Plísně v koupelně? Máme pro vás 5 tipů, jak se jim bránit
04. 05. 2022

Plísně v koupelně? Máme pro vás 5 tipů, jak se jim bránit

Máte v koupelně nezvaného návštěvníka v podobě plísně? Nebo se chcete jeho příchodu vyhnout? Přečtěte si naše tipy a zjistěte, jak na to.

1. Neopomínejte pravidelný úklid

Věděli jste, že plíseň se množí kvůli drobným organickým látkám, jako je prach, vlasy nebo šupinky kůže? Proto doporučujeme se do úklidu alespoň jednou týdně pořádně opřít.

Pozor ale na častou chybu –⁠ nedůsledné splachování čisticího prostředku může vznik plísní podpořit. Jeho zbytky jsou totiž pro plíseň ideálním zdrojem potravy. Proto po každém úklidu povrch několikrát opláchněte čistou vodou a pořádně utřete.

Pán vsadil na kvalitní materiály a úklid v koupelně mu jde od ruky
Vsaďte na kvalitní materiály a úklid v koupelně vám půjde od ruky

2. Po sprchování vždy větrejte

Zůstává po sprchování v koupelně zamlžené zrcadlo i okna? Pak zbystřete, vaše koupelna poskytuje ideální podmínky pro vznik a šíření plísně.

Pokud se nechcete vzdát příjemné horké sprchy po dlouhém pracovním dni, dbejte na důkladné odvětrávání koupelny. Ať už s pomocí otevřených oken, nebo ventilace. Vyzkoušet můžete i přístroje na odvlhčování vzduchu neco přírodní možnost, co pohlcuje vlhkost.

3. Zkontrolujte kvalitu ventilace

Pokud bydlíte ve starším bytě a nepomáhá ani pravidelný úklid a odvětrávání koupelny, důvodem může být zanesená ventilace. Tu byste měli čistit čtyřikrát za rok. Pokud ani vyčištění ventilátoru nepomůže, je potřeba koupit nový.

Čeká vás rekonstrukce koupelny a nevíte, s čím začít dřív? Přečtěte si našeho průvodce, který vás provede realizací od základu.

4. Plíseň odstraňujte opatrně

Když už se u vás plíseň objeví, odstraňujte ji s pomocí vhodných přípravků. Dezinfekci provádějte vždy na mokro, abyste se vyhnuli šíření plísně do vzduchu. Prostředek nechte působit podle instrukcí na obalu výrobku. Potom plíseň setřete mokrým hadrem a ten ihned vyhoďte.

Pokud se plíseň ještě nerozrostla, můžete na její odstranění vyzkoušet běžné produkty z kuchyně. Vyzkoušejte například prášek do pečiva, který nechte na místě působit alespoň 20 minut a pak setřete mokrým hadrem. Nebo si můžete vyrobit domácí octový čistič. Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:2. Postřikem můžete čistit spáry i kachličky.

5. Materiál vybírejte pečlivě

Už při stavbě nebo rekonstrukci koupelny zvažte, jaké materiály použijete. Vybírejte speciální produkty, které jsou navrhovány do prostředí s vysokou vlhkostí.

Důležitá je pořádná hydroizolace podkladu, ale nezapomeňte ani na spáry mezi obklady, kde se plísně často tvoří. Pro snadnou údržbu, barevnou stálost a nulovou nasákavost spár doporučujeme zvolit epoxidovou spárovací hmotu Kerapoxy Easy Design. Hodí se na spáry už od 1 mm a v široké škále barev určitě najdete přesně tu pravou pro vás. Z cementových spárovaček doporučujeme Ultracolor Plus, která má sníženou nasákavost, a tak zabraňuje tvorbě mikroorganismů, plísní a solných výkvětů. Ke všem spárovačkám najdete ve stejných odstínech i sanitární pružný silikon Mapesil AC, který je odolný plísním.

A co vy, máte vlastní odzkoušené tipy, o které se chcete podělit? Napište nám na Facebook.

Plísně v koupelně? Máme pro vás 5 tipů, jak se jim bránit

Sledujte náš