Průvodce tmely: Jaké existují a na co je použít?
20. 03. 2022

Průvodce tmely: Jaké existují a na co je použít?

Využití tmelů v kartuších najdeme nejen na stavbě, ale i při domácích opravách. Jedná se tak o jeden z nejvíce používaných materiálů při rekonstrukcích a stavbách. Jak se v nich ale vyznat a jaké druhy tmelů existují?

Kdy tmel použít

Používá se pro těsnění spár, spojů, prasklin a mezer mezi dvěma materiály. Uplatnění tmelu najdeme také v těsnění dilatačních spár, připojovacích a dělících spár ve vodorovných a svislých plochách vystavených pohybům:

 • fasády
 • občanské a průmyslové podlahy
 • pokládka obkladů a dlažeb
 • instalace prvků v interiéru a exteriéru
 • koupelny sprchové kouty
 • betonové konstrukce
tmely v kartuši
Fasády, dřevo nebo koupelny – všude tam tmely najdou své uplatnění

Jak tmely v kartuších dělíme?

Tmely dělíme podle typu materiálové báze, kdy bereme na vědomí, zda se jedná o akrylát, materiál na bázi silikonu, polyuretanu nebo MS polymeru. MS polymer se využívá v poslední době nejčastěji, jelikož se jedná o velmi kvalitní lepící tmel pro všechny typy podkladů. Dále pak podle provozního prodloužení, které se udává v procentech a definujeme ho podle toho, co je tmel schopen přenést ve spáře. Tmely rozdělujeme i podle modulu pružnosti, mechanické odolnosti a odolnosti vůči UV záření a teplotě.

Silikonové tmely

Jedná se o jedny z nejpoužívanějších tmelů, jelikož mají univerzální využití. Příkladem je například MAPESIL AC, který můžete použít třeba v koupelně, protože má skvělou odolnost vůči vodě a vlhkosti. Silikonové tmely odolávají i teplotním rozdílům či agresivním chemickým prostředkům.

Akrylové tmely

Jedná se o spárovací tmely na bázi akrylátové disperze, vytvrzující se odpařením vody. Tyto tmely najdou využití v interiéru i exteriéru. Můžete je použít pro opravy trhlin a prasklin, k zaplnění spár ve zdi, betonu i dřevu. Často se využívají i pro výplň spár mezi okny a fasádou.

tmely v interiéru Mapeflex
Tmely vám poslouží nejen v exteriéru, ale i v interiéru

Jaké faktory je třeba zvážit při výběru tmelu?

Prostředí

Položte si otázku, zda tmel potřebujete do interiéru, exteriéru, suchého nebo vlhkého prostředí nebo jaký bude ve spoji pohyb.

Nezapomínejte ani na jeho odolnost:

 • proti UV záření
 • proti chemickým vlivům – Například pokud jde o tmelení na mostě, je potřeba vybrat tmel, který odolá údržbě solí.
 • proti mechanickým vlivům – Pokud víte, že bude spoj více mechanicky namáhaný, sáhněte po odolnějších tmelech, které to vydrží.
 • proti tepelným vlivům – Pokud víte, že tmel bude vystavený střídání teplot nebo vyšší provozní teplotě, vyberte tmel, který je těmto podmínkám uzpůsobený.

Povrch a materiál

Každý tmel má různé vlastnosti a podle nich přilne lépe či hůře k různým materiálům.

 • Silikonové– nejlépe přilnou na hladké materiály jako povrchově upravené kovy, sklo nebo keramika
 • Polyuretanové – většina stavebních materiálů kromě plastů
 • MS polymetry – přilnou téměř na vše, s použitím penetrace i ke většině typům plastů
 • Akrylátové – přilnou na savé povrchy jako beton, zdivo nebo dřevo

Tip: Věděli jste, že všechny tmely, kromě silikonových, jsou přetíratelné standardními barvami? Použití tmelů tak nenaruší celkový vzhled rekonstrukce.

3 Nejčastější chyby při použití tmelů

 1. Nevhodně zvolený tmel z hlediska provozního prodloužení.
 2. Nedostatečná příprava podkladů bez penetračního nátěru. Pokud totiž správně nepřipravíte podklad, tmel vám na něm nebude držet.
 3. Nevhodné provedení pružné výplně ve smyslu poměru šířky a hloubky ve vyplňovaném prostoru. Výplň totiž nikdy nesmí být hlubší jak širší.
tmel v kartuši
Výběr tmelu vždy přizpůsobte prostředí, ve kterém ho budete používat

Už máte jasno v tom, jaké tmely existují a na jaké práce se používají? Z portfolia produktů MAPEI můžete vybírat buď z řady MAPEFLEX, která obsahuje tmely na všech bázích mimo silikonů nebo řady MAPESIL, která obsahuje tmely právě na silikonové bázi. MAPEI má zkrátka řešení pro každý váš projekt.

Průvodce tmely: Jaké existují a na co je použít?

Sledujte náš