5 tipů, které pošlou vlhkost do teplých krajin
24. 01. 2020

5 tipů, které pošlou vlhkost do teplých krajin

V parní sauně žádoucí, ale doma ji nechce nikdo. Vlhkost je jeden z největších strašáků domácností, který za sebou zanechává ten nejhorší nepořádek – plísně. Přečtěte si našich 5 tipů, jak se zbavit vlhkosti.

1. Vypozorujte příčiny vlhkosti

Důležitým krokem v boji s vlhkostí je odhalit její příčinu.

  • Srážejí se vám kapky na stěnách? Možná jde o tepelný most. Vzniká na místech, kde se vyskytuje tepelná ztráta, a kvůli měnící se teplotě vás doma přivítají plísně nebo kondenzovaná vlhkost.
  • Cítíte zatuchlinu nebo máte vlhké stěny? Je čas na dobrodružnou cestu po vašem bytu. Existuje totiž velká pravděpodobnost, že se někde vytvořily plísně.
  • Suší se vám prádlo pomalu nebo podlaha po umytí neschne? Vlhkost v domácnosti zajisté překročila své meze a interiér je nějakým způsobem přidušený.

Plíseň si především libuje ve vlhkém prostředí, kterým je koupelna nebo prádelna. Přečtěte si našich 5 tipů, jak se bránit plísním v koupelně.

2. Bojujte silnými zbraněmi

Vysmějte se vlhkosti a používejte materiály, které s ní umí rovnocenně bojovat. Méně nasákavá spárovací hmotu Kerapoxy Easy Design je certifikovaná jako antibakteriální a odolná vůči plísním.

Efektivním řešením je nátěr DURSILITE, který si poradí s nečistotou a plísní. Pokud plíseň na stěnách nechce dlouhodobě vypovědět smlouvu, doporučujeme použít čisticí prostředek Silancolor Cleaner Plus. Jak přípravek použít, vám poradíme ve videu.

Silancolor Cleaner Plus spolehlivě a hloubkově vyčistí fasádu od plísně. Pokud se už na svou fasádu nemůžete dívat, podnikněte zákroky proti plísním.

3. Pravidelně větrejte

Větrání je nejlepším způsobem, jak se zbavit vlhkosti. Pro znásobení účinku použijte odvlhčovač vzduchu. Rozhodně to však není dlouhodobé řešení problémů s vlhkostí.

Pozor na každodenní činnosti v domácnosti jako například žehlení, vaření, sprchování nebo sušení prádla. Pokaždé vyvětrejte alespoň na 5–15 minut. Rovněž navrhujeme zkontrolovat, zda odvětrávací systém a ventilátory fungují správně.

4. Mějte na mysli i tvrdší řešení

Někdy je třeba podstoupit už ráznější rozhodnutí jako:

  • Zavedení drenážní trubky pomůže s odvodněním pozemku. Dávejte ale pozor na její sklon a odvod.
  • Lepší izolace ve formě podřezání stěn, paropropustných nátěrů nebo vodoodpudivých materiálů, jako je hydroizolační clona. Jedná se o těžší, ale účinné řešení.
  • Zkontrolujte si okapy a další místa v domácnosti, kam by se voda mohla dostat nesprávným směrem.

Plísně a vlhkost v domácnosti mohou způsobovat zdravotní problémy, kterým se chcete zaručeně vyhnout. Pokud si nevíte rady, ozvěte se jednomu z našich partnerských řemeslníků a ušetřete si čas i starosti.

Plísně na stěnách jsou velkým strašákem domácností.
Plísně na stěnách jsou velkým strašákem domácností.

5. Využijte sílu přírody

Některé druhy rostlin mají svůj vlastní způsob jak s vlhkostí bojovat. Například kapradiny jako ledviník ztepilý nebo také břečťan jsou rostliny odolné i vůči nedostatku světla. S jejich pomocí snížíte úroveň vlhkosti a pročistíte vzduch.

Už víte, jak dát vlhkosti košem?

Všechny kroky, které proti vlhkosti podniknete, mají svůj efekt. Nezapomeňte, že po ruce máte vždy zkušeného bojovníka – MAPEI si poradí s jakýmkoliv problémem, stačí nám napsat na našem Facebooku.

A abyste nebyli při výběru pomocné ruky ztracení, nabízíme tipy, jak si vybrat toho správného řemeslníka.

5 tipů, které pošlou vlhkost do teplých krajin

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš