Reference: Sagrada Família se i díky Mapei blíží k dokončení
28. 08. 2019

Reference: Sagrada Família se i díky Mapei blíží k dokončení

Pýcha Barcelony, monumentální katedrála Sagrada Família, se po více než 130 letech blíží ke svému dokončení. Práce na stavbě se prakticky nikdy nezastavily, postupem času ale museli architekti řešit spojení původních návrhů a moderních materiálů. Jsme rádi, že jim s tím pomohlo i řešení od Mapei.

Gaudího životní dílo

Když byl katalánský architekt Antoni Gaudí v roce 1883 pověřen stavbou nové barcelonské katedrály, rozhodl se vytvořit chrám, jaký nemá ve světě obdoby. Podle jeho návrhu měla mít Sagrada Família 18 věží, nejvyšší z nich z ní měla udělat nejvyšší katolickou katedrálu světa.

Architektura chrámu je pestrou směsicí novogotiky, secese a novokatalánského slohu s bohatou sochařskou výzdobou. Nejde ho přehlédnout – výškově i architektonicky je opravdovou dominantou Barcelony a Gaudího životním dílem.

Stavba, která pořád roste

Pár let před svou smrtí Gaudí prohlásil: „Práce na věžích průčelí Sagrada Família odložím, aby se i další generace mohly podílet na stavbě chrámu.“

Jeho přání, aby ve stavbě pokračovaly další generace, se vyplnilo: práce pokračují dodnes, vedlo je několik architektů a k přerušení nedošlo ani během španělské občanské války. Úplné dokončení se plánuje na rok 2026, kdy uplyne 100 let od Gaudího smrti.

Sagrada Família přitom nikdy nepotřebovala peníze od státu – všechny finance pocházejí z darů věřících a prodejů vstupenek. Do podivuhodné katedrály se každoročně hrnou davy turistů.

V posledních letech roste rychleji

V posledním desetiletí se práce v interiéru i exteriéru katedrály zintenzivnily. Přibyl například tzv. Vítězný kříž, mohutný osmitunový kříž z žuly, který navrhl sám Gaudí. Ten byl 2. července 2018 umístěn v centrální části průčelí ve výšce 30 metrů nad zemí.      

Vítězný kříž na katedrála Sagrada Família v Barceloně
V loňském roce přibyl 8tunový kříž podle Gaudího návrhu.

Na nejnovějších stavebních pracích jsme se podíleli i my. Realizátoři katedrály před několika lety oslovili náš technický tým, aby navrhl vhodný podklad pro podlahové vytápění v presbytáři a některých dalších prostorách katedrály. Jsme hrdí na to, že jsme mohli přispět k brzkému dokončení katedrály. Správný výběr materiálů a stavební chemie je podle nás základ pro každou stavbu, která má přečkat řadu let.

Pracovník s vestou s nápisem Mapei a s ochrannou přilbou připravuje podklad podlahy v katedrále
Pro katedrálu jsme navrhli podklad pro podlahové topení v presbytáři

Jaké výrobky jsme doporučili použít?

  • PRIMER G a NOVOPLAN MAXI pro zhotovení podkladu
  • KERAQUICK, ULTRACOLOR PLUS, MAPEFOAM a MAPESIL k pokládce dlažeb z přírodního kamene
  • PRIMER G a NOVOPLAN MAXI na přípravu podkladu s podlahovým vytápěním
  • cementovou maltu MAPESTONEk lepení kamenných desek
  • spárovací hmotu ULTRACOLOR PLUS pro výplň spár

A další. Všechny produkty najdete na našem webu.

Pracovník ve vestě s nápisem Mapei a s ochrannou přilbou nanáší na podlahu lepidlo na přilepení dlažby, před ním je pytel s nápisem Keraquick S1, vedle něj připravená velkoformátová dlaždice
Jsme rádi, že jsme se mohli podílet na stavbě barcelonské dominanty.

Kvalita nejen pro Svatou rodinu

Kvalitní lepidla, spárovací hmoty a další stavební chemie tu ale nejsou jen pro stavby, jako je barcelonská Sagrada Família. Měly by tvořit základ každé stavby nebo rekonstrukce, pokud má výsledek vydržet dlouho krásný a funkční.

Proto ať plánujete stavět, nebo rekonstruovat, zastavte se u prodejců Mapei nebo na stavbu povolejte zkušeného řemeslníka. Spolehněte se na výrobky, které se podílely na stavbě barcelonské katedrály i na rekonstrukci Národního muzea nebo brněnského koupaliště Riviéra.

Reference: Sagrada Família se i díky Mapei blíží k dokončení

Sledujte náš