Oprava fasády domu: Jak na praskliny, plíseň a obnovu barvy
21. 03. 2024

Oprava fasády domu: Jak na praskliny, plíseň a obnovu barvy

Řasy a plísně, znečištění, ztráta barvy nebo trhliny. To všechno jsou problémy, které mohou fasádu vašeho domu potkat. Jak zvládnout opravu rychle a s co nejmenšími náklady? A kdy je třeba se pustit do kompletní renovace? Přečtěte si v našem článku.

1. Drobné znečištění a obnova barvy

Pokud potřebuje fasáda vašeho domu pouze oživit – nevyskytují se na ní praskliny, řasy, plíseň ani jiná poškození, bude práce jednoduchá a rychlá. Drobné znečištění stačí důsledně omýt tlakovou vodou. Myslete ale na to, že se z omítky každým mytím odstraňuje povrchová mikrovrstva. Při časté údržbě tak může docházet k narušení povrchu fasády, dokonce se mohou začít objevovat mikrotrhliny. Proto doporučujeme po mytí nanést penetraci Silancolor Primer Plus a hydrofobní nátěr Silancolor Pittura Plus

Obnova barvy

2. Řasy a plíseň

Řasy, plíseň a houby nejsou jen estetickým problémem. Mikroorganismy pronikají do struktury omítky a postupně narušují její celistvost.

Dlouhodobou ochranu proti rozrůstání plísně poskytuje čisticí prostředek Silancolor Cleaner Plus. Řasy, plísně a houby je potřeba odstranit za vlhka. Výrobek na povrch aplikujte nízkotlakým stříkacím zařízením nebo štětcem a nechte ho několik minut účinkovat. Poté mikroorganismy odstraňte kartáčem. Až bude povrch zdi zcela suchý, zhruba po 12–24 h, aplikujte penetrační nátěr Silancolor Primer Plus a Silancolor Pittura Plus.

Srovnání čisté a špinavé fasády

3. Jak opravit praskliny na fasádě?

Pokud se objeví praskliny na fasádě, je třeba posoudit, zda se jedná o mikrotrhliny bez pohybu, aktivní trhliny, nebo praskliny vzniklé z důvodu statických poruch. S těmi vám nejlépe poradí statik. Ten také musí v případě většího poškození doporučit vhodné statické řešení.

Drobné trhliny bez pohybu lze vyplnit akrylovým tmelem, vhodný je například Mapeflex AC4. Po jeho aplikaci omítku přetřete penetrací a naneste fasádní barvu. 

Pokud se na fasádě objevily větší trhliny, aplikujte na správně připravený podklad základní sjednocující akrylový nátěr Malech, který zvyšuje přídržnost následně nanášených vrstev. Po jeho vyschnutí naneste první vrstvu stěrky Mapetherm Flex RP, do ní vtlačte síťovinu ze skelných vláken. Po zaschnutí, které trvá zpravidla 12–24 h, aplikujte pro vytvoření hladkého a rovného povrchu jednu nebo dvě vrstvy výrobku Mapetherm Flex. Nakonec naneste nátěr Elastocolor Pittura Plus.

Praskliny na fasádě

4. Kompletní obnova fasády

Poškození fasády může být natolik rozsáhlé, že už není obnova možná a musí dojít ke kompletní renovaci. K té je nutné přistoupit ve chvíli, kdy je omítka nesoudržná, nemá dostatečnou pevnost nebo není ekonomicky výhodné provádět lokální opravy

Zásadní je výběr omítky

Jak opravám předejít? Důležitou roli hraje výběr vhodné omítky. Do prašnějšího prostředí volte takový typ omítky nebo nátěru, který vyniká vysokou odolností a stálobarevností. Vhodná je například hydrofobní směs Silancolor Tonachino Plus, která je odolná vůči plísním a pořídíte ji v mnoha barevných odstínech. MAPEI navíc nabízí i možnost nechat si vyrobit vzorky, díky kterým si budeme moct ověřit, jestli je vámi vybraná barva opravdu ta pravá.

Přečtěte si, jak vybrat tu pravou fasádní omítku a předejděte následným opravám.

Nechte si poradit 

Bude vaše fasáda potřebovat větší péči, na kterou si sami netroufáte? Nejlépe uděláte, když práci svěříte do rukou zkušeného odborníka, který se o její opravu postará. Pokud si nevíte rady ohledně výběru nebo aplikace výrobků od MAPEI, neváhejte se obrátit na naše techniky.

Baví vás práce okolo domu a chtěli byste dostávat více podobných tipů? Nezapomeňte sledovat náš blog a sociální sítě Facebook a Instagram.

Oprava fasády domu: Jak na praskliny, plíseň a obnovu barvy

Stáhněte si e-book, kde vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš