Brněnská ZOO & lví síla chemie Mapei
17. 10. 2018

Brněnská ZOO & lví síla chemie Mapei

Jak potřebuje bydlet lev? Čistě, komfortně a hlavně… bezpečně. Přečtěte si, jak jsme pomohli vytvořit příbytek pro krále brněnské ZOO.

Zvíře se musí cítit jako v přírodě

Nový lvinec se snaží vytvořit co nejlepší podmínky, aby se šelmy cítily příjemně a nebyly ve stresu. Výběh je koncipován jako přírodní expozice s využitím zeleně a terénní modelace. Proto je i budova kotce z velké části zasypána a splývá s okolím.

Pozorovací místa pro návštěvníky jsou umístěna pouze ze západní strany. Zvířata si tak mohou najít na odlehlých stranách úkryty, kde jej příval zvídavých návštěvníků nebude rušit.

Lvi si můžou najít bezpečný úkryt

Lev bude sytý a ošetřovatel zůstane celý

Autoři projektu dbali hlavně na bezpečnost. A to s ohledem na lvy i na ošetřovatele. Ošetřovatelé mají v lvinci přehled o celém prostoru a vždy si mohou zkontrolovat bezpečné uzavření mříží. A oka mříží jsou také navrženy speciálně pro tento účel, aby se o ně lev nemohl zranit.

Vše musí být odolné a drsné, jako šelma

Jaké materiály byste použili na ochranu lvího příbytku? Výběh musí být extrémně odolný vůči krvi, masu a moči zvířat, která je natolik agresivní, že jí běžná úprava neodolá.

Povrch nesmí být pro zvířata kluzký a zároveň musí být snadno omyvatelný. Proto řemeslníci použili plastbeton, který se běžně používá hlavně v chemickém průmyslu.

Další nutností je, aby byly všechny povrchy zdravotně nezávadné. Na stěnách Tuto vlastnost zajistil nátěr na ochranu betonových povrchů Mapecoat I 24. V případě podlah se o konečnou povrchovou úpravu stará extrémně odolná tekutá uzavírací vrstva Mapefloor CPU/TC.

Lvi se tak mohou ve svém vylepšeném domově cítit bezpečně. A pro návštěvníky máme také dobrou zprávu. Architekt Vratislav Danda počítá ve svém návrhu také s možností rozšíření budovy.

Podívejte se také, jak jsme v brněnské ZOO zajistili sanaci zdiva a betonové střechy na jurtě pro velbloudy a koně převalského.

Brněnská ZOO & lví síla chemie Mapei

Sledujte náš