Rekonstrukce bytu: Jaká povolení potřebujete?
11. 07. 2019

Rekonstrukce bytu: Jaká povolení potřebujete?

Plánujete si zvelebit byt? Při plánování rekonstrukce není radno zapomenout nejen na stavební předpisy, ale také na sousedy.

Při plánování rekonstrukci bytu jsou stěžejní pouze dvě instituce. První je stavební úřad, druhá bytové družstvo nebo společenství vlastníků. Před zahájením přestavby je důležité si ujasnit, jestli budete potřebovat stavební povolení, nebo jen ohlášku stavby. Je dokonce možné, že úpravy nebudou muset projít rozhodovacími procesy. Abyste s jistotou věděli, jak je to s vaší rekonstrukcí, doporučujeme navštívit stavební úřad.

Kdy je potřeba ohláška a kdy stavební povolení?

  • Ohláška je vyžadována v případě, že rekonstrukce vede ke změně užívání části nebo celého objektu. Zároveň nesmí dojít k zásahům do nosných konstrukcí nebo ke změně vzhledu stavby. Ohlášku vydává stavební úřad do 30 dnů a od jejího doručení běží dvouletá lhůta, kdy musí stavení práce začít.
  • Stavební povolení je nutné, pokud se rozhodnete vzít rekonstrukci od podlahy a zasáhnout do nosných konstrukcí stavby nebo měnit vzhled budovy. V tomto případě budete například potřebovat posouzení vlivů na životní prostředí a toho, jestli rekonstrukce nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby. Navíc pokud chcete hýbat nosnými zdmi, je nutný souhlas dotčených osob, tedy sousedů, a také posouzení statika. Na základě vaší žádosti úřad zahájí stavební řízení a na rozdíl od ohlášky osloví dotčené osoby a orgány.

Tip: Plánujete výměnu kuchyňské linky, vybudování vestavěných skříní nebo posunutí příček mezi místnostmi? V takovém případě nepotřebujete povolení ani ohlášku. Můžete se do renovace pustit hned.

Bydlíte v památkové zóně?

Rekonstrukce bytu v chráněných památkových zónách může práce o cosi zkomplikovat. V tomto případě nemůžete opravy začít bez ohlášení rekonstrukce a povolení památkového ústavu, a to i v případě, že se jedná o zásah, který neovlivní nosné konstrukce. K úpravám památky budete také potřebovat projektovou dokumentaci z uplynulých let. Abyste však měli jistotu, co všechno k rekonstrukci potřebujete, opět doporučujeme informovat se na stavebním úřadě.

Kdy je potřeba souhlas od sousedů?

Plánové práce budou náročné nejen pro vás, ale i pro vaše sousedy. V rámci zachování dobrých vztahů je vždy důležité brát na sousedy ohled. Je slušnost oznámit jim termín plánované rekonstrukce a omluvit se jim za hluk a nepořádek, který se v době rekonstrukce dotkne i jich. Platí, že práce můžete provozovat pouze mimo dobu nočního klidu, to znamená mezi 6. a 22. hodinou. Rozhodně je dobré se bezprostředních sousedů zeptat, ve které hodiny nebývají doma, a pokusit se práce plánovat na tuto dobu.

Pokud ale žijete v družstevním bytě, musíte získat souhlas od družstva. Pokud souhlas dostanete, je povinností družstva požádat za vás stavební úřad o vydání povolení nebo ohlášení. Pokud ale vlastníte byt v osobním vlastnictví, nepotřebujete souhlas sousedů ani společenství vlastníků. To však platí jen v případě, že nebudete zasahovat do společných prostor domu (schodiště, chodby, vodoinstalace, komíny, balkóny, rozvody tepla apod.) a dodržíte stanovy sdružení vlastníků jednotek.

Tip: Získání povolení k rekonstrukci bytu je nejjednodušší částí plánované rekonstrukce. Náročnější to bude až se samotnými pracemi. Pokud si chcete ušetřit práci i čas, najměte si řemeslníky, kterým záleží na kvalitní stavební chemii a dobře odvedené práci. V naší mapě najdete řemeslníky, kteří pracují s produkty Mapei a pravidelně se vzdělávají.

Bude se vám hodit

Znáte náš seriál Rekonstrukce od základů po střechu? Připravili jsme pro vás několik článků, ve kterých se zaměřujeme na rekonstrukci jednotlivých místností a zároveň vám přinášíme praktické rady, se kterými půjde rekonstrukce od ruky. Podívejte se:

Držíme vám pěsti, ať se vše povede, jak si přejete.

Rekonstrukce bytu: Jaká povolení potřebujete?

Stáhněte si e-book, kde vás provedeme rekonstrukcí krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš