Spárování od A po Z: Jak na kvalitní a skvěle vypadající spáry?
04. 04. 2022

Spárování od A po Z: Jak na kvalitní a skvěle vypadající spáry?

Čeká vás rekonstrukce koupelny nebo budete obkládat prostory v novém domě? To jistě stojíte před výběrem spárovačky! Chtějte víc a vyberte si kvalitní designový materiál, který obklad hezky propojí. Jaké možnosti máte, podle čeho vybírat a jak postupovat při aplikaci?

Základem je příprava kvalitního podkladu

Jak na to? Zkontrolujte, jestli lepidlo po lepení dlažby nebo obkladu vytuhlo a obklad pevně drží. Délka schnutí se u výrobků liší, proto vždy čtěte informace na obalu. Odstraňte zbytky lepidla, spáry pořádně vyčistěte od prachu a nečistot a nechte vyschnout.

Výběr správného materiálu

Pokud volíte spárovačku do kuchyně, oceníte materiál, který se snadno čistí a je vysoce hygienický. Pokud jste se pustili do nové podlahy v koupelně, budete potřebovat materiál, který je odolný vlhkosti a plísním.

Dále si určete, jak široká spára bude. Některé spárovačky se hodí na úzké spáry už od 1 mm a jiné jsou lepší pro širší spáry od 2 a více mm. Tento údaj se vám navíc bude hodit i při výpočtu potřebného množství materiálu.

A v neposlední řadě nezapomeňte na správnou barvu. Chcete přece, aby celý interiér hezky ladil a dobře zvolená spárovačka je toho nedílnou součástí.

Vyberte si ze široké barevné škály spárovaček MAPEI

Do kuchyně zvolte odolný a hygienický materiál

Drobky jídla, kapky oleje nebo rozlitá káva? V kuchyni určitě oceníte odolnou spárovačku, která se lehce čistí, ale také něco vydrží. A to přesně zvládne epoxidová spárovací hmota Kerapoxy Easy Design. Materiál je nenasákavý, takže se na něm nebudou tvořit mapy nebo barevné skvrny a má vysokou odolnost i vůči agresivním chemikáliím, které jsou často součástí čisticích prostředků. Spáry navíc chrání před bakteriemi a plísněmi a hodí se do jakéhokoliv prostoru, kde jsou vysoké hygienické požadavky.

Kerapoxy Easy Design nabízíme až v 58 barevných odstínech, které můžete dále kombinovat s třpytkami Mapeglitter nebo s práškovým pigmentem Mapecolor Metallic, který barvě dodá metalický efekt.

Hledáte tu pravou barvu? Stáhněte si naši aplikaci a najděte správný odstín přesně pro váš obklad nebo podlahu.

Jak na spárování s epoxidem?

 1. Kerapoxy Easy Design je dvousložková epoxidová spárovačka – v balení tedy najdete složku A a B.
 2. Složky smíchejte v přesném poměru podle pokynů na obalu. Pokud použijete jenom část výrobku, hmotnost obou složek odměřte na elektronické váze, která je přesnější. Hmotu vymíchejte elektrickým míchadlem.
 3. Spárovačku nanášejte tvrdou gumovou stěrkou a přebytky hmoty z dlaždic důkladně stahujte.
 4. Do čištění se pusťte rovnou po nanesení hmoty – použijte celulózovou houbu s pořádným množstvím vody a krouživými pohyby očistěte obklad od zbytků spárovačky. Při stírání přebytečné vody houbu vždy vyždímejte a vyčistěte v kbelíku s vodou. Pro finální dočištění doporučujeme použít Kerapoxy Ultracare Cleaner.

Kde je vlhko, pomůže ochrana proti plísním

Při vysoké vlhkosti se rychle rozmnožují plísně i jiné mikroorganismy – sáhněte proto po materiálu, který spáry ochrání. Cementová spárovačka Ultracolor Plus je vodoodpudivá, zabraňuje tvorbě plísní a do vlhkého prostředí je jako stvořená. Snižuje nasákavost, použít ji můžete na spáry od 2 mm a navíc je chrání i před tvorbou solných výkvětů. Vyberte si až ze 40 barevných odstínů a vneste do koupelny nebo prádelny svěží moderní design.

Jak na spárování s cementem?

 1. Hmotu s pomocí elektrického míchadla pořádně rozmíchejte s dostatečným množstvím vody podle pokynů na obalu.
 2. Spárovačku aplikujte do spáry tvrdou gumovou stěrkou. Dejte pozor, aby nevznikaly přebytky hmoty a materiál nechte zavadnout.
 3. Před čištěním zkuste dotykem, jestli je spárovačka opravdu zavadlá.
 4. Na vymytí zbytků spárovačky použijte čistou vodu a celulózovou houbu. Tu tentokrát předem pořádně vyždímejte a spáry čistěte krouživými pohyby.

Při výběru cementové spárovačky na podlahu se vyvarujte světlým odstínům, které mohou být náročné na údržbu a barva může časem ztmavnout.

V koupelně oceníte spárovačku, která se dobře čistí a odolá vysoké vlhkosti

Těsnicí silikon zvládne i vysoké teploty

Potřebujete materiál, který zvládne vlhkost, vyšší teploty a je chemicky odolný? Pokud se chystáte rekonstruovat třeba prádelnu, tak určitě ano. Sáhněte po silikonu a vyzkoušejte Mapesil AC. Pružný těsnicí tmel zaručí kvalitní a dlouhotrvající spáry. Je skvělou volbou pro dilatační spáry, které jsou vystavené pohybu, a to až do 25 % původní šířky. Navíc si můžete vybrat až z 40 barevných odstínů a transparentní varianty.

Jak na spárování se silikonem?

 1. Spáry si vymezte maskovací páskou, která vám pomůže s přesným nanesením silikonové hmoty.
 2. Tmel nanášejte přímo z kartuše aplikační pistolí a dejte pozor, aby byla vyplněná celá spára.
 3. Přebytečný množství silikonu setřete tmelařskou stěrkou – pokud ji doma nemáte, uhlaďte materiál prstem a hned poté sloupněte pásku.

Na uhlazení silikonu ve spáře můžete použít také dřívko od nanuku. Akorát ho předem namočte do roztoku vody se saponátem.

Trvanlivost spár podpoří čištění

Chcete krásné spáry, které dlouho vydrží? Nezapomeňte na pravidelnou údržbu a alespoň jednou za čas je umyjte, obzvláště pokud na obklad často cáká voda nebo se v místnosti práší. Vystačíte si s běžnými čisticími prostředky nebo můžete použít produkty MAPEI z řady ULTRACARE. Na oplátku získáte čisté spáry, které rozzáří celou domácnost.

Tak co, jste připraveni spárovat? V případě dalších dotazů se nám neváhejte ozvat, třeba přes Facebook nebo Instagram. Držíme pěsti!

Spárování od A po Z: Jak na kvalitní a skvěle vypadající spáry?

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš