Vinylová podlaha může být zdravější než dřevěná, říká odborník
27. 11. 2019

Vinylová podlaha může být zdravější než dřevěná, říká odborník

Rozhodli jste se pro změnu podlahy a teď váháte, který materiál bude ten nejlepší. Co takhle vinyl? Že je zdraví škodlivý? Tenhle mýtus už dávno neplatí a my vám řekneme proč. Na pomoc jsme si přizvali odborníka na vinylové podlahy Ing. Aleše Sedláčka.

Vinyl, lino, PVC nebo LVT?

Ve spojitosti s vinylovou podlahou se můžete setkat i s dalšími pojmy, jako je lino, PVC nebo LVT. U PVC a LVT se nenechte zmást, jde o stejný materiál. Rozdíl je jen v obsahu změkčovadel a formátu, ve kterém jsou k dostání. Luxusní vinylové dílce se prodávají v balení po lamelách, PVC zase v rolích o různých šířkách.

A na závěr linoleum. Tento materiál je vyroben z přírodních materiálů, jako jsou pryskyřice, lněný olej, korková moučka a další. Nepatří tedy do skupiny PVC podlah, které jsou z plastu.

Tip: Výhody jednotlivých typů jsme pro vás už dříve shrnuli v našem článku o podlahách, které nezruinují váš rozpočet.

Vinylové podlahy a zdraví

Minulost PVC je neodmyslitelně spojena s ftaláty, které poškozují zdraví a dodnes jsou zdrojem nejistoty, zda je taková podlaha bezpečná. Ftaláty se používají jako změkčovadla plastů, zajišťují měkkost a odolnost.

Bohužel v materiálu nejsou pevně vázané a uvolňují se do okolního prostředí. I přesto, že si lidské tělo dokáže poradit s téměř 90 % přijatých ftalátů a vyloučit je, zbytek se v něm hromadí a může vést ke zdravotním komplikacím. 

I dnes jsou změkčovadla nedílnou součástí PVC, ale pokrokoví výrobci používají jejich alternativy a po ftalátech v nich nenajdete ani stopu.

Tip: Při výběru podlahy se zaměřte na certifikáty Indoor Air Comfort Gold a GREENGUARD Gold. Tyto dva certifikáty jsou nejpřísnější a výrobci jsou pravidelně namátkově kontrolováni, zda dodržují určené limity pro obsah škodlivých látek, především ftalátu a formaldehydu. U takto certifikovaných podlah se o své zdraví bát nemusíte.

Ekologické neznamená zdravé

Vybíráte podlahu s ohledem na životní prostředí a říkáte si, že když je šetrná k přírodě, bude i k vašemu zdraví? Bohužel, tak to nefunguje. Přírodní materiály můžou být ekologičtější, ale ne vždy jsou zdravější.

„Pokud máte strach z PVC a jeho vlivu na zdraví, je důležité si uvědomit, že přirozenou součástí dřeva je například formaldehyd. K tomu do sebe dřevo natahuje látky ze svého okolí a ty pak není možné dodatečně odstranit. Takový strom rostoucí u silnice nebo v kontaminované půdě pak kromě formaldehydu může obsahovat i těžké kovy jako kadmium a olovo. To se u kvalitních umělých materiálů nemůže stát,“ doplnil Ing. Aleš Sedláček.

Opět platí: zaměřte se na certifikáty. Některé materiály jich mají celou řadu, ale jak mezi nimi není jeden ze zmíněných dvou, nemůžete si být jistí, že jde o zdraví nezávadný materiál.

Tip: „Některé certifikáty si totiž udělují samotní výrobci. Jejich výpovědní hodnota je proto zhruba taková, jako kdybyste si vyrobili z brambory razítko EKO, namočili ho do zeleného inkoustu a obtiskli ho třeba doma na stůl. Návštěvu možná zmatete, ale sami víte, jak to ve skutečnosti je,” uvádí pan Sedláček.

certifikáty zajišťující zdravotní nezávadnost vinylových podlah
Zaměřte se při výběru na tyto certifikáty.

Kde můžu vinyl použít?

Uvnitř domu všude. Vybrat si můžete ze dvou typů pokládky: lepená, nebo zámková. Lepený vinyl přiléhá od stěny ke stěně a nešlápnete s ním vedle v žádné místnosti. Na druhou stranu, zámková podlaha je u stěny ohraničena soklovou lištou, aby měl materiál dost místa pracovat, a proto je méně vhodný do koupelen.

Tip: Dřevěná podlaha v koupelně? Není problém! Vinyl nabízí velké množství autentických dekorů, které ho vystihují v každém detailu. O využití vinylu v koupelně si můžete víc přečíst v tomto článku.

Jak čistit vinylovu podlahu?

Správná údržba vinylové podlahy je klíčová pro zachování jejího vzhledu a prodloužení životnosti. Při pravidelném úklidu postačí vysávání nebo zametání, aby se odstranily nečistoty a prach. Na větší nečistoty a skvrny je ideální použít mírně vlhký mop s jemným čistícím prostředkem určeným pro vinylové podlahy. Takto udržovaná vinylová podlaha vám bude sloužit dlouhá léta a zůstane krásná a funkční.

Přizvěte si na pomoc spolehlivého řemeslníka, který pracuje s kvalitní stavební chemií. Na tu nezapomínejte, ani pokud vám rekonstrukce nejsou cizí a s pokládkou máte už zkušenosti. Máme více než 600 ověřených prodejců, takže najít někoho ve svém okolí bude hračka. Rádi vám poradí a než se nadějete, budete se procházet po nové podlaze.

Vinylová podlaha může být zdravější než dřevěná, říká odborník

Sledujte náš