Ovládněte dilatační spáry jako profík: Co jsou zač a jak je vyplnit svépomocí?
10. 10. 2023

Ovládněte dilatační spáry jako profík: Co jsou zač a jak je vyplnit svépomocí?

Možná právě řešíte novou dřevěnou podlahu do obýváku, zateplení oken nebo to, jak správně obložit koupelnu. V takovém případě je čas zjistit, co jsou dilatační spáry a jak s nimi pracovat.

Vlhkost: Postrach zdí i podlah

Změny teplot nebo vlhkost jsou nejčastější vlivy, kvůli kterým materiály mění svůj objem. Neustále se rozpínají a smršťují, což může vaši podlahu či obklady nenávratně poškodit. Dilatační spáry jsou tu proto, aby těmto situacím zabránily

Co jsou dilatační spáry?

Dilatační spáry jsou úzké prostory mezi dvěma prvky budovy, např. mezi stěnami a podlahovou krytinou, které při změnách teplot nebo vlhkosti poskytují dostatečné místo k rozpínání materiálů. Při pokládce dlažby nebo podlahy jsou klíčové

Spáry vyplňujeme takovými materiály, které jim svými vlastnostmi poskytnou dostatečný prostor pro roztažení. Pokud dilatační spáry chybí, materiál nemá prostor, kam se rozpínat. Často tak dochází k trhlinám, prasklinám a dalším deformacím.

Dilatační spáry

Kdy dilatační spáry použít

Použití dilatačních spár doporučujeme pro:

  • podlahy, které odolávají velké zátěži,
  • místa, která čelí častým změnám teploty a vlhkosti.

Jiný materiál, jiná výplň

Pro to, aby dilatační spáry plnily svou funkci, je důležité, aby byly dostatečně široké a elastické. 

Výplň do nich vybírejte podle: 

  • podmínek v okolí a vnějších vlivů, 
  • trvanlivosti a kvality výplně, 
  • náročnosti na údržbu.

Při výběru spárovací hmoty do koupelny se zaměřte na trvanlivé, voděodolné výplně vhodné do vlhkých prostor. Ideální výplní je například silikonový těsnicí tmel MAPESIL AC. Při lepení obkladů je důležité zvolit vhodnou spárovací hmotu, která zajistí pevnost a odolnost celého povrchu. Cementové nebo epoxidové výplně si ponechejte na pevné spáry.

V případě dřevěných podlahových krytin nechávají podlaháři u zdi přibližně 10 mm volného místa, které překryjí lištou. Díky tomu se podlaha může roztahovat bez jakéhokoliv poškození. Dřevěná podlaha vyžaduje správnou instalaci a péči, aby byla zajištěna její dlouhá životnost a estetický vzhled.

Dilatační spáry v koupelně

Dilatační spáry v koupelně zvládnete i vy

Připravte si pistoli se silikonovým tmelem, hadřík, nůž, stěrku a vodu s čisticím přípravkem. Jdeme na to! 

  1. Prostor pro výplň musí být perfektně čistý a suchý. Pokud je ve spárách starý silikonový tmel, odstraňte ho pomocí ostrého nože a špachtle nebo použijte speciální sadu na odstraňování silikonu.
  2. Čistou spáru potřete penetračním přípravkem PRIMER FD. Ten slouží ke zlepšení přilnavosti silikonového tmelu. Poté počkejte, až penetrace úplně zaschne.
  3. Aplikujte silikonový tmel po celé délce dilatační spáry. 
  4. Poté na silikonový tmel nástřikem aplikujte uhlazovač silikonu ULTRACARE SMOOTH SILICONE a setřete stěrkou nebo prstem.
  5. I přesto, že silikon začíná schnout už po pár minutách, není radno nic uspěchat. Doba tvrzení silikonového tmelu se odvíjí od tloušťky aplikované vrstvy a trvá od 1 dne až po 1 týden.

Potřebujete poradit? Ozvěte se nám na našem Facebooku nebo Instagramu, kde vám rádi poradíme.

Ovládněte dilatační spáry jako profík: Co jsou zač a jak je vyplnit svépomocí?

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš