Hydroizolace domu: Co o ní vědět a proč ji nepodcenit?
03. 02. 2023

Hydroizolace domu: Co o ní vědět a proč ji nepodcenit?

Stavíte nebo rekonstruujete a čeká vás i hydroizolace? Pokud jde o vaši hydroizolační premiéru, přečtěte si článek s tipy technika MAPEI a postarejte se, aby voda netekla, kam nemá.

Proč je kvalitní hydroizolace důležitá?

Hydroizolace patří mezi nejzásadnější kroky při každé stavbě, chrání totiž konstrukci zdí a podlah před vlhkostí a jejími dopady. Pokud se do budoucna chcete vyhnout plísni nebo rozpadu materiálů, musí být hydroizolace aplikována bezchybně hned napoprvé: jakákoli oprava je nejen velmi náročná, ale někdy dokonce nemožná.

Aplikování hydroizolace

Kde je hydroizolace potřeba?

V rámci jedné budovy je hydroizolační vrstva nutná na několika místech:

  • Při izolaci spodní stavby. Hydroizolace základů zajistí, že do stavby neproniknou ani spodní a dešťová voda, ani radon a metan, nacházející se v zemské kůře.
  • V koupelnách a mokrých prostorách. Zde je hydroizolační vrstva nutná všude, kde probíhá tzv. mokrý proces – tedy tam, kam se při sprchování nebo koupeli může dostat voda. 
  • Na plochých střechách. Ploché střechy je třeba dokonale izolovat proti možnému zatékání. V tomto případě ale doporučujeme volit zkušené firmy.
  • Na balkónech nebo terasách. Izolace ohlídá i místa, kde se předpokládá silný příval vody.

Jak na hydroizolaci terasy? Máme pro vás 5 rad ostřílených mazáků.

Jak (a proč) nepodcenit přípravu?

Hydroizolace by měla vydržet po celý životní cyklus stavby. Při výběru hydroizolace proto poslouchejte projektanta, který určí, jak silná má hydroizolační vrstva být, a poradí, který produkt vybrat. Vždy by mělo jít o hydroizolaci od renomovaného výrobce, který splňuje příslušné normy. Nenechte se zviklat odlišnými názory řemeslníků nebo touhou okolí ušetřitrychlá a zdánlivě levná řešení se často v dlouhodobějším horizontu projeví jako nevýhodná.

Při výběru ideálního produktu neporovnávejte ceny za kilogram výrobku. Vždy si nastudujte produktový list a spočítejte si spotřebu na metr čtvereční. Levnějšího produktu obecně spotřebujete více než toho dražšího, nakonec vás tak může vyjít dráž.

Jaké typy hydroizolantů máte k dispozici?

Pryč jsou doby, kdy byly při hydroizolaci stavby k dispozici pouze asfaltové pásy: dnes je kromě nich na trhu i spousta dalších materiálových bází, ze kterých může projektant (a zákazník) vybírat. Do interiérů se budou hodit stěrky na bázi akrylátové disperze nebo cementu. Při speciálních aplikacích můžete sáhnout i po stěrkách na bázi epoxidu nebo polyuretanu.

Podívejte se, jak aplikovat cementovou stěrku Mapelastic.

Rohy a hrany zděného sprchového koutu, balkónů a teras ohlídají speciální pružné těsnicí pásy vkládané mezi vrstvy tekuté izolace.

K hydroizolaci střech se často používají pásy z asfaltu nebo měkčeného PVC, které však uvolňují škodliviny. Kvůli nim není možné ze střech bezpečně zachytávat dešťovou vodu a tu poté používat třeba k zalévání zeleniny. Vhodnějším řešením je tak použití moderní hydroizolační fólie z materiálu TPO (termoplastický polyolefin, označovaný také jako FPO), který neobsahuje žádná změkčovadla ani jiné škodlivé látky. Má navíc minimálně dvojnásobnou životnost – střechy jím izolované vydrží až 30 let.

Na místech s vysokou zátěží poslouží polyuretanová stěrka, jejíž výhodou je i méně chybová strojová aplikace. V případě starších domů a jejich rekonstrukcí je potřeba zvážit, jak moc je povrch poškozený a zda se nový hydroizolační nátěr vůbec vyplatí.

Jak silnou vrstvu hydroizolačního nátěru aplikovat? 

  • V případě asfaltu izolujeme dvěma vrstvami: podkladní (2–3 mm) a svrchní (3–5 mm).
  • V koupelně zpravidla stačí nátěry o síle 1,5–2 mm, ideálně ve dvou vrstvách. Hydroizolaci provádíme na vodorovných i svislých plochách.
  • U střešních fólií (PVC i TPO) je standardní tloušťka 1,5 mm, v případě ploché, pochozí nebo zelené střechy 1,8–2 mm.

PVC hydroizolace obsahují změkčovadlo s ftaláty, které se postupně uvolňují, a fólie postupně ztrácí na tloušťce. Silnější vrstva tak vydrží déle.

Hydroizolace a podlahové topení

Hydroizolace a podlahové topení: na co dát pozor?

Podlahové topení způsobuje velké rozdíly teplot – vrstvy materiálu v jeho okolí se tedy roztahují a smršťují. Hydroizolace a další koupelnové materiály jako lepidlo nebo spárovačka musí zvládnout výkyvy přemostit a překlenout případné trhliny. Proto musí být velmi pružné.

Hydroizolaci v tomto případě doplňujeme pružnými těsnicími pásy, které tvoří mezivrstvu mezi dvěma vrstvami hydroizolace v nejvíce namáhaných místech, například okolo prostupů, odpadů, trubek a v přechodech mezi vodorovnými a svislými konstrukcemi. Tyto pružné pásy eliminují roztažnost způsobenou teplotními rozdíly.

Chcete o podlahovém topení zjistit více? Přečtěte si náš článek.

Hydroizolace svépomocí, nebo od profíka?

Přemýšlíte, zda zvládnete hydroizolaci sami, nebo budete potřebovat pomoc odborníka? Rozhodnutí je na vás. Pokud patříte mezi zručné kutily, s hydroizolační stěrkou v koupelně nebo garáži si určitě poradíte. Pomůžou vám s tím zejména už namíchané produkty, například interiérová stěrka MAPEGUM WPS. Pozor si dejte jen na to, abyste dodrželi správný postup.

Podívejte se, jak jednoduše použít rychleschnoucí interiérovou stěrku MAPEGUM WPS v našem videu

V komplikovanějších prostorech (střechy, spodní stavby, přechody a rohy) zvažte služby odborníka. Profesionální řešení by mělo být samozřejmostí v hotelech, bazénech nebo saunách.

Pokud hledáte kvalitní hydroizolační produkty k hobby i profesionálnímu použití, prozkoumejte nabídku produktů MAPEI. K dispozici je vám i náš technický servis, který pomůže s diagnostikou podkladu a aplikací našich materiálů. Obrátit se na nás můžete také na Facebooku a Instagramu.

Hydroizolace domu: Co o ní vědět a proč ji nepodcenit?

Sledujte náš