4 typy designových podlah, které si můžete dovolit
25. 01. 2018

4 typy designových podlah, které si můžete dovolit

“Chce to novou podlahu.” Řekli jste si něco podobného a přemýšlíte, co vybrat, aby podlaha báječně vypadala a nezruinovala vaše úspory? Máme pro vás pár tipů přímo od profíka, který z praxe ví, co zrovna letí.

Pan Ivo Háger vlastní podlahářskou firmu v Olomouci. Zeptali jsme se ho, jaký styl podlah je teď nejvíc trendy: “Nejvíce se zákazníkům líbí, když má podlaha vzor přírodní desky nebo prkna. Velmi oblíbená je šedá barva a dřevěná dubová deska se suky nebo přiznanými spárami.”

Výběr materiálu podle něj tak jednoznačný není. Jsou zákazníci, kteří upřednostňují přírodní podlahy, například přírodní linoleum nebo vícegenerační dřevěnou podlahu. Jiní se nebrání umělým materiálům, které zas mívají ohromný výběr provedení. Nejpopulárnější jsou podle něj laminátové a vinylové podlahy.

“Nejlepší je nechat si poradit od odborníka, který se vás zeptá na několik věcí: Jak odolná má podlaha být, jestli máte čas na náročnou údržbu a kolik chcete do nové podlahy investovat. Jsou však i zákazníci, kteří řeší, jestli je podlaha antialergenní nebo ekologická,” říká pan Háger. Podlaha by podle něj měla odpovídat životnímu stylu zákazníka.

Podívejme se na 4 nejčastěji prodávané typy podlah:

Laminátová podlaha

Mezi obrovské výhody laminátové podlahy patří to, že tato podlaha vypadá hezky, je velmi odolná, a přitom i cenově dostupná. Znáte ji jako klasickou plovoucí podlahu, i když tímto způsobem se dají pokládat i jiné typy podlah.

Pokud si laminátovou podlahu domů pořídíte, dávejte si pozor na vlhkost – při vytírání mopem může vlhkost proniknout do spár, a to může podlahu zničit. Nevýhodou laminátu je hlučnost: když doma rádi chodíte v botech nebo máte psa, není to pro vás ideální typ podlahy.

Vinylová podlaha

Pojem “vinylová podlaha” se podle pana Hágera v současnosti skloňuje nejčastěji. Pod vinylem rozumíme dva hlavní typy podlah: klasické PVC (lidově řečené “lino”, které se prodává v rolích) a LVT dílce (taky PVC, které ale neobsahuje změkčovadla, takže se nedá srolovat a pokládá se v dílcích).

“Vinyl je relativně nová, moderní krytina, kterou poptává spousta zákazníků. Největší předností je odolnost a hezký design,” popisuje pan Háger.

Klasické PVC v rolích

Výhody

 • Pocitově teplý, protiskluzný materiál, který je velmi příjemný na chůzi a hodí se na podlahové topení
 • Prodává se v různých rozměrech šířky, což řemeslníkům umožňuje položit podlahu v průměrné místnosti bez jakýchkoli spojů
 • Nenáročné na údržbu
 • Nepatří mezi nejdražší podlahy, je cenově dostupné

Nevýhody

 • Když dojde k jeho poškození, je nutné z plochy vyříznout poškozené místo, kam se pak vloží nový kus PVC a svaří se. Opravný zásah je nenápadný, ale je ho vidět

LVT dílce

Výhody

 • Podobné vlastnosti jako klasické PVC – pocitově příjemná a odolná podlaha
 • Velmi jednoduchá a levná oprava při poškození – stačí vyměnit poškozený dílec za nový
 • Nenáročné na údržbu
 • Moderní design, velmi oblíbené jsou imitace dřeva nebo kamene

Nevýhody

 • Není to vícegenerační podlaha, po letech se opotřebuje, je vhodné podlahu chránit např. používáním ochranných nálepek na nohách nábytku

Přírodní linoleum

Velkou výhodou přírodního linolea (marmolea) je jeho odolnost. Pokud hledáte podlahu do předsíně nebo do kuchyně, kde vám občas spadne nůž nebo tudy prochází hosté v botách, přírodní linoleum vydrží. Je antialergenní a v běžném bytě nebo domě není příliš náročné na údržbu. Hodí se, když hledáte odolnou, vícegenerační podlahu: při běžném zacházení vydrží i 20 let.

“Přírodní linoleum má specifický design. Nevypadá jako dřevo ani jako dlažba a mívá pastelovou barvu, která se nehodí všude. Zákazníci ho často chtějí do kuchyně nebo dětského pokoje, ale do obýváku preferují spíše jiné typy podlah, které se hodí k nábytku” myslí si pan Háger.

Dřevěná podlaha

Klasika na závěr. Dřevěná podlaha se domů nehodí každému, ale na trhu podlah je to stálice zejména kvůli životnosti. Při správné údržbě přečká i několik generací.

“Dřevěnou podlahu je potřeba chránit a udržovat pravidelně ji musíte lakovat a brousit. Je to však pravá, přírodní podlaha, která má navzdory vysoké ceně své zákazníky,” dodává pan Háger.

Vybíráme podlahu: Co zvážit

Než začnete listovat katalogem vzorů a vybírat si podlahu, která se vám líbí, měli byste mít podle pana Hágera jasno v 5 bodech:

 • Údržba: Máte opravdu čas na to, abyste každou sezónu na kolenou lakovali a brousili prkna, nebo hledáte podlahu, které se nemusíte vůbec věnovat, a stačí ji jednou za čas přetřít mopem?
 • Odolnost: Chcete podlahu zatížit těžkým nábytkem nebo po ní plánujete chodit v podpatcích? Určitě zvažte, jak odolnou podlahu domů chcete.
 • Komfortnost: Pocit z chůze je další faktor, který zákazníky často zajímá. Stejně tak hlučnost: máte-li pejska, hlasité ťapkání tlapek vám může dojem z hezké podlahy pokazit.
 • Cena: Kolik jste ochotni za podlahu a práci řemeslníků zaplatit? Cena některých typů podlah vás může zaskočit, ale i za rozumné peníze se dá vymyslet hezké řešení.
 • Životnost: Chcete podlahu, která s vámi přežije 10 nebo 25 let? Teď možná ušetříte pár korun, pokud ale zvolíte nekvalitní variantu, za pár let budete řešit nákladnou rekonstrukci.

Byl pro vás náš přehled užitečný? Nebo už máte jasno a sháníte podlaháře? Na naší stránce najdete přehlednou mapku se seznamem podlahářů, kteří s námi spolupracují.

Sledujte náš