabilní, a tak snáze zvládnou vnější vlivy (např. tlak) bez praskání, pohybu a nerovností.
 • Snadná údržba. Správně položená dlažba se snáze čistí a je odolnější vůči znečištění.
 • Pohodlí a bezpečnost. Dlažba bez vyčnívajících a polámaných rohů snižuje riziko úrazu.
 • Estetická kvalita. Rovný povrch působí elegantně a profesionálně.
Spárování dlažby

Jak na pokládku dlažby

 1. Připravte podklad

  Ujistěte se, že je podklad pevný, rovný a bez prasklin. Odstraňte veškeré nečistoty a prach. Pokud narazíte na nerovnosti, srovnejte je nivelační hmotou. Nezapomeňte také, že ani čerstvě vybetonovaná podlaha nemusí být perfektní. V takovém případě pomůže stěrka, tu ovšem nechte pořádně vyschnout.

 2. Ošetřete plochu penetrací

  Rozetřete ji a poté nechte penetrační nátěr schnout dle pokynů výrobce.

 3. Rozvrhněte pokládku

  Ještě před aplikací lepidla si „nasucho“ promyslete, jak dlažbu umístíte. Zvažte, na které straně nebo v jakém rohu začnete, kam umístíte dořezy, kde bude stát nábytek a další vybavení nebo jak široké budou spáry a kudy povedou. Zkontrolujte také, zda mají dlaždice z různých krabic stejné odstíny.

  Tip: S pokládkou dlažby začněte u zdi naproti dveřím. Při vstupu do místnosti tak vždy uvidíte celé dlaždice a výsledek bude působit esteticky.

 4. Připravte si dořezy

  Pro nařezání dlažby použijte obkladačskou řezačku s diamantovým kotoučem. Dlažbu s předkreslenou linkou nařízněte a dolomte. V případě potřeby vyhlaďte okraje speciálním pilníkem.

 5. Pusťte se do lepení

  Při výběru lepidla berte v potaz typ podkladu a místa instalace. Lepidlo rozmíchejte s vodou tak, aby vznikla homogenní směs. Poté ji zubatou stěrkou nanášejte na podklad. Doporučujeme postupovat po malých úsecích, aby vám lepidlo nezatvrdlo.

  Dlaždice pokládejte a jemně přitlačujte k lepidlu. Můžete si pomoci i gumovým kladívkem, pozor dejte jen na to, abyste zpod dlaždice nevytlačili všechno lepidlo. Nezapomeňte také zachovávat spáry mezi dlaždicemi – ty vám pohlídají distanční křížky. Průběžně pomocí vodováhy kontrolujte, zda máte dlaždice rovně.

  Pokud plánujete dlažbu ukončit soklovou lištou, dodržujte i u ní stejný průběh spár jako na podlaze. Prostor na spáru si nechte i pod soklem. Stačí ho podložit dřevěnými nebo plastovými kolíčky.

 6. Čas na spárování dlažby

  Při plánování pokládky myslete i na umístění spár. Spáry by měly působit co nejvíce symetricky ve vztahu ke stěnám, rohům a objektům v místnosti (např. sprchový kout nebo skříňky). Určujícím bodem je vždy místo, které při vstupu do místnosti uvidíte jako první.

  Před samotným spárováním odstraňte distanční křížky a spáry vyčistěte. Podle pokynů výrobce připravte zvolenou spárovací hmotu tak, aby měla kašovitou konzistenci.

  Spárovačku rozetřete po dlažbě a rovnoměrně zaplňte spáry pomocí gumové stěrky. Jakmile jsou spáry plné, stáhněte přebytky hmoty z dlaždic a nechte spáry zaschnout. Poté smyjte zbytky navlhčenou houbou. Pro finální dočištění můžete použít například prostředky z řady UltraCare od MAPEI – na cementové spáry vyzkoušejte UltraCare Keranet Easy Spray, na ty epoxidové pak UltraCare Kerapoxy Cleaner

  Přechody mezi místnostmi i mezi soklovými dlaždicemi a podlahou, stejně jako svislé spáry v rozích, vyspárujte trvale elastickým silikonovým tmelem MAPESIL AC, který zabrání průchodu vlhkosti a zároveň umožní podlaze „pracovat“. Tyto dilatační spáry si předem vymezte páskou, která pomůže s přesnou aplikací. Tmel naneste přímo z kartuše, uhlaďte jej za pomoci přípravku UltraCare Smooth Silicone a hned poté odstraňte pásku.

 7. Doveďte své dílo k dokonalosti

  Na závěr nainstalujte ukončovací prvky, jako jsou přechodové a dekorační lišty.

Výběr spárovačky

Při výběru spárovačky zvažte několik faktorů.

 • Šířka spáry. Plánujete úzkou, nebo širší spáru? Toto rozhodnutí ovlivní jak potřebné množství materiálu, tak výběr konkrétního produktu. 
 • Materiál. Podle místa využití volte spárovačku s konkrétními vlastnostmi: do koupelny takovou, která odolá vlhkosti a plísním, v kuchyni se pak zaměřte na snadnou údržbu. 
 • Barva. Ať už preferujete kontrastní, nebo nenápadnou spáru, dejte si záležet na výběru toho správného odstínu.
 • Kvalita a trvanlivost. Vybírejte produkty od výrobců s dobrým hodnocením. Kvalitní spárovačka by měla zaručit odolnost vůči poškození i stálost barvy.

Pokládka a spárování dlažby svépomocí se mohou zdát jako náročné a komplikované úkony. Pokud se ale poctivě připravíte, zainvestujete do kvalitních materiálů a budete se řídit doporučeními výrobce, tak nejen ušetříte, ale navíc budete mít roky skvělý pocit z dobře odvedené práce.

Nevíte si rady? Obraťte se na nás na Facebooku nebo Instagramu. A pokud se nakonec rozhodnete povolat profesionála, na naší mapě najdete šikovné řemeslníky z celé ČR.

Praktický průvodce: Jak položit a spárovat dlažbu jako profesionál

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš