Obložte si koupelnu svépomoci: Příprava podkladu a potřebné materiály
01. 08. 2017

Obložte si koupelnu svépomoci: Příprava podkladu a potřebné materiály

Pohráváte si s myšlenkou, že byste se sami vrhli na obkládání koupelny? Jste na správném místě – sepsali jsme pro vás podrobný postup, s kterým se můžete směle pustit do práce. V první části si řekneme, jak připravit kvalitní podklad a jaké materiály budete potřebovat.

Než začnete s rekonstrukcí

Ještě předtím než se pustíte do obkládání, pořádně si vše naplánujte. Ujasněte si, do jaké výšky budou obklady sahat a jaký typ obkladů zvolíte. Kromě toho si důkladně proměřte koupelnu a přepočítejte, kolik materiálu budete potřebovat – s výpočtem vám pomůže i aplikace MAPEI APP, kde si můžete změřit přesné množství konkrétního výrobku.

Vsaďte na kvalitní materiály

Hledáte, kde při rekonstrukci ušetřit? Levnější varianta lepidla nebo hydroizolace možná může při plánování rozpočtu vypadat jako dobrý nápad, ale zkušenosti mluví za vše. Použití levných materiálů může vést k pozdějšímu vydouvání obkladů nebo vzniku plísní na stěnách. Pokud chcete, aby vám obklady nějakou dobu vydržely, investice do kvalitních materiálů se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Vyhnete se tak opakovaným úpravám, které se ve finále prodraží.

Co vše budete potřebovat?

  • Penetrační nátěr,
  • hydroizolaci,
  • lepidlo,
  • spárovací hmotu,
  • tmel,
  • pracovní rukavice

Podklad tvoří penetrační nátěr a hydroizolace

Než začnete obkládat, připravte si podklad. Stěny by měly mít rovný a čistý povrch. Jakékoliv trhliny nebo spáry před lepením obkladů vytmelte a nepodceňujte ani penetrační nátěr. Ten slouží ke zpevnění podkladu, sjednocení jeho savosti a také k zvýšení přilnavosti lepidla a hydroizolační stěrky k povrchu.

V koupelně určitě nezapomeňte na hydroizolaci, která stěny ochrání před nechtěným průnikem vody. Díky tomu předejdete plesnivění stěn a vydouvání obkladů. Doporučujeme rychleschnoucí hydroizolační stěrku Mapegum WPS, která je vhodná na vodorovné, šikmé i svislé plochy. Stěrku aplikujte ve vrstvě 1 mm na penetrační nátěr. Počkejte 12 až 24 hodin a můžete se pustit do lepení obkladů.

Lepidlo vybírejte podle velikosti i materiálu obkladu

Pro keramické obklady zvolte cementové lepidlo, například Adesilex P9. Kromě klasických lepidel na trhu najdete i ty s vylepšenými vlastnostmi. Vyzkoušejte například rychleschnoucí cementové lepidlo Keraquick, které vám umožní spárovat už po 2 až 3 hodinách. A navíc ho můžete použít i při lepení velkoformátové dlažby nebo obkladu.

Před lepením si obklady rozměřte

Ještě než začnete obkládat, ujasněte si, jak budete při lepení postupovat.

  1. Přepočítejte si rozměry obkladů a spár, které budou mezi nimi.
  2. Pomocí vodováhy si rozměřte rozložení jednotlivých obkladů a označte si jej tužkou – značky si udělejte na více místech a blízko u sebe, pomůžou vám při lepení.
  3. Následně si zaznačte vodící čáru zhruba ve výšce vašich očí.
  4. Pomocí nivelačního laseru nebo vodováhy přenesete tuto výšku na ostatní stěny a body spojte v souvislou čáru, která vám poslouží jako vodítko při obkládání.

Tip: Při rozvržení obkladů se snažte o to, aby spáry u obkladů a podlahy na sebe navazovaly.

Jak na instalaci obkladů a dlažeb v koupelně vám ukážeme v našem videu.

Zvládli jste přípravu podkladu a obklady jsou rozměřené a připravené do akce? Skvělé, pokračujte v práci a přečtěte si, jak postupovat při lepení obkladů a spárování

Obložte si koupelnu svépomoci: Příprava podkladu a potřebné materiály

Sledujte náš