Jak na plánování rekonstrukce bytu krok za krokem
12. 02. 2024

Jak na plánování rekonstrukce bytu krok za krokem

Plánování představuje polovinu úspěchu. Přečtěte si, čemu před rekonstrukcí panelového bytu věnovat pozornost, na co nezapomenout a jak najít šikovného a spolehlivého řemeslníka, který vám s realizací vysněné proměny pomůže.

První krok: Před rekonstrukcí bytu vše důkladně promyslete

Než se do rekonstrukce bytu pustíte, měli byste si udělat co nejkonkrétnější představu o tom, jak chcete, aby výsledek vypadal. Pokud ještě nemáte jasno, můžete se inspirovat v zájmových časopisech nebo si třeba prohlédnout naše projekty. Nenechte se ale příliš unést aktuálními trendy a myslete především prakticky. S tím, co je zrealizovatelné, vám nejlépe poradí architekt. 

Druhý krok: Naplánujte rozpočet s 15% rezervou  

Kolik rekonstrukce bytu stojí? Výsledná cena závisí na mnoha faktorech. Ovlivní ji rozsah plánovaných prací, výběr materiálů i velikost bytu. Velkou roli hraje také to, jestli si na některé úpravy troufnete sami, nebo svěříte veškerou práci do rukou profesionálů. 

Náklady na menší úpravy dokážete odhadnout celkem jednoduše sami. V případě větších rekonstrukcí, se kterými vám bude pomáhat architekt nebo projektant, sestaví odborník rozpočet za vás. V každém případě ale počítejte s alespoň 15% rezervou. Pokud budete na vyšší výdaje připravení, celá rekonstrukce proběhne ve větším klidu. 

Příliš šetřit se nevyplácí 

Zjistili jste během plánování, že bude rekonstrukce panelového bytu nákladnější, než si v současné chvíli můžete dovolit? V takovém případě doporučujeme proměnu bytu na čas odložit. Rozhodně se nesnažte ušetřit na materiálu nebo řemeslné práci. Nekvalitní stavební chemie nebo špatně odvedená práce totiž většinou znamenají nepříjemné a nákladné opravy v budoucnu

Třetí krok: Vyřiďte všechna potřebná povolení 

Při plánování je třeba myslet také na sousedy a stavební předpisy. Pokud se rozhodnete pro velkou rekonstrukci, během které budete chtít zasahovat do nosných konstrukcí, budete potřebovat stavební povolení. Pokud plánujete menší rekonstrukci, bude vám s největší pravděpodobností stačit ohláška, kterou vydává stavební úřad. Bez ohlášení nebo stavebního povolení můžete provádět malé práce, mezi které patří např. oprava vnitřních omítek, podlah, výměna kuchyňské linky, vany nebo dalšího vybavení. 

Co všechno byste měli o potřebných povoleních vědět? Přečtěte si náš článek, který se tomuto tématu věnuje podrobněji. 

Čtvrtý krok: Rozvrhněte si postup práce

Měli byste si také ujasnit, jestli budete chtít zvládnout všechno najednou, nebo budete rekonstruovat postupně. Mějte ale na paměti, že rozdělení rekonstrukce na etapy většinou čas neušetří, právě naopak. Pokud chcete proměnu bytu urychlit, můžete se s řemeslníkem poradit ohledně použití Fast Track produktů. Mezi jednotlivými pracemi si ale v každém případě naplánujte dostatečně velkou časovou rezervu pro případ neočekávaných prodlev. 

Kterými pracemi při kompletní rekonstrukci bytu začít? 

1. Vyklizení bytu

Ideální je, pokud máte k dispozici volný sklep nebo půdu. Nezapomeňte se ale předem ujistit, že místo není příliš vlhké. Vysoká vzdušná vlhkost (typická např. pro sklepy) by totiž mohla uložené věci poškodit. 

2. Bourací práce  

Bourací práce ovlivní i vaše sousedy. Nezapomeňte je proto o plánované rekonstrukci včas informovat. Mějte také na paměti, že před začátkem bouracích prací musíte mít vyřízená všechna potřebná povolení.

Rekonstrukce bytu

3. Zednické práce 

Kvalitní zednické práce jsou základem každé větší rekonstrukce. Dobře si proto rozmyslete, jestli si na ně troufnete sami, nebo je raději svěříte zkušenému profesionálovi. 

4. Hrubé podlahy 

Hrubá podlaha tvoří základ spolehlivého fungování podlahového systému. Na tomto kroku proto nešetřete časem ani materiálem.

5. Obkladačské práce 

Obkladačské práce mají velký vliv na celkový vzhled prostoru. Pokud chcete mít jistotu, že bude výsledek vypadat přesně podle vašich představ, doporučujeme požádat o pomoc zkušeného řemeslníka.

Nanášení podkladu při rekonstrukci bytu

6. Malířské práce 

Nejste si jistí, jakou barvu do interiéru zvolit? Nátěry od MAPEI nabízí celou škálu barev i odstínů. Výběr toho pravého vám usnadní náš online vzorník

7. Pokládka podlahové krytiny 

Bezchybně položená dlažba musí být nejen krásná, ale především funkční. Pokud se ji rozhodnete položit sami, přečtěte si náš článek, ve kterém radíme, jak položit a spárovat dlažbu jako profesionál

8. Závěrečný úklid a vybavení bytu 

Poslední fázi rekonstrukce zahrnuje instalaci nového nábytku a skříní, doladění detailů a závěrečný úklid. Pokud si ho chcete ulehčit, zvolte kvalitní čisticí produkty.

Pátý krok: Vyberte dobrého řemeslníka 

Pokud jste zruční a máte s řemeslnými pracemi zkušenost, pravděpodobně zvládnete alespoň část rekonstrukce sami. Náročnější práce se ale vyplatí svěřit do rukou zkušeného a spolehlivého odborníka. Kde ale takového řemeslníka najít? Sepsali jsme několik užitečných tipů, které vám s výběrem pomohou.

Nezapomeňte na smlouvu o dílo 

Abyste předešli případným nepříjemnostem, trvejte na smlouvě o dílo. Budete mít větší jistotu, že práce proběhnou podle domluvy, za předem dohodnutou cenu a ve stanoveném termínu. Dobře sepsaná smlouva se vám bude hodit ve chvíli, když nastanou komplikace a vy budete požadovat reklamaci. Pokud by se řemeslník zdráhal smlouvu o dílo podepsat, zvažte, jestli s ním opravdu chcete spolupracovat

Chcete si hledání spolehlivého řemeslníka usnadnit? Nahlédněte do naší databáze řemeslníku. Budete mít jistotu, že se jedná o opravdové odborníky, kteří pracují s kvalitní stavební chemií. 

Štěstí přeje připraveným 

Rekonstrukce panelového bytu rozhodně nepatří mezi jednoduché projekty. Pokud se na ni ale dobře připravíte, snížíte riziko následných oprav a nenadálých výdajů. Jestliže vás v nejbližší době rekonstrukce bytu čeká, přejeme, ať se ji podaří uskutečnit přesně podle vašich představ. 

Rádi vylepšujete svoje bydlení a chcete dostávat více podobných tipů? Sledujte náš blog a sociální sítě Facebook a Instagram.

Jak na plánování rekonstrukce bytu krok za krokem

Stáhněte si e-book, kde vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš