MAPEI Merida Kaňkovský: cyklistický tým z Hané, který sbírá jednu medaili za druhou
25. 09. 2020

MAPEI Merida Kaňkovský: cyklistický tým z Hané, který sbírá jednu medaili za druhou

Jste milovníky cyklistiky? MAPEI ano, a proto jsme zvláště pyšní na skvělé výsledky olomouckého mládežnického cyklistického oddílu Mapei Merida Kaňkovský, kterému junior Pavel Bittner vyhrál stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v silniční cyklistice. Jak těsné vítězství to bylo a jak si celkově tým Mapei Merida Kaňkovský vedl nejen na mistrovství Evropy ale i na mistrovství České republiky? To se dočtete v našem článku.

Když rozhodují milimetry

Na startovní čáře Mistrovství Evropy v silniční cyklistice se sešlo celkem 102 jezdců a z nich byl mezi českými reprezentanty i odchovanec týmu Mapei Merida Kaňkovský Pavel Bittner. Přestože měla česká reprezentace oproti jiným státům početní nevýhodu, výsledky mluví za vše. Bittner zahájil závod 7. místem v časovce a v celkovém závodě se umístil druhý i díky kolegovi z repre týmu Mathiasovi Vackovi (mistrovi světa juniorů v časovce), který mu vybudoval skvělou pozici a rozjel i hromadný spurt v závěrečných stovkách metrů. O pořadí cyklistů na stupních vítězů pak rozhodovaly milimetry a závěrečná cílová fotografie, což na MS není tak běžné. Pavlu Bittnerovi tedy o několik milimetrů uniklo zlato, které získal Dán Kasper Andersen, ale i tak se co do počtu medailí český tým umístil 6. v hodnocení národů.

“Pavel podřídil tomuto závodu strašně moc, obrovsky dřel a jsme moc šťastní, že to vyšlo na medaili. Za to nasazení, co sportu dává, si ji absolutně zasloužil,“ řekl kouč a manažer stáje Mapei Merida Kaňkovský Jiří Kaňkovský.

cílová rovinka Mistrovství Evropy v silniční cyklistice
O vítězství v cílové rovince rozhodovaly skutečně jen milimetry

Úspěchy nejen v zahraničí, ale i u nás

K vítězství, kterého tým Mapei Merida Kaňkovský v čele s Pavlem Bittnerem dosáhl na Mistrovství světa by nedošlo, kdyby stejným způsobem nezazářili i na Mistrovství České republiky v mládežnických kategoriích. Zde o první místo bojovali dva talentovaní sportovci Pavel Bittner z Mapei Merida Kaňkovský a Mathias Vacek z italského team Giorgi a vítězství nakonec získal Bittner. Úspěch týmu Mapei Merida Kaňkovský nakonec ještě podtrhlo třetí místo Jakuba Havrlanta. Nicméně není úspěchu bez neúspěchu, a právě ten potkal v MČR kadety (jezdci do 17 let), kteří přestože měli skvěle našlápnuto, tak kvůli pádu nedojeli na bednu.

„Tři kilometry před cílem jsme měli na čele Mráze s Müllerem, ale byli v pádu a bylo po nadějích,“ mrzelo Kaňkovského.

mistrovství české republiky mládeže v cyklistice
Na Mistrovství České republiky si Pavel Bittner vybojoval vítězství

Kam má Pavel Bittner našlápnuto dál?

Jméno Pavla Bittnera je nejen v tomto článku, ale i ve světě cyklistiky přes jeho mládí už nyní často skloňované. Bittner patří mezi největší české talenty za mnoho let právě díky své všestrannosti. Je kompletním závodníkem, který přestože není ryzí vrchař, si dokáže poradit s náročnějším kopcem, dokáže zabrat v závěru nebo zazářit v časovce. Málokterý český cyklista má takovou naději na to, stát se profesionálem WorldTour jako právě Bittner. Není se tedy čemu divit, že ho oslovit německý tým Sunweb, který mu nabídl i angažmá, které Bittner přijal. Otevírá se mu tak i přímá cesta k angažmá v už zmiňovaném týmu WorldTour. 

“Jsem moc spokojený, protože tohle je velká příležitost. Líbí se mi přístup týmu Sunweb. Jejich Development program pomohl mnoha současným jezdcům WorldTour dosáhnout jejich potenciálu. Mým snem je stát se profesionálem a vím, že systém týmu Sunweb je tím nejlepším způsobem,” dodává sám Bittner. 

Cyklistika jako týmový sport

Co stojí za úspěchy týmu Mapei Merida Kaňkovský? Možná vás to překvapí, ale je to přístup samotného kouče a manažera stáje Jiřího Kaňkovského. Během tréninků i závodů klade důraz na to, aby tým spolupracoval a navzájem si pomáhal. Za vítězstvím jednoho člena týmu je pak tvrdá práce a dřina i ostatních sportovců. A to, že jde o skutečně dobrou taktiku nejen pro život, ale i cyklistiku není pochyb.

Věděli jste, že oblíbené heslo generálního ředitele společnosti MAPEI Giorgio Squinzi, je nepřestávej šlapat? Tato metafora vyjadřuje nejen jeho přístup k práci, k životu, ale úzce souvisí právě i s cyklistikou. 

MAPEI Merida Kaňkovský: cyklistický tým z Hané, který sbírá jednu medaili za druhou

Sledujte náš