Betonová stěrka: Praktické řešení pro každý domov
06. 11. 2023

Betonová stěrka: Praktické řešení pro každý domov

Dekorativní betonová stěrka se stala v posledních letech velkým hitem. Není se čemu divit. Jedná se o designové a velice praktické řešení vhodné do jakékoliv místnosti. Co patří mezi největší benefity betonové stěrky a jak ji správně aplikovat? Přečtěte si v našem článku. 

Univerzální stěrka s industriálním nádechem

Mezi největší výhody betonové stěrky patří:

 • Snadná údržba. Betonová stěrka je omyvatelná. Díky tomu se snadno čistí a jednoduše udržuje. Jedná se tak o řešení vhodné nejen do designových objektů, ale i rodinných domů, ve kterých žijí malé děti nebo domácí mazlíčci. 
 • Univerzální použití. Podlahy, stěny, stropy. Betonovou stěrku můžete nanést opravdu kamkoliv.
 • Vysoká odolnost proti vodě, teplotě a oděru. Můžete ji tak aplikovat i na namáhaná místa, jako jsou schodiště nebo podlahy na chodbách. 
 • Cenová dostupnost. Jedná se o řešení, které působí prémiově, jeho cena je ale srovnatelná s dlažbou nebo kachličkami.
 • Neotřelý vzhled. Betonová stěrka ozvláštní každý prostor, ať už jde o kuchyň, obývací pokoj nebo koupelnu.  

Betonová stěrka v kuchyni 

Díky vysoké odolnosti a snadné údržbě je betonová stěrka ideální volbou za kuchyňskou linku – je totiž mnohem praktičtější než kachličky, které je třeba společně se spárami pravidelně čistit, aby si zachovaly vzhled. 

Další výhodou betonové stěrky je, že na ní neulpívá prach. Navíc je v kombinaci s vhodným uzavíracím lakem odolná proti mastnotě a páře. Jedná se tak o tu nejlepší volbu pro ty, kteří hledají praktické řešení s co  možná nejmenšími nároky na údržbu.

Betonová stěrka v kuchyni

Betonová stěrka v obývacím pokoji  

V typicky šedé barvě působí betonová stěrka moderně a nadčasově. Nemusíte se tak bát, že by vás v interiéru přestala po chvíli bavit. Navíc ji můžete jednoduše kombinovat s téměř jakýmkoliv nábytkem a doplňky ve výrazných barvách. Betonová stěrka ale nemusí být nutně světle šedá, vybírat můžete z různých barev.

Betonová stěrka v obývacím pokoji

Betonová stěrka v koupelně 

Nevadí jí časté mytí ani vysoká vzdušná vlhkost. Díky tomu se hodí i na svislé stěny do koupelen a sprchových koutů. Při její aplikaci si ale dejte obzvlášť záležet v místech, kde se nachází umyvadlo apod. Je totiž důležité, aby byla stěrka dobře nanesená opravdu všude a neměla se pod ni šanci dostat voda  – to by mohlo vést k poškození omítky.

Betonová stěrka v koupelně

Výběr betonové stěrky 

Pokud chcete, aby stěrka byla betonu podobná co nejvíce, je dobré zvolit materiál, který bude vypadat přirozeně. Z nabídky MAPEI je ke zhotovení dekorativních stěn s efektem stěrkové úpravy ideální jednosložková jemnozrnná cementová pasta Ultratop Loft W nebo hrubozrnná stěrka Ultratop Loft F.  

Jak s betonovou stěrkou pracovat?

 Aplikace je vcelku jednoduchá. Jak na to? 

 1. Na připravený podklad naneste primer. Vhodný je například univerzální Primer Grip White s nízkým obsahem organických těkavých látek, který zvýší přídržnost cementové dekorativní stěrky k podkladu. 
 2. Vybranou cementovou pastu smíchejte s vodou, nebo pigmentem Ultratop Easycolor. Vzniklou jemně štěrkovitou směs naneste ručně hladkou teflonovou, gumovou nebo nerezovou stěrkou. 
 3. Po vytvrzení první vrstvu jemně přebruste
 4. Před aplikací druhé vrstvy naneste opět penetraci, tentokrát použijte zředěný akrylový Primer LT
 5. Naneste druhou vrstvu cementové pasty. 
 6. Proveďte finální přebroušení
 7. Nakonec povrch ošetřete základním nátěrem Ultratop Base Coat a výrobkem Mapefloor Finish. Díky tomu bude povrch dokonale chráněný.

Zvládnete to svépomocí? 

Pokud patříte mezi kutily, disponuje potřebným vybavením a máte s podobnými pracemi zkušenosti, s dekorativní betonovou stěrkou si určitě poradíte. V komplikovanějších prostorech ale doporučujeme zvážit služby odborníka. 

Rádi zdokonalujete své bydlení a chtěli byste dostávat více podobných tipů? Sledujte náš blog a sociální sítě Facebook a Instagram.

Betonová stěrka: Praktické řešení pro každý domov

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš