Jak vybrat ideální spárovací hmotu do koupelny
13. 02. 2024

Jak vybrat ideální spárovací hmotu do koupelny

Při stavbě nebo rekonstrukci koupelny často věnujeme pozornost výrazným prvkům, jako jsou dlaždice nebo sanitární zařízení. Na výsledný vzhled prostoru ale mají velký vliv i zdánlivé detaily. Třeba vzhled spár. Jakou spárovací hmotu vybrat? Přečtěte si v našem článku.

Důležitá je odolnost vůči vlhkosti 

Do koupelny je třeba vybrat spárovací hmotu, která bude extrémně odolná a dokáže se vypořádat s vysokou vlhkostí i častým čištěním. Jakou tedy vybrat?

Vhodnou volbou je například vysoce kvalitní malta Ultracolor Plus na bázi speciálních organických pojiv pro výplň spár od 2 do 20 mm. Tato spárovací hmota je rychleschnoucí, takže je ideální volbou pro ty, kteří potřebují koupelnu uvést do provozu co možná nejdříve. Díky technologii BioBlock® zamezuje tvorbě a bujení plísní na povrchu spár, je vodoodpudivá a snadno čistitelná. Navíc je součástí řady s plně kompenzovanými emisemi CO2 v průběhu celého životního cyklu výrobku.

Měření spár

Jakou spárovací hmotu vybrat do sprchového koutu? 

Do sprchových koutů doporučujeme zvolit epoxidovou spárovací hmotu. Tento typ spárovacích hmot vyniká voděodolností, naprosto minimální nasákavostí, stálobarevností a chemickou odolností. Díky tomu můžete spáry čistit i agresivnějšími chemickými přípravky. 

V portfoliu MAPEI najdete například spárovací hmotu Keraproxy Easy Design pro výplň spár do šířky 15 mm se zlepšenou zpracovatelností a vysokou estetickou kvalitou. Stejně jako Ultracolor Plus vyniká technologií BioBlock® a díky velmi nízkému obsahu těkavých organických látek je skvělou volbou nejen pro vaši koupelnu, ale i životní prostředí.

Čištění spár

Použít můžete také dvousložkovou epoxidovou spárovací hmotu pro vinylové dílce Keraproxy 4 LVT, která je dostupná v 6 základních barvách. 

Jak dlouho schne spárovací hmota? 

Myslete na to, že každá spárovací hmota vyžaduje jinou dobu schnutí – ta se zpravidla pohybuje v rozmezí 24–48 hodin. Abyste dosáhli optimální pevnosti a vodotěsnosti hmoty, je třeba čas schnutí dodržet. Vždy se proto řiďte doporučením výrobce.

Spárovací hmota v koupelně

Jakou zvolit barvu spárovací hmoty

Barva spárovací hmoty by měla ladit s dlaždicemi i celkovým designem koupelny. Mezi nejoblíbenější patří bílá, šedá a černá spárovací hmota. Bílá spárovačka dodává prostoru čistý vzhled, navíc dokáže místnost opticky zvětšit. Šedá zase působí elegantně a dobře se kombinuje s různými dekory dlaždic. Odvážnějším výběrem je černá spárovací hmota, která vytváří v kombinaci s jasnějšími barvami zajímavý kontrast. Může ale prostor opticky zmenšit, proto se hodí především do větších koupelen. 

Pořád si nejste jistí? S výběrem vám pomůže náš online vzorník

Výhodou spárovacích hmot od MAPEI je, že jsou vzájemně sladěné i s těsnicím tmelem Mapesil AC. Toužíte po něčem speciálním? Pak můžete vybranou spárovací hmotu smíchat s barevnými metalizovanými glittery MapeGlitter nebo práškovým pigmentem Mapecolor Metallic, které posunou spáry vaší koupelny zase o kousek dál. 

Čeká vás stavba nebo rekonstrukce koupelny a rádi byste dostávali více podobných tipů? Sledujte náš blog a také sociální sítě Facebook a Instagram

Jak vybrat ideální spárovací hmotu do koupelny

Stáhněte si e-book, kde vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš