Oprava prasklin na fasádě: Praktické tipy od našeho experta
29. 05. 2024

Oprava prasklin na fasádě: Praktické tipy od našeho experta

I drobné praskliny a trhliny na fasádě umí způsobit velké problémy – do fasády mohou propouštět vodu a vést k degradaci fasády. Způsobovat ale mohou i vážnější potíže. Odborník na fasády a produktový manager MAPEI Martin Morávka vám poradí, jak na jejich opravu.

Proč vznikají praskliny na zateplené fasádě? 

Častou příčinou vzniku prasklin na zateplené fasádě bývá špatné provedení zateplení domu. Podle experta Martina Morávky se praskliny v tomto případě objevují nejčastěji okolo dveří a oken. Někdy mohou praskliny vzniknout kvůli odbyté klempířské práci, následkem které do zateplovacího systému zatéká. „To bývá problematické především u izolace, která je nasákavá, například u zateplení minerální vlnou. Když izolace nasákne vodu, ztěžkne a může se začít pohybovat,“ říká Morávka.

Praskliny na nezateplené fasádě

Praskliny způsobené špatně odvedenou klempířskou prací se týkají i nezateplených fasád. Praskliny na nezateplených i zateplených fasádách mohou vznikat v důsledku nevhodného výběru materiálu, nesprávnou technologií, případně jsou způsobeny teplotními rozdíly a povětrnostními vlivy.

Jindy za vznikem prasklin na fasádě stojí nestabilní podloží domu nebo problémy s nosnou konstrukcí. „Konstrukční praskliny poznáte podle jejich rozsahu. Bývají širší než drobné vlasové praskliny a obvykle mají podobu rozsáhlých nepravidelných trhlin. Nejproblematičtější jsou ty, které se táhnou svisle od střechy až k zemi,“ dodává technik. V takovém případě se obraťte na statika a zkonzultujte s ním příčinu.

Praskliny na fasádě

Co může prasklá fasáda způsobit?

I ta nejmenší prasklina propouští do fasády vodu, a to je vždy špatně. „I když drobná prasklina nevypadá jako velký problém, působením mrazu se může dále rozšiřovat a zvětšovat,“ upozorňuje Martin Morávka. Pokud ji necháte dlouho rozrůstat, může vést k nestabilitě celé fasády. Oprava prasklin na fasádě tedy není nic, co byste měli dlouho odkládat.

Ignorování prasklin v jejich počátcích se může prodražit. Nejenže oprava větších puklin více stojí, rozsáhlé praskliny mohou vést k celoplošné renovaci fasády.

plíseň na zdi

Postup opravy prasklin na fasádě

Nejprve zhodnoťte, o jakou trhlinu se jedná. Ne na všechny stačí stěrka a nátěr. Zaměřte se na to, jak jsou praskliny široké. Pokud mají zhruba 0,2–0,5 mm, jedná se o vlasové trhliny, ty zvládnete snadno sami. „Vlasové praskliny jsou tou nejlehčí formou prasklin, obvykle kvůli nim žádné velké problémy nehrozí. Ale dejte pozor, pokud na fasádě máte velké množství vlasových prasklin na jednom místě. To by mohlo znamenat problém pod povrchem fasády. Dané místo pečlivě zkontrolujte poklepáváním a lehkým vrypováním,“ radí technik.

Praskliny nad 0,5 mm vyžadují více práce včetně celoplošného přestěrkování, ale troufnout si na ně můžete.

Oprava zateplené fasády se liší podle rozsahu a šířky prasklin. U vlasových prasklin si poradíte snadno, jakmile ale došlo k poškození zateplení, opravy jsou o něco komplikovanější

Jak opravit vlasové praskliny na nezateplené fasádě?

Oprava vlasových prasklin je ta nejjednodušší, zvlášť na fasádách, u kterých se nemusíte potýkat s tepelněizolačním systémem. Jak na to?

