Rekonstruujete? Nedělejte tyto zbytečné chyby
01. 10. 2019

Rekonstruujete? Nedělejte tyto zbytečné chyby

Na co se zaměřit před rekonstrukcí, co nepodcenit a do čeho se raději vůbec nepouštět? Chybami se člověk učí, ale nikdo neřekl, že musejí být vaše vlastní.

Chce to plán

Než se pustíte do samotné renovace, vytvořte si plán rekonstrukce. Dělat věci za pochodu se u renovací nevyplácí. Následně dejte na radu odborníka a nechte si zhotovit vizualizaci. Může se vám zdát, že je tento krok zbytečný, ale právě naopak. Budete mít černé na bílém, čeho chcete dosáhnout, a snáz dodržíte nejen termín dokončení, ale i samotný ráz renovace.

Neznalost zákona neomlouvá. Potřebujete ke své rekonstrukci stavební povolení, nebo si vystačíte jen s ohlášením? S odpovědí vám pomůže náš  průvodce stavbou domu, věnovaný právě tomuto tématu.

Mějte reálná očekávání

Nenechte se unést posledními módními trendy, myslete i prakticky. Mějte na paměti své zvyky, životní styl a počet členů domácnosti. Berte v potaz kapacitu jednotlivých místností a nesnažte se do nich vměstnat všechno, co vám padlo do oka. Jednejte s rozvahou, ať se vaše nápady a vize nerozplynou v nevkusný nezdar.

Sám, nebo s řemeslníky?

Ušetřit na renovaci a opravit si bydlení svépomocí nemusí být vždy dobrý nápad. Přecenění vlastních schopností mnohdy vede ke zbytečným nedokonalostem, které vás stojí čas i peníze. Pokud si nejste jistí, využijte služeb zkušených řemeslníků, kteří pracují s kvalitními materiály a stavební chemií. 

Na co si dát pozor?

  • Srovnávejte nabídky, dejte si ale pozor, aby všechny obsahovaly nacenění stejných postupů
  • Neplaťte celou částku za služby předem
  • Vždy si výsledek důkladně zkontrolujte s řemeslníkem, vyhnete se tak dodatečným reklamacím

Zeptali jsme se na časté chyby i profíka. Co nám řekl?

„Problém je, že lidi mají nereálné představy. Vidí v televizi Jak se staví sen, kde rekonstrukce trvá jeden víkend, ale neuvědomují si, že tam na to je celý tým lidí. V realitě je potřeba počítat se vším, i s nějakým tím zádrhelem. Kdybych já teď stavěl nebo rekonstruoval, určitě bych začal vizualizací.“

Rezervy

Myslete na rezervu 10–15 % z celkového rozpočtu. Stejně jako s rezervou finanční počítejte i s rezervou časovou, a to zhruba 2 týdny od každého slíbeného data. Díky tomu budete víc v klidu a samotná renovace pro vás nebude noční můrou. 

Jestli plánujte rekonstruovat více částí domu, pokuste se pro všechny vybrat jednotný termín a počítejte s náhradním bydlením. Ušetříte tím nejen čas, ale i sebe samotné od hluku a prachu. 

Stůjte si za svým a chtějte kvalitu

Pokud se jednou pro renovaci rozhodnete, neslevujte ze svých požadavků. Investujte do kvalitních materiálů a stavební chemie. Koupě levnějších alternativ se vám může ošklivě vymstít. Kdyby měl nedostatek finanční prostředků ovlivnit volbu použitých materiálů, raději zvažte, zda opravy neodložit. Nešetřete na sobě a svém bydlení, ale ani zbytečně nepřeplácejte. Před nákupem si promluvte se specialistou, využíjte množstevní slevy a myslete na to, že drahé neznamená vždy kvalitní. 

Spolehlivá firma nepřekročí plánovaný rozpočet o víc než 10 %. Pokud by mělo jít o větší navýšení, musí s vámi prokonzultovat nové vhodné řešení. To byste měli mít definované i ve společné smlouvě.

Máte zkušenosti s jinými překážkami během rekonstrukce? Podělte se s námi na našem Facebooku a pomozte tak dalším, kteří se teprve chystají na svou cestu za vysněným bydlením.

Rekonstruujete? Nedělejte tyto zbytečné chyby

Sledujte náš