Hydroizolace terasy: Víte, na co si dát pozor?
12. 06. 2019

Hydroizolace terasy: Víte, na co si dát pozor?

Věřili byste, že spousta lidí vůbec neřeší hydroizolaci terasy?

Vy jste si ale otevřeli náš článek, takže víte, kolik problémů dokáže špatná hydroizolace napáchat. Proto vám dnes poradíme, na co si dát pozor a co nezanedbat.

Zvládnu to sám?

Je vůbec možné zvládnout hydroizolaci terasy svépomocí? Dobrá zpráva: je! Řemeslníka ale doporučujeme povolat v případě, že se chcete pustit do větší plochy. Práce na ní by byla velmi náročná a rozfázovat si ji není jen tak.

Pokud je to váš případ, najděte si řemeslníka, u kterého máte jistotu, že pracuje s kvalitní stavební chemií, takže jeho práce vydrží. Na naší mapě najdete ty, kteří to k vám mají nejblíž.

Aby voda dobře odtékala

Ať už rekonstruujete, nebo stavíte, dejte si při řešení terasy a balkonu pozor na správný spád – tedy mírný náklon terasy tak, aby voda odtékala pryč od domu, ne zpátky k němu. Vyhnete se tak řadě problémů.

Se špatně vyřešenými spády…

  • voda neodtéká, jak by měla
  • tvoří se louže
  • voda se vsakuje do fasády
  • proniká do konstrukce terasy a v zimě působí defekty

Co na opravu spádu použít? Doporučujeme sáhnout po opravné maltě, jako je Planitop Fast 330, který je vhodný na jakýkoliv podklad a připraví ho pro aplikaci hydroizolace.

Pokud pracujete s hladkým povrchem, například panelem nebo dobře držícími dlaždičkami, použijte nejprve penetraci Eco Prim Grip.

Zaměřte se na přechody

Častá chyba, která by vám zbytečně přidělala starosti, je nedořešení přechodů mezi vodorovnou a svislou plochou (terasou a zdí). Aby od terasy nenavlhla fasáda, doporučujeme použít samolepicí izolační bandáž, jako je Mapeband SA.

Pracuje se s ní snadněji, než byste čekali. Nalepíte ji jako náplast, můžete vystřihovat menší kusy a tvarovat ji tak, jak potřebujete. Přes bandáž naneste hydroizolaci přibližně do výšky 10–15 cm.

Vyberte kvalitní hydroizolaci

Na stavební chemii se nevyplatí šetřit. Na produkty Mapei sází profíci, a tak i vy budete mít jistotu, že s nimi vaše práce vydrží.

Doporučujeme hydroizolaci Mapelastic, kterou můžete použít při teplotách 10–30 ˚C a za 12 hodin je připravená na další krok. Pokud spěcháte, použijte Mapelastic Turbo. Ten vyzraje i při 5 ˚C a za 4 hodiny můžete pokračovat.

Nezapomeňte na okap

Další zanedbávaná, a přitom důležitá věc: okapový prvek. Zakončete jím terasu nebo balkon tak, aby voda nestékala volně po čele balkonu. Spoj překryjte bandáží a na ni naneste hydroizolaci. Při práci ve výškách použijte pomocníka – výsuvnou plošinu. Díky ní se dostanete i na špatně dostupná místa.

Chcete radu? Stačí napsat

Chystáte se pustit do hydroizolace a potřebujete poradit? Napište nám na náš Facebook! Budeme rádi, i když se nám pochlubíte s fotkami své práce.

Hydroizolace terasy: Víte, na co si dát pozor?

Sledujte náš