Obložte si koupelnu svépomocí
22. 02. 2021

Obložte si koupelnu svépomocí

Pohráváte si s myšlenkou, že byste se sami vrhli na obkládání vaší koupelny? S naším návodem se do toho můžete směle pustit!

Než začnete

Předtím než se pustíte do práce, pořádně si vše naplánujte. Nejprve si ujasněte základní věci – do jaké výšky budou obklady sahat a jaký typ obkladů zvolíte? Kromě toho si důkladně proměřte koupelnu a přepočítejte, kolik a jakého materiálu budete potřebovat.

Pokud máte jasno, můžete se pustit do práce! Pokud ne, přečtěte si náš článek – poradíme vám, jaké materiály si připravit a jak vše důkladně proměřit.

Jak připravit povrch?

Je důležité, aby stěny měly rovný a čistý povrch, jakékoliv trhliny nebo spáry proto předem vytmelte. Nepodceňujte také penetrační nátěr – slouží ke zpevnění podkladu, sjednocení jeho savosti a zvýšení přilnavosti lepidla a stěrky k povrchu.

Dalším krokem bude hydroizolace – abyste předešli plesnivění stěn a vydouvání obkladů, použijte hydroizolační stěrku. Naneste ji ve vrstvě 1 mm na penetrační nátěr v místech. Vyčkejte 12–24 hodin a můžete začít lepit obklady.

Stěrku aplikujte na podlahu v místech, kde dochází k intenzivnímu styku s vodou – nezapomeňte tedy ani na sprchový kout.

Jak obložit stěny a položit dlažbu?

  1. Použijte lepidlo. Připravte si jej dle návodu (raději malé množství) a následně nanášejte stěrkou s hladkou a zubovou stranou – hladkou stranou lepidlo naneste a zubovou rozetřete.
  2. Začnete s pokládáním obkladů – postupujte nejprve od nakreslené rysky směrem nahoru. Až budete mít hotovo, začněte s obkládáním v opačném směru. Poslední řadu vynechejte, dolepíte ji až po položení dlažby. Nezapomeňte pomocí vodováhy neustále kontrolovat, zda máte obklady nalepené rovně.
  3. Pokračujte dlažbou. Tu přikládejte opatrně po celé ploše do vrstvy lepidla – musí být rovnoměrně pod celou dlaždicí. Lepidlo můžete taky nanášet na rubovou stranu dlaždice, co přispěje k dokonalému spojení s podkladem. Pro lepší přilnutí můžete poklepat každou obkladačku gumovou paličkou.
  4. Opatřete rohy spárovacími křížky.
  5. Odstraňte vlhkým hadříkem zbytek lepidla z mezer kolem dlaždic. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, kterými byste dlaždice poškrábali.
Pro lepší přilnutí můžete poklepat každou obkládačku gumovou paličkou.

Jak na spárování?

Zhruba po 24 hodinách, až lepidlo ztvrdne, se můžete vrhnout na spárování. Nejprve však zkontrolujte, jestli v mezerách nezůstalo ještě nějaké lepidlo, a případně ho vyškrábejte. Po kontrole postupujte následovně:

  1. Spárovací hmotu nanášejte gumovou stěrkou šikmými tahy proti poloze spár přes obkladačky.
  2. Po zaschnutí odstraňte přebytečnou hmotu mokrým pěnovým hladítkem.
  3. Poté obklady vyleštěte suchým hadrem.
  4. Na závěr všechny rohy a přechody mezi podlahou a stěnou utěsněte silikonovým tmelem.
Spárovací hmota MAPEI

A je hotovo! Pokud stále nad procesem váháte, s výběrem vhodných produktů vám rádi poradíme v našem článku či na prodejně. Nebo si ke spolupráci rovnou přizvěte naše zkušené řemeslníky, kterým půjde práce krásně od ruky.

Jak celý proces obkládání vypadá, vám ukáže naše názorné video! Podívejte se na produkty MAPEI přímo v akci.

Obložili jste si koupelnu svépomocí? Podělte se s námi o své zkušenosti – stačí nám napsat na našem Facebooku!

Sledujte náš