 1. Kontrola podkladu. Než začnete s opravami prasklin na fasádě, ujistěte se, že jde skutečně jen o vlasové trhlinky. Proklepejte fasádu za účelem zjištění dutých míst, která nejsou na první pohled vidět. Vyzkoušejte savost podkladu navlhčením čistou vodou – například přiložením hrdla otevřené PET lahve plné vody k fasádě. Voda by měla stékat a případně se vsakovat velmi pomalu a rovnoměrně. Pevnost omítky vyzkoušejte vrypováním šroubovákem. Omítka by měla držet a nedrolit se.
 2. Příprava podkladu. Fasádu omyjte vysokotlakým zařízením a poté aplikujte hygienický čisticí přípravek na fasády Silancolor Cleaner Plus.
 3. Vyplnění trhlinek. Drobné vlasové prasklinky vyplňte akrylovým tmelem, vhodný je například Mapeflex AC4. Po jeho aplikaci přetřete omítku penetrací Silancolor Base Coat Plus a naneste fasádní barvu Silancolor Pittura Plus v jednom z mnoha odstínů. A oprava prasklin je hotová.
voda

Jak opravit větší praskliny na nezateplené fasádě?

 1. Kontrola podkladu. Proveďte kontrolu fasády stejně jako v případě vlasových trhlin.
 2. Příprava podkladu. Rohem špachtle proškrábněte trhliny do tvaru písmena V. Vzniklé otvory se budou v dalším kroku vyplňovat. Fasádu omyjte vysokotlakým zařízením a poté aplikujte hygienický čisticí prostředek Silancolor Cleaner Plus.
 3. Vyplnění prasklin. Na připravený podklad aplikujte základní sjednocující akrylový nátěr Malech, který zvyšuje přídržnost následně nanášených vrstev. Po jeho vyschnutí naneste první vrstvu stěrky Mapetherm AR2, do které vtlačíte síťovinu ze skelných vláken. Po 12–24 h, kdy stěrka zaschne, aplikujte pro vytvoření hladkého a rovného povrchu jednu nebo dvě vrstvy výrobku Mapetherm AR2. Nakonec naneste penetraci Silancolor Primer Plus a nátěr Elastocolor Pittura Plus

TIP: Přečtěte si, jak si poradit i s dalšími opravami na fasádě domu.

Jak opravit praskliny na zateplené fasádě

V případě drobných vlasových prasklin můžete postupovat jako v případě nezateplených fasád. Postup níže se týká poškozené tepelné izolace.

 1. Příprava podkladu. Na místě praskliny ostrým nástrojem vyřízněte kolem místa poškození pravidelný výřez (čtverec, obdélník nebo jiný tvar, který se bude snadno vyplňovat) přes celou tloušťku tepelné izolace až na podklad. V okolí přibližně 100 mm od obvodu výřezu odstraňte povrchovou úpravu fasády až na výztužnou mřížku.
 2. Naříznutí výztužné mřížky. Výztužnou mřížku v rozích výřezu nařízněte po úhlopříčce a opatrně odstraňte zbytky stěrky tak, aby mřížka zůstala neporušená.
 3. Lepení tepelné izolace. Do vyříznutého otvoru vlepte tepelnou izolaci stejného typu a tloušťky jako ve zbytku fasády. Musí být upravená do požadovaného tvaru, aby přesně lícovala s otvorem. Případné spáry v izolaci vyplňte pěnou MapePUR Universal Foam M.
 4. Vložení výztužné mřížky. Pod naříznutou výztužnou mřížku naneste zubovým hladítkem lepicí a armovací stěrku v dostatečné vrstvě a vtiskněte do ní naříznutou mřížku. Stěrku Mapetherm AR2, která prostoupí oky mřížky, rozetřete, aby byla mřížka zcela zakrytá, případně stěrku ještě přidejte. Do stěrky vložte další vrstvu výztužné mřížky, která odpovídá rozměrům otvoru. Na vloženou mřížku naneste další vrstvu stěrky tak, aby byla v rovině s původní vrstvou stěrky.
 5. Penetrace. Po vyschnutí stěrky (cca 2 dny) opravenou plochu napenetrujte nátěrem Silancolor Base Coat, který naneste v rovnoměrné vrstvě štětkou nebo pěnovým válečkem.
 6. Povrchová úprava. Po zaschnutí penetračního nátěru (přibližně 24 hodin) opatrně aplikujte povrchovou úpravu totožnou s původní povrchovou úpravou fasády. A máte hotovo!
uhlazení zdi

Poraďte se s odborníkem

Pokud si na opravu prasklin na fasádě netroufáte, pak přicházejí na řadu zkušení odborníci. Rádi vám s prací na fasádě pomůžou. Pokud potřebujete poradit s výběrem nebo aplikací výrobků od MAPEI, obraťte se na naše techniky.

Chcete dostávat další tipy ohledně práce okolo domu? Sledujte náš blog a sociální sítě Facebook a Instagram.

Oprava prasklin na fasádě: Praktické tipy od našeho experta

Sledujte náš