Čištění spár: Nejlepší rady pro krásné spáry i po letech
06. 05. 2024

Čištění spár: Nejlepší rady pro krásné spáry i po letech

Čištění spár v koupelně nepatří mezi oblíbené činnosti. Je však důležité na jejich údržbu nezapomínat, protože pravidelnou péčí podpoříte jejich trvanlivost a hezký vzhled.

Správný čistič na spáry

Na internetu najdete spoustu návodů na domácí přírodní čističe, ty ale někdy mohou nadělat více škody než užitku. Místo sody, hydroxidu sodného nebo kypřicího prášku používejte pro údržbu spár výhradně čisticí prostředky určené k tomuto účelu. Nebude hrozit, že spáry či dlažbu poškodíte, a také dosáhnete skutečně hloubkového vyčištění.

Speciální čistič na spáry je důležitý především pro spáry, které se nachází v náročném prostředí vystaveném vlhkosti nebo mastnotě – například spáry v koupelnách nebo kuchyních. Čističe na spáry MAPEI z řady UltraCare si poradí i s tou nejodolnější špínou.

Jak vyčistit spáry?

Než začnete s čištěním, zjistěte, o jaký druh nečistoty se jedná. Plíseň se odstraňuje jiným způsobem než mastnota. Jinou strategii a jiný čisticí prostředek je třeba zvolit i na běžnou špínu. Vždy však během úklidu používejte ochranné rukavice a jiné ochranné prostředky.

Na běžné nečistoty zvolte čistič na spáry Ultracare Grout Cleaner od MAPEI. Přípravek naneste přímo na spáry a nechte ho několik minut působit. Poté ho setřete utěrkou nebo houbičkou. Pro správné užití dodržujte pokyny výrobce. Aby se čisticí prostředek dostal i do těch nejtenčích spár, použijte starý zubní kartáček. Opotřebovaný zubní kartáček má měkčí štětiny, je tudíž šetrný k spárám i dlažbě. Po vyčištění povrch otřete navlhčeným hadříkem nebo houbou. 

Kartáček na spáry

Čištění spár v koupelně

Čištění spár v koupelně vyžaduje více práce než jinde. V koupelně spáry znečišťuje běžná špína, vodní kámen, usazeniny a někdy i plísně. Proto zvolte velmi účinný čistič, který se hodí i do náročného prostředí koupelen. Čistič nastříkejte na povrch ze vzdálenosti 30 cm a následně povrch očistěte suchým hadříkem.

Čištění spár v kuchyni

Multicleaner od MAPEI si poradí i s mastnotou, která se usadila ve spárách kachliček kuchyní. Při čištění spár v kuchyni postupujte stejně jako u koupelny, zbavíte se tak i těch nejodolnějších nečistot. Sprej Multicleaner je vhodný na každodenní údržbu a díky neutrálnímu pH ho můžete použít na všechny povrchy v domácnosti. Navíc nezanechává šmouhy, nemusíte ho oplachovat a má příjemnou vůni. 

Jak se zbavit plísně?

Na odstranění plísní ve spárách vždy použijte speciální odstraňovače plísně Ultracare Mould Remover, nikoliv domácí prostředky jako ocet. Spory plísní mohou při přímém kontaktu škodit zdraví člověka. Proto vždy použijte rukavice, ochranu dýchacích cest a ochranné brýle a během úklidu mějte otevřené okno a zavřené dveře do dalších místností.

Plíseň postříkejte odstraňovačem a pečlivě ho rozetřete na ošetřovaný povrch, aby se správně vsákl do podkladu. Pro dosažení silnějšího efektu můžete čistič aplikovat vícekrát, vždy ale s pauzou alespoň 15 minut. Nechte prostředek působit nejméně 10 minut a poté povrch otřete hadříkem či navlhčenou houbou.

Pokud je napadení plísní rozsáhlé, oslovte odbornou firmu, která vás zbaví příčin jejího vzniku. Jinak se vám bude plíseň neustále vracet.

TIP: Přemýšlíte nad výběrem spárovačky a nevíte, jakou zvolit? Přečtěte si našeho průvodce spárováním od A po Z

Trvalé udržování čistoty

Čistý vzhled spár nejlépe zajistíte pravidelnou údržbou. Pokud budete spáry a dlažbu pravidelně čistit trochou čisticího prostředku a vody, nestihnou se v nich nahromadit žádné nezdolné nečistoty. Tím se vyhnete namáhavému úklidu zanesené špíny a prodloužíte jejich životnost a hezký vzhled

Důkladně větrejte místnosti, kde se hromadí vlhkost – především v koupelnách po sprchování a koupání a v kuchyních po vaření. Předejdete tím tvorbě plísně. Dlažbu a spáry navíc můžete na vlhkých místech jako sprchový kout nebo vana vysušit. Jednoduše setřete vodu stěrkou a zbytek vlhkosti utřete utěrkou nebo houbičkou. Krom plísně se tak vyhnete i tvorbě vodního kamene.

Můžete využít i impregnační přípravky, které vám pomohou chránit spáry před nečistotami i vodním kamenem. UltraCare Grout Protector od MAPEI ochrání cementové spáry i obkladové prvky typu gres.

Vyzkoušejte obnovovač spár

Pokud i přes veškerou snahu o odstranění nečistot zůstávají ve spárách stále skvrny, přichází na řadu obnovovač spár Fuga Fresca, který nehezký vzhled spár zakryje. Vybrat si můžete z mnoha barevných variant – ať už pro obnovu původní barvy spár, nebo jako barevný experiment.

Připraveni vydrhnout spáry do běla? V případě jakýchkoliv dotazů se nám ozvěte na Facebook nebo Instagram a my vám rádi poradíme.

Čištění spár: Nejlepší rady pro krásné spáry i po letech

Sledujte náš