Jak se připravit na obložení koupelny
01. 08. 2017

Jak se připravit na obložení koupelny

Pohráváte si s myšlenkou, že byste se sami vrhli na obkládání vaší koupelny? Máme pro vás seznam kroků, které vám s přípravou tohoto náročného úkolu pomohou.

Než začnete

Řádný plán a důkladná příprava je zásadním krokem pro každou činnost, obkládání koupelny nevyjímaje.  Než se pustíte do akce, musíte předem vědět, jak si obklady rozměřit. Zásadní je také mít jasno, kolik a jakého materiálu budete potřebovat. 

Jak rozměřit obklady

  1. Přepočítejte si rozměry obkladů a spár, které budou mezi nimi.
  2. Pomocí vodováhy si rozměřte rozložení jednotlivých obkladů. Ty můžete načrtnout tužkou – značky si udělejte na více místech a blízko u sebe, pomůžou vám při lepení.
  3. Následně si zaznačte vodící čáru zhruba ve výšce vašich očí.
  4. Pomocí nivelačního laseru nebo vodováhy přeneste tuto výšku na ostatní stěny a body spojte v souvislou čáru, která vám poslouží jako vodítko při obkládání.

Tip: Při rozvržení obkladů se snažte o to, aby na sebe spáry u obkladů a podlahy navazovaly.

Jaké materiály budete potřebovat? 

  • Tmel
  • Penetrační nátěr
  • Hydroizolační stěrku
  • Lepidlo
  • Obklady
  • Spárovací hmotu

Nestačí všechny materiály pořídit, důležité je také vybrat ty správné – pro různé typy koupelen a obkladů existují různé typy příslušenství. Je výhodné sáhnout raději po kvalitě než po nízké ceně. Nechte si poradit v hobbymarketu a nesnažte se ušetřit za každou cenu. Pokud chcete, aby vám obklady nějakou dobu vydržely, investice do kvality se vám v dlouhodobém časovém horizontu vyplatí.

Lepidlo

Lepidlo vybírejte vždy podle materiálů, s kterými pracujete – na keramické obklady můžete použít cementové lepidlo Adesilex P9 z portfolia produktů MAPEI. Na trhu najdete i lepidla rychleschnoucí, sami můžeme doporučit např. cementové rychleschnoucí lepidlo Keraquick, které vám umožní spárovat už po 2 až 3 hodinách. Ať ale zvolíte lepidlo jakékoli, dbejte na to, aby bylo dostatečně kvalitní.  

Spárovací malta

Dnes existuje na výběr celá řada odstínů spárovací hmoty – spáry tak můžete dokonale sladit s barvou obkladů. Doporučujeme použít spárovací hmotu s vodotěsnými a voduodpuzujícími přísadami. Pokud chcete mít koupelnu co nejdřív hotovou, pořiďte si cementovou spárovací maltu Ultracolor Plus, se kterou můžete koupelnu naplno používat už po 3 hodinách. Má také nízkou nasákavost a zabraňuje vzniku plísní.

Tmel

Jako u jiných výrobků, opět se vyplatí za materiál připlatit a použít kvalitní tmel, s kterým předejdete vzniku prasklin a plísní. Dobré je využít silikonové tmely (např. Mapesil AC z řady výrobků MAPEI), které si co do pružnosti a voděodolnosti stojí nejlépe.

Hydroizolační stěrka

V koupelně se bez izolace neobejdete – abyste předešli plesnivění stěn a vydouvání obkladů, použijte hydroizolační stěrku. Dobrou volbou je rychleschnoucí stěrka Mapegum WPS, která je vhodná na vodorovné, šikmé i svislé plochy. Tip od nás: Stěrku aplikujte na podlahu všude, kde dochází k intenzivnímu styku s vodou – nezapomeňte tedy ani na sprchový kout.

Podívejte se na produkty MAPEI přímo v akci!

Máte vše nachystáno? Pokud ano, můžete se směle pustit do realizace! Přečtěte si návod od MAPEI, jak si koupelnu obložit sami. Pokud stále váháte, s výběrem vhodných produktů vám rádi poradíme na některém z našich prodejních míst nebo si ke spolupráci rovnou přizvěte naše zkušené řemeslníky, kterým půjde práce krásně od ruky.

Sledujte náš