Reference: Secesní kavárna Měšťanské besedy v Plzni získala zpět svou krásu i hosty
07. 07. 2020

Reference: Secesní kavárna Měšťanské besedy v Plzni získala zpět svou krásu i hosty

Pokud patříte mezi milovníky secese a budete v Plzni, rozhodně by vám neměla uniknout budova Měšťanské besedy se svou honosnou kavárnou. Ta navíc v minulém roce prošla s pomocí produktů MAPEI kompletní rekonstrukcí, takže nyní potěší nejen vaše chuťové pohárky výbornou kávou, ale i oko povedeným výsledkem.

Už od roku 1901, kdy byla podle návrhu architekta Aloise Čenského postavena v Plzni budova Měšťanské besedy, si mohli místní v její kavárně vychutnat šálek kávy, a přitom se kochat výhledem do sadové okruhu naproti. Téměř sto let provozu, se ale na vzhledu kavárny začalo projevovat. Bylo potřeba zasáhnout a vrátit kavárně její zašlou krásu. S opravami se začalo na podzim roku 2019 a po čtyřech měsících oprav kavárna znovu otevřela své dveře a přivítala opět hosty.

Věděli jste, že se nejprve musela zbourat část úřední budovy tzv. Kamerál, aby vznikla parcela pro stavbu kavárny? Dodnes druhá část Kamerálu stojí vedle Měšťanské besedy.

Hezky od podlahy

Budova se v 1944 stala kulturní památkou, a tak se její rekonstrukce musela konzultovat s památkovým ústavem. To, co bylo výzvou pro architekty, kteří museli přijít s návrhem, který zachová historický ráz kavárny, bylo ale pro řemeslníky pracující s produkty MAPEI hračka. Opravy začaly rekonstrukcí betonových podkladů a jejich vyrovnáním s pomocí rychle vysychající samonivelační hmoty ULTRAPLAN ECO 20. Významnou roli zde sehrál i exkluzivní Mapetex systém, který umožňuje pokládku velkoformátových dlaždic na náročné povrchy. Díky těmto úpravách podlaha odolá minimálně dalším 100 let provozu.

Více místa pro zákazníky

Po konzultaci s architektem, který stál za návrhem kompletní obnovy interiéru, se pokračovalo restaurování výmalby i stropu, došlo k vybourání dělících příček a odstranění kulečníkových stolů. Kulečník si sice v kavárně už nezahrajete, ale došlo tak k navýšení kapacity celé kavárny na 110 míst. Nový vzhled dostala i dobová výzdoba v interiéru, sociální zařízení a elektroinstalace. Věděli jste, že strop v kavárně není dřevěný, ale sádrový? Vzácné dřeviny byly na tehdejší dobu moc nákladné, a tak museli řemeslníci přijít s alternativou. Výsledek se jim povedl natolik, že dodnes návštěvníci nepoznají rozdíl.

Měšťasnká beseda v Plzni
Výsledkem rekonstrukce je nová a prostornější kavárna

Beseda je především kavárna

Obměnou kromě interiéru prošla i nabídka kavárny. Zde se majitelé nedrželi historického rázu, ale naopak ji pojali velmi moderně. Kromě skvěle připravené kávy z rukou baristů, si zde pochutnáte i na výtečných dezertech, snídaních nebo zde najdete útočiště během oběda. Zkrátka tento prostor si vás získá a v kombinaci s báječným jídlem se vám bude odcházet opravdu těžce.

Měšťasnká beseda v Plzni bar
Přestože má kavárna historický vzhled, najdete v ní moderní gastronomii

Líbí se vám výsledná rekonstrukce? A už jste se byli projít po nové podlaze? Měšťanská beseda se zařadila mezi další úspěšné projekty, které jen dokazují, že MAPEI má řešení pro každou výzvu. Myslete na to, až bude vybírat materiál pro vlastní projekty a navštivte některé z našich prodejních míst.

Reference: Secesní kavárna Měšťanské besedy v Plzni získala zpět svou krásu i hosty

Sledujte náš