Nová fasáda: Co nepodcenit při úpravách?
01. 08. 2018

Nová fasáda: Co nepodcenit při úpravách?

Léto se blíží ke konci a to je ideální čas na úpravy kolem domu. Plánujete novou fasádu? Teď je ten správný čas pustit se do práce! Na co nezapomenout a čemu se při práci raději vyhnout?

Stihněte to do podzimu

Aby vše drželo na svém místě a stavební chemie mohla plnit svůj účel, je důležité pohlídat si  počasí a s ním související klimatické podmínky. Výslednou kvalitu fasády může narušit vysoká vlhkost vzduchu, déšť i nízké teploty, proto jsou konec léta a začátek podzimu pro renovaci fasády ideální

Vyhraďte si také dostatek času, jedná se totiž o dlouhodobější záležitost. Záleží především na velikosti domu, ale lešení vám před domem bude stát přibližně jeden měsíc.

Stavba nové fasády
Lešení vám před domem může stát měsíc i déle

Šetření vás přijde draho

Pokud chcete, aby fasáda sloužila opravdu dlouho, sáhněte po kvalitní stavební chemii a nešetřete na žádném detailu. Každé „ošizení“ se brzy projeví a ve finále tak můžete zkrátit životnost fasády až o polovinu. A pokud nechcete po pár letech řešit vše nanovo, je potřeba dodržovat i správný postup.

Kvalitní materiály vám zaručí dlouhotrvající výsledek.
Kvalitní materiály vám zaručí dlouhotrvající výsledek

Dejte si záležet na úpravě všech vrstev

Aby byl výsledek kvalitní a skutečně dlouhotrvající, je potřeba při úpravě fasády dodržet několik základních pravidel. Na co si dát při práci pozor?

  • Základem je příprava podkladu – nejprve je nutné zjistit nakolik je fasádní omítka pevná. Jsou kolem dveří a oken mikropraskliny? Tvoří se pod vrchní vrstvou dutiny? Pokud ne, bude vám stačit očistění prostředkem na fasády a vodou, které zvládnete wapkou. Pokud však omítka opadává a je viditelně oslabena, narušenou fasádu je potřeba přebrousit a znovu „nahodit“.
  • Připravte si čistý a vyrovnaný povrch bez mastnot. Odmontujte ze stěn všechny objekty a okna a dveře pořádně přikryjte.
Stěnu pořádně očistěte vodou a přostředkem na fasády.
Stěnu pořádně očistěte vodou a prostředkem na fasády
  • Myslete na tloušťku základní vrstvy neboli stěrky. Ta by měla být minimálně 3 mm. Čím tenčí vrstvu nanesete, tím rychleji se vlivem slunečního záření a mechanického namáhání začne rozpadat.
  • Důležitým krokem při výměně fasády je také hloubková penetrace. Tá má za úkol zatáhnout prachové částice a zlepšit sací schopnosti povrchu, díky čemuž na podklad další vrstvy lépe přilnou.
  • Nezapomeňte na ochranný nátěr, který zlepší celkovou odolnost fasády a ochrání ji před vznikem plísní, řas i před mechanickým poškozením.

Tip: Nezvládnete to sami? Vyberte si poctivého řemeslníka z naší MAPEI mapy, který vám s fasádou pomůže a zabezpečí kvalitní výsledek. 

Průběh práce naplánujte dopředu a vyhněte se tak nečekaným investicím.
Práce plánujte dopředu a vyhněte se tak nečekaným investicím

Opravy neodkládejte déle než je nutné

Základní vrstvu fasády máte hotovou, ale s počasím to výhledově vypadá bledě? Cementovou stěrku důkladně napenetrujete – jedna zima se na její kvalitě neprojeví. Pokud byste ale fasádu chtěli nechat nedokončenou několik let, může se vám to výrazně prodražit. Podklad může popraskat a vytvořit ideální podmínky pro vznik plísní. Nakonec vás tak dodatečné opravy stojí víc než původní plánovaná investice. 

Tak co, už víte na co si dát při opravě pozor? V případě dalších dotazů nám neváhejte napsat zprávu na Facebook a přečtěte si také další návody a tipy z praxe.

Nová fasáda: Co nepodcenit při úpravách?

Stáhněte si e-book, ve kterém vás provedeme rekonstrukcí včetně spárování krok za krokem.

STÁHNOUT E-BOOK
Sledujte náš