Reference: Mauzoleum jugoslávských vojínů v Olomouci dostalo novou tvář
17. 02. 2021

Reference: Mauzoleum jugoslávských vojínů v Olomouci dostalo novou tvář

Památné místo v srdci Olomouce za poslední roky poněkud zchátralo a dlouho požadovanou opravu brzdily nejasnosti s vlastnickými právy. Dnes Mauzoleum jugoslávských vojínů v Bezručových sadech prochází kompletní rekonstrukcí, při které nesmí chybět ani produkty z dílny MAPEI.

Mauzoleum bylo postaveno již v roku 1926 podle návrhu českého akademického architekta Huberta Austa. Vzniklo především pro praktické účely uskladnění pozůstatků jugoslávských vojínů, kteří zemřeli v olomouckých nemocnicích v průběhu první světové války. Dnes je mauzoleum přístupné veřejnosti a nachází se v něm pozůstatky přibližně 1200 vojáků. Atypická stavba je ale zajímavá nejen pro svoji historii, ale také pro specifickou architekturu. Je postavena ve stylu monumentálního neoklasicismu, který se navrací k architektuře starého Říma a Řecka. Tenhle klasický styl reprezentují tři řady dórských sloupů, které jsou součásti stavby mauzolea. Jedinečnou dominantou celé budovy je pak 11 metrů vysoká kaple s betonovou kopulí.

Rekonstrukce proběhla ve dvou etapách.

Zchátralá kulturní památka

Mauzoleum jugoslávských vojínů, jako významnou vzpomínku první světové války, určitě ocení mnoho fanoušků historie. Její historický význam uznal také stát v roku 1958, kdy mauzoleum vyhlásilo kulturní památkou. Nicméně ani tenhle titul budovu nezachránil před chátráním. Poslední léta ji využívali spíše bezdomovci a vandaly, kteří pokryli vnitřní prostory grafitti.

Věděli jste, že památka patřila původně Království Jugoslávie, které zaniklo v roku 1945. Dlouho tak nebylo jasné, komu stavba patří, až ji v roku 2016 získalo do vlastnictví město Olomouc a rovnou začalo s rekonstrukcí.

Počátek rekonstrukce

Samotná rekonstrukce stavby byla možná až po vyřešení legislativních nesrovnalostí. Město Olomouc získalo vlastnická práva v roku 2016 a začalo s úpravami, které jsou rozděleny do tří etap. Ještě před samotnými opravami bylo nutné získat povolení od památkářů, které následně odstartovalo celou rekonstrukci, jejíž součástí samozřejmě byly i produkty MAPEI.

Mauzoleum je od roku 1958 kulturní památkou.

Spolupráce s MAPEI

První etapa rekonstrukce byla zaměřená na opravu teras, schodiště a sanace historického zdiva. Z produktů MAPEI řemeslníci na betonové zákrytové desky zídek použili hydrofobizační migrující nátěr Planiseal WR 80 Cream. Ten výrazně snižuje absorpci vody a chloridů, zabraňuje tak rezivění ocelové výztuže betonu. Speciální vlastnosti navíc chrání nový i opravený beton před mrazovými cykly a prodlužují jeho trvanlivost.

Druhá etapa pak byla zaměřena na opravu vnitřních i vnějších prostor kaple, kde velkou část oprav zabírala právě samotná betonová kupole. Tady se uplatnily výrobky z řady Mape-Antique, které naši technologové navrhli speciálně pro účely rekonstrukcí historických budov. Na kupoli byl nanesen dvousložkový nátěr na bázi vápna a Eco pucolánu Mape-Antique Ecolastic, který odolá vodě i solím.Finální barevný nátěr a podkladní penetrace kupole mají na svědomí produkty Elastocolor a Malech

Věděli jste, že pucolán je jemný písečný sopečný popel využívaný od starověku jako hydraulické pojivo do malt a betonů? V MAPEI si eko pucolán vyrábíme sami. Vlastnosti ale zůstávají pořád stejné.

První dvě etapy jsou úspěšné hotové, na pořadí je třetí, která se postará o úpravu vnitřních prostor krypty a restaurování rakví. 

Vnější prostory Mauzolea jugoslávských vojínů dnes září novotou, a to hlavně díky skvělé spolupráci stavební firmy ARCHATT Památky a produktů MAPEI. Líbí se vám nová tvář kulturní památky? Rekonstrukce Mauzolea jugoslávských vojínů není první historickou rekonstrukcí, do které se MAPEI pustil. Podívejte se, jak MAPEI pomáhal i při rekonstrukci secesní kavárny v Plzni nebo při opravě kamenného mostu v Římově.

Reference: Mauzoleum jugoslávských vojínů v Olomouci dostalo novou tvář

Sledujte náš