Rekonstrukce od základů po střechu: Na co se připravit?
28. 03. 2018

Rekonstrukce od základů po střechu: Na co se připravit?

Chystáte se rekonstruovat? Nenechte se zaskočit – máme tu pro vás seriál článků, kde se budeme věnovat rekonstrukci od základů po střechu. Dnes si řekneme, na co se připravit předtím, než k sobě pozvete řemeslníky.

Promluvte si o rozpočtu

S kým? Ideálně s odborníkem, který vás upozorní i na rizika a připraví vám takzvaný realizační plán rekonstrukce, bez kterého se stavebníci do velké rekonstrukce nemohou pustit. Probere s vámi různé varianty a pomůže vám najít uspokojivý kompromis, který finančně utáhnete.

Vyhnete se tak neočekávaným částkám během rekonstrukce, které by vám radost rozhodně neudělaly. Navíc by vás měl upozornit, pokud některou z vašich představ nebude možné zrealizovat.

Mějte konkrétní představu

Než se potkáte s profesionálem, pobavte se o rozpočtu nejprve doma. V klidu prodiskutujte, kolik jste do rekonstrukce schopni a ochotni investovat. I přibližná představa odborníkovi pomůže, aby pro vás našel vhodné řešení, a ušetřil váš čas.

Stejně tak si rozmyslete, jak přesně má váš byt po rekonstrukci vypadat – klidně si připravte vlastní nákresy nebo fotografie, které se vám líbí. Ne vždy totiž umíme slovy dostatečně popsat to, co bychom si přáli.

Nešetřete tam, kde se to nevyplácí

Každý chce mít domov jako z designového katalogu. Jenže vy už víte, kolik chcete do rekonstrukce investovat a asi vám je jasné, že ne každou změnu si můžete dovolit. I tak vám ale radíme, abyste nešetřili tam, kde se vám to dlouhodobě nevyplatí. Například při výběru stavební chemie, kterou sice nevidíte, ale je tím, co bude držet vaši koupelnu nebo drahou kuchyň pohromadě.

Představte si, že jste si vybrali nádherné moderní obklady do koupelny. Vypadají úžasně, ale budou se vám líbit, i když si k nim najde cestu vlhkost a plíseň, která se usadí v nekvalitní spárovačce? Nebo když po roce začnou opadávat, a vy budete muset řešit nákladnou opravu?

Nebojte se trvat na tom, že chcete, aby řemeslníci při rekonstrukci použili kvalitní stavební chemii. Konec konců, je to váš domov.

Stanovte jasný časový plán

Budete byt rekonstruovat na etapy, nebo to chcete zvládnout najednou? Jistě, spoustu lidí děsí představa časově náročné rekonstrukce, věčného nepořádku, hluku a omezení běžného života. Měli byste si však uvědomit i to, že dělení práce vám starosti neušetří: naopak s sebou ponese násobení času, nepořádku a všeho nepříjemného, co chcete mít rychle za sebou.

Pokud si přejete rekonstrukci urychlit, nedělejte to na úkor kvality. Pokud však opravdu spěcháte, je tu i možnost poradit se s řemeslníkem o použití Fast Track produktů, které jsou rychleschnoucí a umožní mu ušetřit čas nebo přeskočit některé pracovní kroky bez toho, aby to ovlivnilo výsledek.

Oslovte kvalitní řemeslníky

Není nic horšího než pustit se do rekonstrukce s někým, kdo pro vás neodvede poctivou práci. Výběr řemeslníků je proto jedním z nejdůležitějších kroků. Doporučujeme najít si řemeslníka, který investuje čas do vlastního vzdělání a pracuje s kvalitními produkty.

Podívejte se například na seznam námi proškolených partnerů, které na školeních učíme, jak správně a bez chyb používat stavební chemii od Mapei. Nejlepší zárukou je samozřejmě vlastní zkušenost nebo doporučení někoho, kdo s řemeslníkem pracoval.  Pokud jste rekonstrukci nikdy neřešili, je lepší začít u někoho, pro koho je poctivé řemeslo zásadou číslo jedna.

Řešíte rekonstrukci bytu a zajímá vás, co všechno obnáší? Sledujte nás a počkejte si na další díly seriálu Rekonstrukce od základů po střechu.

Nebo nám rovnou napište na Facebook tip na téma, kterému bychom se podle vás měli věnovat.

Rekonstrukce od základů po střechu: Na co se připravit?

Sledujte náš