Rekonstrukce od základů po střechu: Jak na koupelnu?
11. 04. 2018

Rekonstrukce od základů po střechu: Jak na koupelnu?

Kolik času vám rekonstrukce koupelny zabere a na co nesmíte zapomenout? Dočtete se v dalším díle našeho seriálu.

Jak dlouho rekonstrukce potrvá?

Záleží na jejím rozsahu. Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci i s bouráním jádra, počítejte s 2 až 3 týdny. Jestli si vystačíte jen s výměnou obkladů, bude vám stačit týden.

Slíbili jste manželce, že na ni po víkendovém pobytu bude čekat zrekonstruovaná koupelna? Se systémem Fast Track a šikovným řemeslníkem to nemusí být problém. Systém Fast Track snižuje počet pracovních kroků a výrazně zkracuje čas pro celkovou realizaci.

Nevíte, kde sehnat poctivého řemeslníka? My ano! Vyhledejte si ho na naší mapě.

Začněte projektem

Už máte jasnou představu o podobě nové koupelny? Víte, jestli zvolíte podlahové, nebo raději žebříkové topení? Bude v koupelně pračka? Jestli máte jasno, sepište projekt, kterým se budou řemeslníci řídit. Nebo to nechte na profesionálech a navštivte koupelnové studio, kde vám pomůžou vytvořit koupelnu na míru podle vašich požadavků.

Bourat, nebo ne?

Před samotnou rekonstrukcí odpojte vodu, zastavte elektřinu a případně i plyn a demontujte vše, co jde. Pokud se chystáte jen na „kosmetickou úpravu“ a stěny plánujete nechat na svém místě, máte dvě možnosti. Odstranit starou dlažbu a obklady pomocí kladiva a majzlíku, nebo můžete nalepit nové obklady na stávající. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, původní dlažba a obklady musí být bez trhlin a dokonale přilepené k podkladu. Pokud při poklepání odhalíte dutiny, odstraňte starý materiál a dutinu zarovnejte.

Stejně důležitá je pod stávající dlažbou a obklady také funkční hydroizolace. Jestli neplní svůj účel, musí se na obklad a dlažbu nanést nová vrstva.

Pokud plánujete změnu dispozice koupelny, případně se konečně chcete zbavit umakartového jádra, bourání se nevyhnete. Pro umakartovou koupelnu vám bude stačit ruční pilka a kladivo. Zděné koupelny vyžadují více pozornosti. Zděné koupelny vyžadují více pozornosti a potřeba bude spíše bourací kladivo.  Hlídejte především, abyste nezbourali nosnou stěnu. Myslete také na to, že musíte vyřešit odvoz sutin.

Po bourání je na řadě výstavba nových zdí. Nejčastěji se používají lehčené plynosilikátové, pórobetonové tvárnice nebo sádrokartonové systémy. S tímto krokem souvisí i montáž nových rozvodů, odpadu a elektřiny.

Šetřit se nevyplatí

Chcete, ať koupelna odolá nečekaným pohromám, kterým se občas nevyhne žádná domácnost? Nenechte nic náhodě a zvolte kvalitní materiály, které vydrží dlouhá léta a poradí si i s vytopenou koupelnou. Pro dokonalý výsledek si najměte zkušené profesionály. Pokud si na rekonstrukci přece jen troufnete sami, obraťte se na podporu technického servisu jednotlivých výrobců použitých materiálů.

Nesnažte se ušetřit ani při dávkování materiálu. Možná se vám zdá jako dobrý nápad naředit hydroizolaci víc než stojí v pokynech a zdvojnásobit tak její množství, ale věřte nám, že časem se to projeví na výsledku práce.

Na MAPEI spoléhají řemeslníci i developeři velkých projektů. Přečtěte si, jak probíhala výstavba Vila Parku v Olomouci, kde naše produkty nesměly chybět.

Nezapomeňte na hydroizolaci

Protože koupelnu budete dennodenně vystavovat útokům vlhkosti a vody, je důležitou fází hydroizolace. Ta patří vždy na vyzrálý a pevný podklad. Aby hydroizolační vrstva držela co nejlépe, je potřeba podklad vysušit, vyčistit a zbavit mastnoty. Nerovný podklad napraví vyrovnávací malta.

Na hydroizolaci použijte lepidla od stejného výrobce. Jedině tak zaručíte dokonalou kompatibilitu systému.

Dejte šanci novým materiálům

Po hydroizolaci je čas na nový kabát pro vaši koupelnu. Víte, že se nemusíte omezovat jen na dlažbu a obklady z keramiky? Hitem poslední doby je vinyl, který se hodí jak na podlahu, tak na obklady. Je pevný a na rozdíl od dlažby i teplý a příjemný na došlap. Pokud jste vždy snili o atypické koupelně, díky vinylu si můžete zrealizovat svá nejdivočejší přání. Dá se opatřit jakýmkoliv motivem. Více o vinylových podlahách si přečtěte tady.

Pokud se přece jen rozhodnete pro keramiku, kupte zhruba o 10 až 15 % materiálu více než je potřeba. Rezerva se vám bude hodit na prořezy i případné výměny prasklých dlaždic nebo obkladů v budoucnu.

Spáry, které odolají vodě i plísním

Finální vzhled a další ochranu poskytnou vaší koupelně spáry, které ji ochrání před vodou a vlhkostí. Chcete si v budoucnu ušetřit spoustu starostí? Vybírejte ze spárovacích hmot, které jsou protiplísňové a snadné na údržbu – například Kerapoxy Easy Design, která má v nabídce 58 odstínů.

Podívejte se, jak postupovat při aplikaci spárovačky Kerapoxy Easy Design v našem videu.

Těšte se z výsledku

Pak už jen stačí vymalovat a usadit vše – od vany až po umyvadlo, na své místo. Následuje nejneoblíbenější fáze rekonstrukce – úklid. Máte hotovo? Hurá na odpočinek v nové koupelně.

Chystáte se na rekonstrukci jiných místností? Napište nám do komentářů na Facebooku, čemu se máme v dalším díle našeho seriálu věnovat.

Rekonstrukce od základů po střechu: Jak na koupelnu?

Stáhněte si e-book, kde vás provedeme rekonstrukcí krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš