5 tipů, jak se zbavit vlhkosti
24. 01. 2020

5 tipů, jak se zbavit vlhkosti

Vlhkost. V parní sauně žádoucí, ale doma ji nechce mít nikdo. Je to jeden z největších strašáků domácností a neohlášený podnájemce, který za sebou zanechává ten nejhorší nepořádek – plísně. Straší vlhkost i vás? Nezoufejte! Přečtěte si našich 5 tipů, jak se zbavit vlhkosti.

Ačkoliv je vlhkost nevítanou návštěvou, má své opodstatnění – hraje důležitou roli v každodenním počasí. Bez vodní páry ve vzduchu by naše počasí mohlo být jako počasí na Marsu. Samozřejmě, příliš velká vlhkost může být nebezpečná. Jakmile v domácnosti přesáhne vlhkost hranici 60 % až 70 %, je nutné začít jednat.

1. Vypozorujte příčiny vlhkosti

Důležitý krok v boji s vlhkostí je odhalit její příčinu.

  • Srážejí se vám kapky na stěnách? Možná jde o tepelný most. Ten vzniká na místech, kde se vyskytuje tepelná ztráta, a kvůli měnící se teplotě vás doma přivítají plísně nebo kondenzovaná vlhkost.
  • Cítíte zatuchlinu nebo máte vlhké stěny? Je čas na dobrodružnou cestu kolem vašeho bytu. Existuje totiž velká pravděpodobnost, že se někde vytvořily plísně.
  • Suší se vám prádlo pomalu nebo podlaha po umytí neschne? Vlhkost v domácnosti zajisté překročila své meze a interiér je nějakým způsobem přidušený.

2. Bojujte proti vlhkosti silnými zbraněmi

Vysmějte se vlhkosti a používejte materiály, které s ní umí rovnocenně bojovat – například méně nasákavou spárovací hmotu nebo protiplísňový nátěr.

Objevila se vám na stěnách zmiňovaná plíseň? Pokud nechce vypovědět smlouvu, doporučujeme použít čisticí prostředek k odstranění plísní – Silancolor Cleaner Plus. Jak přípravek používat, vám poradíme ve videu na našem YouTube kanálu.

Plísně na stěnách jsou velkým strašákem domácností. Řiďte se našimi radami a budete mít vystaráno.

3. Pravidelně větrejte

Nejlepším způsobem, jak se zbavit vlhkosti, je větrání. Pro znásobení účinku větrání použijte odvlhčovač vzduchu, ze kterého můžete po každém dni vylít celkem překvapivé množství vody. Rozhodně to však není dlouhodobé řešení problémů s vlhkostí.

Pozor i na každodenní činnosti v domácnosti jako například žehlení, vaření, sprchování či sušení prádla. Pokaždé vyvětrejte alespoň na 5–15 minut. Rovněž navrhujeme zkontrolovat, zda odvětrávací systém a ventilátory fungují správně.

4. Mějte na mysli i tvrdší řešení

Někdy je nutné podstoupit tvrdší a ráznější rozhodnutí, která ale dozajista sami nebo s pomocí odborníka zvládnete:

  • zavedení drenážní trubky pomůže s odvodněním pozemku, ale je třeba dát pozor na její sklon a odvod
  • lepší izolace ve formě podřezání stěn, paropropustných nátěrů nebo vodoodpudivých materiálů, jako je hydroizolační clona, je sice těžším, ale také účinným řešením
  • zkontrolujte si okapy a další místa v domácnosti, kde by voda mohla vyrazit na vandr nesprávným směrem

Plísně a vlhkost v domácnosti mohou způsobovat zdravotní problémy, kterým se chce zaručeně každý vyhnout, proto buďte při boji s vlhkostí poctiví a nekompromisní. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od odborníka. Ozvěte se jednomu z našich partnerských řemeslníků a ušetřete si čas i starosti.

5. Využijte sílu přírody

Některé druhy rostlin mají svůj vlastní způsob jak „bojovat“ s vlhkostí. Jednou z nich je tzv. ledviník ztepilý, kapradina, která je odolná i vůči nedostatku světla. Nejenže s její pomocí snížíte úroveň vlhkosti, ale také pomůžete životnímu prostředí odstraňováním většího množství oxidu uhličitého.

Boj s vlhkostí je často vyčerpávající, ale nebojte, není to boj s větrnými mlýny. Všechny kroky, které proti vlhkosti podniknete, mají svůj efekt. Nezapomeňte, že po ruce máte vždy zkušeného bojovníka – Mapei si poradí s jakýmkoliv problémem, stačí nám napsat na našem Facebooku! A abyste nebyli při výběru pomocné ruky ztracení, nabízíme tipy, jak si vybrat toho správného řemeslníka. Už víte, jak dát vlhkosti košem?

Sledujte náš