Rekonstrukce koupelny: 6 tipů od 2 profíků
23. 10. 2019

Rekonstrukce koupelny: 6 tipů od 2 profíků

Zvládnete rekonstrukci koupelny sami? Zeptali jsme se Dušana Černíka a Milana Krčmáře, dvou profíků, pro které jsou koupelny denní chleba.

Podle nich je spousta kutilů dost šikovných na to, aby koupelnu zvládli, jsou ale práce, na které je lepší přizvat si odborníka. Jaké to jsou a na co si dát pozor? Hned vám to povíme.

Rozvržení nechte na profících

I když se do samotné koupelny plánujete pustit svépomocí, nechte si poradit s rozvržením jednotlivých prvků. Koupelnu můžete vyřešit velmi prakticky, je ale třeba plánovat s rozumem.

„Zákazníci mají často zkreslené představy,“ říká Milan Krčmář z firmy MK Koupelny, „představují si, že se do malinké koupelny vejde například vana a další věci, i když to kvůli rozvodům není možné.“

Přesné rozvržení mějte „na papíře“ dřív, než se do rekonstrukce pustíte, aby vám realita nepokazila plány uprostřed práce. Sami byste se neměli pouštět ani do rozvodů – vodu a elektřinu nechte na řemeslnících.

Nespěchejte na špatných místech

Častým nešvarem je uspěchaná práce – a znáte to, práce kvapná… Dejte si záležet na jednotlivých krocích od penetrace přes hydroizolaci až po obklady. Nic nevynechejte: i kdyby to v tuto chvíli vypadalo jako dobrý nápad, brzy se vám to vrátí zatékáním, praskáním a drolením materiálu.

„Dnes je taková uspěchaná doba, všichni bychom chtěli všechno hned. Na všechno se spěchá, materiál se nenechá pořádně vyschnout a pak se drolí,“ říká Dušan Černík z firmy StavHome.

Nejste si jistí? Nechte si poradit

Můžete se do koupelny pustit svépomocí, a přece na ni nebýt sami. Jestli si nejste jistí s postupem nebo výběrem materiálu, pozvěte si řemeslníka aspoň na problematickou část práce nebo se poraďte s prodejcem ve svém okolí.

„V každém městě je specializovaný obchod nebo firma, která vám ráda poradí. Stačí se zeptat,“ říká pan Krčmář.

Na lepidle se nevyplatí šetřit

Podle obou profíků se spousta lidí snaží ušetřit na špatném místě – na lepidle na obklady. Víte, že nestačí sáhnout po jakémkoliv? Různé formáty a materiály obkladů si vyžadují různá lepidla. A ano, je možné, že právě na vaše obklady budete potřebovat dražší lepidlo, to ale vydrží a obklady vám neopadají.

„Lidé často dají tisíce za obklady a pak si představují, že jim na ně bude stačit nejlevnější lepidlo za dvě stovky. Potom obklady nedrží,“ říká pan Krčmář a pan Černík souhlasí: „Zákazníci si koupí velkoformátovou dlažbu a už nevědí, že na ni potřebují speciální lepidlo.“

Při výběru lepidla se proto raději poraďte s výrobcem nebo prodejcem. Správný výběr se odrazí na tom, jak dlouho vaše práce vydrží.

Znáte epoxid?

Co vám pomůže udržet koupelnu krásnou a usnadní údržbu? Podle pana Krčmáře je to epoxidová spárovací hmota, která je stálobarevná a má dlouhou životnost.

„Dneska se často spáruje cementem, který ale není ideální, praská a drolí se. Epoxidové pryskyřice neflekatí a vydrží, samozřejmě ale mají vyšší cenu a práce s nimi je náročnější.“

Kámen úrazu? Zase ty obklady

A když jsme se zeptali, jakou část koupelny je nejčastěji nutné předělávat, oba profíci znovu zmínili obklady a vyrovnávání. Podle nich se ne každému daří vyrovnávat plochy do roviny a s obklady je potíž – často na konci zbyde mezera.

Pokud si jimi nejste jistí, najděte si spolehlivého řemeslníka. Na naší mapě najdete řemeslníky, kteří pracují s kvalitní stavební chemií a pravidelně se učí nové postupy, a tak vždycky vědí, co ve vašem případě použít a jak.

Přejeme, ať se dílo podaří! Jestli už máte zrekonstruováno, pochlubte se výsledkem na našem Facebooku!

Rekonstrukce koupelny: 6 tipů od 2 profíků

Sledujte náš